والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک

به گزارش مجله پیامک، عادل غلامی درباره شکست مقابل ژاپن و کسب عنوان نایب قهرمانی تیم ملی والیبال در مسابقات قهرمانی آسیا گفت: در آسیا تیم های مثل ژاپن، کره جنوبی، چین و ایران با هم رقابت می کردند که گاهی اوقات در بعضی مسابقات ما بهتر بودیم و گاهی وقت ها هم آن ها تیم برتر میدان بودند. از سال 2000 که استارت والیبال نوین در ایران زده شد، والیبال همواره رو به پیشرفت بود، ولی در چند سال اخیر روند به گونه ای پیش رفته که نمی توان به پیشرفت والیبال ایران در آینده امیدوار شد و همین موضوع نگران کننده است.

والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک

اعتقاد ندارم بازیکن حق اظهارنظر ندارد

وی در واکنش به این موضوع که بازیکنان تیم ملی، عطایی را به عنوان سرمربی قبول ندارند و آیا وقت تغییر سرمربی تیم ملی فرارسیده است، گفت: من حتی یک روز تمرینات تیم ملی را از نزدیک ندیدم بنابراین نمی توانم در خصوص این موضوع صحبت کنم، اما برخلاف خیلی از دوستان که معتقدند بازیکنان حق اظهارنظر ندارند، من کاملاً مخالف هستم و به نظرم این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و جز مهم ترین مسائل اصلی والیبال به شمار میرود، چرا که بازیکنان باید دستورات سرمربی را در زمین اجرا نمایند، بنابراین اگر به هر دلیلی از لحاظ فکری کادرفنی را قبول نداشتند، نمی توانیم بگوییم آن ها حق اظهارنظر ندارند. چون بازیکنان با این سیستم کار می نمایند و اگر شرایط برای آن ها مهیا نیست باید صحبت نمایند. ولی من، چون حتی یک روز تمرین تیم ملی را ندیدم در این مورد نمی توانم اظهارنظری داشته باشم که به تیم ملی یاری کند.

اگر بازیکنان کادرفنی را قبول ندارند باید صحبت نمایند

وی تأکید کرد:، ولی اگر واقعاً چنین موضوعی مطرح است بازیکنان خودشان باید صحبت نمایند. در زمان کواچ بازیکنان با او به مشکل خوردند، ما خودمان در این مورد با فدراسیون صحبت و مسائل را بازگو کردیم. بعد از اینکه او از ایران رفت شرایط تیم ملی هم بهتر شد. بازیکنان باید مشکلاتشان را به زبان بیاورند چرا که آن ها با این سیستم کار می نمایند.

نتایجی که عطایی کسب نموده بهترین قاضی است

غلامی در خصوص ادامه همکاری با عطایی در تیم ملی اظهار داشت: به نظرم داورزنی به مقدار کافی تجربه دارد و بیشتر از ما مسائل را درک می نماید. باید عملکرد عطایی را در این دو سال آنالیز کنیم تا به این نتیجه برسیم که او خوب کار نموده یا خیر. به نظرم او در مدت زمان 2 سال که راهنمایی تیم را برعهده داشته خوب نتیجه گرفته است. تیم با راهنمایی عطایی قهرمانی در آسیا را داشته و در مسابقات لیگ جهانی هم تا مرحله فینال پیش رفته است. البته ممکن است بعضی بگویید این نتایج، عملکرد کادرفنی قبلی بوده، اما به هر حال در زمان عطایی این نتایج رقم خورد.

والیبال ارث پدری هیچ کس نیست

وی مطرح کرد: با توجه به نتایجی که تیم ملی در این مدت اخیر کسب نموده، علاقمندان به والیبال خواهان روی کار آمدن مربی خارجی هستند. والیبال ارث پدری هیچ کس نیست و همه به خوبی می دانند این رشته با موفقیت های بین المللی باعث می گردد حال مردم خوب باشد و وقتی این اتفاق رخ نمی دهد خواه ناخواه همه ناراحت می گردد.

محال است مربی باکیفیت خارجی به ایران بیاید

ملی پوش سابق والیبال ایران اظهار داشت:، اما به نظرم در این شرایط محال است که راهنمایی تیم ملی به یک مربی درجه یک خارجی سپرده گردد به خاطر اینکه فدراسیون پول ندارد. زمانی که سازمان تربیت بدنی مبلغ مشخصی را به عنوان بودجه به فدراسیون می دهد و هزینه های این فدراسیون دو برابر بودجه است، چطور می توان توقع داشت که فدراسیون یک مربی خارجی درجه یک را که ماهیانه 30 تا 40 هزار عایدی دارد را به عنوان سرمربی جذب کند؟! بودجه ای که به والیبال اختصاص داده می گردد در حد یک ورزش معمولی است.

جریان روی کار آمدن کادرفنی ایرانی فراتر از ورزش است

غلامی گفت: در دو سال اخیر در ورزش ایران جریانی به راه افتاده که نمی دانم منشأ آن کجاست و فکر می کنم فراتر از ورزش است. این جریان هم مبنی بر این است که باید کادرفنی ایرانی روی کار بیاید. مگر لهستان که در والیبال جز بهترین تیم های جهانست از مربیان لهستانی استفاده می نماید؟ ما چهار تا پنج مربی خیلی خوب در والیبال ایران داریم که واقعاً خوب کار می نمایند، اما اینکه الزام کنیم کادر فنی باید ایرانی باشد روند درستی نیست.

ایران خاستگاه والیبال نیست

وی اظهارداشت: ایران خاستگاه والیبال در جهان نیست؛ در آینده ممکن است از نسل طلایی والیبال ایران بعضی مربیگری را انجام دهند، اما احتیاج است که آن ها در اروپا دوره ببینند. کاری که ژاپن با بازیکنان انجام داد ما باید برای مربیان آن را انجام دهیم. سال 2011 ولاسکو به ایران آمد و کنار او چند مربی ایرانی حضور داشتند که با علم روز والیبال جهان آشنا شدند. سرمربی تیم ملی بزرگسالان باید از علم روز والیبال جهان آگاه باشد. نتیجه ای که ولاسکو با تیم ملی بزرگسالان ایران گرفت خیلی متمایز از سایر مربیان نبود، اما آن چیزی که والیبال ایران را در دوره او متحول کرد تغییر ساختار بود. او فکر بازیکنان و مربیان را تغییر داد.

فدراسیون پول ندارد مربی خارجی جذب کند

غلامی در خصوص روی کار آمدن مربی خارجی تأکید کرد: فدراسیون پول ندارد مربی خارجی برای راهنمایی تیم انتخاب کند؛ بنابراین ممکن است عطایی را تغییر دهند و یک مربی ایرانی روی کار بیاید، حتی ممکن است با آن مربی تیم نتیجه هم بگیرد، اما آیا ساختار والیبال تغییر می نماید؟! آیا در والیبال ما این پذیرش وجود دارد که مربیان سر تمرین مربیان دیگر بروند و از آن ها چیزی یاد بگیرند؟! ما نمی توانیم خودمان را گول بزنیم هنوز این موضوعات در والیبال ایران پذیرفته نشده است.

در ایران مربیان پذیریش یادگیری ندارند

وی اظهارداشت: در ورزش هیچ مربی نمی تواند ادعا کند که بهترین است. در جریان مسابقات نوجوانان در آرژانتین با ولاسکو ملاقات کردم و او گفت من هنوز در حال یادگیری هستم و به مدت دو ماه در آمریکا با مربی که مبتکر والیبال بوده ملاقات داشته و از او یاد گرفته است. مربی که ساختار والیبال ایران را تغییر داده و سن بالایی هم دارد، اما همچنان در حال یادگیری است. آیا این تفکر در بین مربیان ایرانی وجود دارد؟!

تنها نسل طلایی می تواند والیبال را تغییر دهد

وی گفت: به جرأت می گوئیم تنها کسانی که والیبال ایران را از لحاظ فکری می توانند تغییر دهند نسل طلایی والیبال ایران هستند، بنابراین از همه دوستانم می خواهم بعد از اینکه دوره بازیکنی آن ها به اتمام رسید به مربیگری روی بیاورند و فکریت این نسل را تغییر دهند همانطور که مربی سطح یک جهان فکر ما را تغییر داد.

بازیکنان بزرگ والیبال رفتند

وی در خصوص بازگشت سعید معروف گفت: سعید هنوز والیبال را کنار نگذاشته و همچنان به عنوان بازیکن به میدان می رود بنابراین نمی توان به فدراسیون خرده بگیریم چرا از او استفاده نمی نماید. ولی متأسفانه بعضی بازیکنان مانند فرهاد ظریف را از دست دادیم. چرا نباید سعید معروف حتی در دوره بازیکنی در ایران باشد؟ نباید خودمان را گول بزنیم بعضی بازیکنان را از دست دادیم و آن ها ناچار شدند به کشور دیگری بروند. کسانی هم که ماندند به خاطر بعضی وابستگی ها بود وگرنه شرایطی که در خارج برای ورزشکاران مهیا بود بسیار ایده آل بود. در همین مسابقات قهرمانی آسیا علیزاده به عنوان مربی روی نیمکت نشست، از گوشه و کنار شنیدم که می گفتند او تجربه ندارد و چرا باید در کادرفنی باشد! این حرف کاملاً اشتباه است. اگر علیزاده و امثال او کنار تیم ملی نباشند چه کسی باید باشد؟ او ملی پوش تیم بود و سالیان سال تجربه کسب نموده است.

تیم از لحاظ فکری آماده بازی با ژاپن نبود

غلامی در خصوص دلایل شکست ایران در مسابقات قهرمانی آسیا مقابل ژاپن مطرح کرد: یکی از دلایلی که تیم در قهرمانی آسیا مقابل ژاپن بازنده شد به خاطر این بود که در لیگ ملت ها زمانی که تیم در چند بازی ابتدایی بازنده شد ما صبوری نکردیم و یک فشار مضاعف به تیم ملی و کادر فنی وارد کردیم، متأسفانه کادرفنی هم به اشتباه سوار بر موج فضای مجازی شد و به تیم فشار آورد. در صورتی که این فشار ها همیشگی بوده، اما این سری شدتش زیاد بود. در فینال مسابقات قهرمانی آسیا هم این فشار خودش را نشان داد به طوری که تیم بازنده شده وارد زمین شد و کادرفنی و بازیکنان آماده بازی فینال نبودند.

با این شرایط کسب سهمیه المپیک هم به خطر افتاد

ملی پوش سابق تیم ملی در خصوص کسب سهمیه المپیک 2024 اظهار داشت: برخلاف عده ای که معتقدند تیم می تواند سهمیه المپیک را کسب کند، اما من این نظر را ندارم چرا که الان سه تیم در رنکینگ به ما نزدیک شدند اصلاً قابل پیش بینی نیست و شاید روسیه به مسابقات برگشت، اگر این تیم اضافه گردد ما یک پله عقب تر می رویم. الان سه تیم هلند، ترکیه و کوبا در رنکینگ به ما نزدیک هستند و این زنگ خطر را برای والیبال صدا درآورده؛ بنابراین نمی توان در باد اینکه ما به وسیله رنکینگ سهمیه المپیک را کسب می کنیم بخوابیم و باید تفکراتمان را تغییر دهیم.

اگر داورزنی را قبول ندارند اجماع نمایند تا کنار برود

وی گفت: متأسفانه صحبت هایی که الان مطرح می گردد بیشتر جنبه منافع شخصی دارد که یاریی به حال تیم ملی نمی نماید. ما یا داورزنی را به عنوان رئیس قبول داریم یا نداریم. اگر او را قبول داریم باید اجازه دهیم خودش تصمیم بگیرد اگر هم او را قبول نداریم باید اجماع کنیم تا کنار برود. من می توانم عطایی را نقد کنم، اما نمی توانم بگوییم او را برکنار کنید، چون در حیطه اختیارات من نیست. صحبت هایی که در خصوص آینده سرمربی تیم ملی مطرح می گردد بیشتر جنبه شخصی پیدا نموده است.

جوانان والیبال باید با برنامه به تیم بزرگسالان اضافه شوند

غلامی مطرح کرد: مطمئن باشید بازیکنان سابق تیم ملی از خیلی از افراد نسبت به والیبال دلسوزتر هستند و اگر فضا آماده گردد به تیم ملی یاری می نمایند. والیبال ایران به خواب رفته است در حالی که مهره های فنی خیلی خوبی داریم. در رده جوانان هم بازیکنان خوبی در تیم ملی داریم، اما باید با برنامه و کم کم به رده بزرگسالان اضافه شوند. بازیکنی مثل پوریا خانزاده سرمایه والیبال ایران است، اما نباید با این بازیکن طوری رفتار کنیم که اعتماد به نفسش گرفته گردد. جوانان والیبال ایران طبق یک روال معین شده باید به تیم اضافه شوند و نباید این موضوع بار اضافه ای برای والیبال ایران گردد.

نداشتن تیم ب در والیبال یعنی فاجعه!

وی گفت: تیم های بزرگ جهان در لیگ جهانی به این صورت برنامه ریزی می نمایند که هفته های اول با بازیکنان اصلی به میدان می روند و برنده می شوند در هفته های پایانی با بازیکنان ذخیره به میدان می روند و پیروز می شوند. بعضی تیم ها هم برعکس این روند برنامه ریزی می نمایند. در والیبال تورنمنت زیاد برگزار می گردد و من واقعاً تعجب می کنم چرا سال جاری تیم ب تشکیل نشد. این فاجعه برای والیبال ایران بود و چرایی آن را باید پیدا کنیم. اگر فردی مثل مهدی مهدوی را کنار تیم ب می گذاشتند که از تجربه یک پاسور باسابقه استفاده نمایند او می دانست با پوریا خانزاده چطور جلو برود و این موضوع می توانست به والیبال ما خیلی یاری کند. متأسفانه خیلی از بازیکنان بزرگ والیبال کنار گذاشته شدند.

یک سطل یخ در ایران نداریم

ملی پوش سابق والیبال ایران اظهار داشت: ژاپن یک تیم استثنایی در والیبال جهانست، این تیم با چهار ملی پوش در تمامی بازی ها برنده است، اما آیا ما ابزار ریکاوری تیم ژاپن را در اختیار داریم؟! قطعاً نه! کسی این مسائل را نمی داند. در حال حاضر اصلی ترین موضوع در ورزش بحث ریکاوری است، ما یک سطل یخ در ایران نداریم که بازیکن بعد از بازی از آن استفاده کند. بازیکنان تیم ژاپن هر کدام یک مربی دارند که وظایف خاصی برعهده دارند. والیبال ایران 10 سال از سیامک افروزی استفاده کرد، او می توانست در مطب شخصی خودش ماهیانه 300 تا 400 میلیون عایدی داشته باشد، اما او با تمام وجود برای همه ما زحمت کشید در نهایت هم با چه شرایطی از تیم ملی رفت!

چرا بازیکن تیم ملی برای پرواز بیزینس باید بجنگد؟

غلامی در ادامه به گلایه های محمد موسوی از شرایط اردوی تیم ملی اشاره نمود و گفت: زمانی که محمد موسوی از شرایط اردوی تیم ملی حرف می زند و از نبود مکمل گلایه می نماید نباید از این حرف جنبه منفی برداشت گردد بلکه چرایی آن را باید آنالیز کرد. چرا بازیکن تیم ملی برای داشتن پرواز بیزینسی باید بجنگد؟ چون فدراسیون پول ندارد و اگر بودجه کافی داشت از هیچ یک از امکانات دریغ نمی کرد. نمی توان با نبود این امکانات مدام از تیم ملی توقع داشت. بازیکنان تیم ملی یک ریال حقوق نمی گیرند. بازیکنی مثل محمد موسوی از سال 2007 تا به الان در تیم ملی بوده است، منتقدان دریافتی او را در این 16 سال از تیم ملی آنالیز نمایند، در صورتی که دیگر بازیکنان جهان مبلغ بسیار هنگفتی بابت حضور در تیم ملی دریافت می نمایند. هر پیروزی در لیگ جهانی پاداش دارد، اما به خاطر تحریم آن پاداش هم به بازیکنان ایران تعلق نمی گیرد. بازیکن باید انگیزه داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2287

به "والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک" امتیاز دهید

1 کاربر به "والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "والیبال ایران درخطر از دست دادن المپیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید