تاثیر استرس و تلقین پذیری بر کروناویروس جدید

به گزارش مجله پیامک، رئیس نظام روان شناسی استان زنجان گفت: استرس، مکانیزم دفاعی بدن را تضعیف می کند.

تاثیر استرس و تلقین پذیری بر کروناویروس جدید

به گزارش مجله پیامک آنلاین به نقل از اباذر چراغی، رئیس نظام روان شناسی استان زنجان در گفت وگو با مجله پیامک، در رابطه با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن به واسطه استرس، اظهار کرد: وقتی فردی دچار استرس می شود، مکانیزم بدن خود به خود در برابر ویروس ها ضعیف می شود، به طوری که افراد دارای استرس بالا بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری ها قرار می گیرند و امکان اینکه این استرس بالا مکانیزم دفاعی بدن را ضعیف کند، بالاست.

وی اظهار کرد: باید به توصیه های وزارت بهداشت توجه کنند تا بتوانیم به بهترین شکل از بحران شیوع ویروس کرونا عبور کنیم، در این خصوص افراد باید مدیریت استرس داشته باشند و به همه دستورالعمل های وزارت بهداشت در رابطه با مدیریت استرس توجه کنند؛ زیرا با مدیریت استرس می توان به بیماری غلبه کرد.

چراغی در رابطه با وسواس و تلقین، شرح داد: تلقین منجر به وسواس می شود، خود وسواس نیز مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد، بنابراین افراد باید تلقین پذیری منفی را کنار بگذارند. تلقین پذیری در مواردی از طریق خود افراد خانواده به وجود می آید و فضای خانواده را متشنج می کند و در موارد دیگری نیز از طریق فضای مجازی و گروه های خاصی این تلقین پذیری در افراد به وجود می آید، افرادی که دچار تلقین پذیری و وسواس هستند باید مراقبت کنند، زیرا احتمال اینکه تلقین پذیری به وسواس تبدیل شود، بسیار زیاد است.

رئیس نظام روان شناسی استان زنجان در رابطه با ایجاد برنامه های متنوع برای بچه ها در خانه، ادامه داد: والدین می توانند برای بچه ها در خانه برنامه های مشخصی داشته باشند تا اوقات فراغت و وقت های خالی خود را پر کنند. والدین نیز می توانند روانشناس خود در خانه بوده و به عنوان فردی برای مدیریت استرس اعضای خانواده شان باشند.

چراغی گفت: شست وشوی مداوم دست ها با آب و صابون مسئله ای برای افراد دچار وسواس و تلقین پذیر ایجاد نمی کند. ویروس کرونا در هوا معلق نیست و افراد باید بهداشت فردی خود را رعایت کنند و تا حتی الامکان از تجمع بپرهیزند و در خانه نیز برنامه مدون خود را داشته باشند و توصیه های وزارت بهداشت را در خصوص پیشگیری از ویروس کرونا جدی بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: داشتن اعتماد به نفس بالا و باور به توانمندی خود می تواند در رابطه با کاهش و پیشگیری از ویروس کرونا موثر باشد، بیماری کرونا جدید درمان و واکسن ندارد و افراد باید با رعایت بهداشت فردی و آداب تنفسی از ابتلا به این ویروس پیشگیری کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 832

به "تاثیر استرس و تلقین پذیری بر کروناویروس جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر استرس و تلقین پذیری بر کروناویروس جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید