کاشت ریحان در خانه؛ آموزش کاشت در باغچه و گلدان

به گزارش مجله پیامک، ریحان یکی از سبزی های معطر و لذیذ است که می توانید در آشپزی از آن بهره ببرید یا همراه غذا میل کنید و از خواص بی نظیر و عطر فوق العاده آن بهره مند شوید. شاید فکر کنید که کاشت ریحان در خانه کار سختی است؛ ولی اگر نور کافی داشته باشید، بسیار راحت است و زود نتیجه می دهد. در ادامه در خصوص فوت و فن کاشت ریحان در باغچه و گلدان بیشتر بخوانید.

کاشت ریحان در خانه؛ آموزش کاشت در باغچه و گلدان

آیا کاشت ریحان در خانه امکان پذیر است؟

بسیاری از افراد فکر می نمایند که محیط خانه برای کاشت ریحان و سایر سبزیجات مورد استفاده مناسب نیست و فقط باید گل های آپارتمانی نگه داشت. اما جالب است بدانید که بیشتر طاقچه های کنار پنجره که نور زیادی در طول روز می گیرند، برترین مکان برای کاشت انواع سبزیجاتی است که محصول خوراکی دارند. لیست گیاهانی که می توانید در طاقچه بکارید و از محصول خوراکی آن ها بهره ببرید، بسیار طولانی است. از انواع سبزی های معطر گرفته تا فلفل و حتی گوجه را می توانید در گلدان بکارید.

برای درست کردن انواع دمنوش، موهیتو و نوشیدنی های معطر می توانید نعنا بکارید، برای اضافه کردن یک طعم بی نظیر به انواع غذا مثلا سوپ ها می توانید پیازچه بکارید و برای اینکه سالسای خانگی با برترین عطر و طعم تهیه کنید، گشنیز و جعفری بکارید. یکی دیگر از پرکاربردترین سبزیجات معطر ریحان است. آن را می توانید تقریبا در هر غذایی بریزید و کنار تمام غذاها نوش جان کنید.

برای تهیه انواع سس پستو، به عنوان تزیینات پیتزا، طعم دادن به سوپ ها و افزودن عطر بی نظیر به بیشتر غذاها می توانید از ریحان بهره ببرید.

کاشت ریحان در خانه بسیار راحت تر از آن چیزی است که تصور می کنید. کافی است محیط مناسب رشد گیاه را فراهم کنید و از طعم و عطر بی نظیر آن لذت ببرید.

اگر دوست دارید در خانه سبزی بکارید، راهنمای کامل زیر را حتما مطالعه کنید:

کاشت ریحان در خانه به چه محیطی احتیاج دارد؟

قبل از کاشت هر گیاه باید شرایط مطلوب برای رشد و پرورش آن را در نظر بگیرید. گیاهان با هم تفاوت زیادی دارند و محیط مطلوب آن ها، برای هر گیاه با دیگر فرق دارد. مهم ترین قدم در موفقیت برای کاشت ریحان در خانه این است که محیط مناسب رشد آن را داشته باشید. اگر محیط خانه برای این کار مناسب نباشد، هر چقدر که کوشش کنید نمی توانید نتیجه بگیرید.

ریحان یکی از گیاهانی است که شرایط استوایی را ترجیح می دهد. این گیاه معطر، عاشق نور زیاد است و واقعا از سرما متنفر است. نباید آن را در جایی بگذارید که باد شدید بوزد و همیشه خاک آن باید مرطوب باشد.

پنجره رو به جنوب برترین مکان برای کاشت ریحان در خانه است. این پنجره نور زیادی می گیرد و می تواند برترین جا برای کاشت انواع سبزی ها باشد.

برای کاشت ریحان و سایز سبزیجات خوراکی، شرایط نگهداری در خانه و بیرون از خانه، تقریبا شبیه هم است اما باید به تغییر دمای شدید در طول شب توجه کنید. اگر ریحان را بیرون از خانه می کارید و می دانید که در محل زندگی شما، دمای شب و روز خیلی تغییر می نماید، بهتر است که تنو نظر کنید.

ریحان و بادهای سرد، رابطه خوبی با هم ندارند. باید مطمئن شوید که گیاه شما برای مدت طولانی از وزش بادهای سرد و هوای سرد، در امان می ماند. اگر در محیطی زندگی می کنید که مستعد خشکسالی و تابش شدید و سوزان آفتاب است باید حتما مرتب به گیاه آب بدهید و برای ساعاتی در روز که آفتاب بسیار شدید است، برای آن سایه فراهم کنید.

آموزش کاشت ریحان در خانه

برای تغییر گلدان و همین طور تکثیر کردن ریحان از گیاهی که قبلا به طور کامل رشد نموده، این مراحل را دنبال کنید:

 • مکانی را برای کاشت ریحان در خانه انتخاب کنید که نور کافی داشته باشد. حتماً خاکی خریداری کنید که با گیاهان خوب کار می نماید و گلدانی که زهکشی خوبی را برای خاک فراهم می نماید.
 • ابتدا گلدان را تا یک چهارم حجم آن با خاک مناسب پر کنید.
 • نشای ریحان را از ظرف پلاستیکی که در آن قرار داده شده بردارید و با دستان خود به آرامی ریشه ها و کثیفی های چسبیده به ریشه ها را جدا کنید.
 • ریحان را به آرامی داخل گلدان بگذارید و آغاز به پر کردن خاک اطراف آن کنید. مطمئن شوید که اولین برگ های گیاه با بالای گلدان همسطح باشند و خیلی در داخل گلدان قرار نگرفته باشند.
 • به گیاه میزانی آب بدهید و اجازه دهید تا با خانه نو خود سازگار گردد.

برای کاشت ریحان در خانه با استفاده از بذر، این مراحل را دنبال کنید تا مطمئن شوید که گیاهتان به خوبی رشد می نماید و کاشت آن موفقیت آمیز خواهد بود:

 • برای بذرهای خود یک گلدان یا بستر مناسب کاشت انتخاب کنید. وقتی صحبت از محیط نو می گردد، انتخاب واقعاً با شماست. می توانید چند دانه را در گلدان های کوچک بکارید، آن ها را در جعبه به صورت پراکنده بکارید یا گلدان های بزرگ مخصوص کاشت سبزیجات تهیه کنید.
 • هنگامی که گلدان خود را انتخاب کردید، آن را تقریباً تا لب آن با خاک پر کنید. سپس با انگشت خود سوراخ هایی به عمق سه سانتی متر ایجاد کنید. دانه ها را در سراسر آن پخش کنید، سپس سوراخ ها را با خاک بپوشانید.
 • بذرها را آبیاری کنید و آن ها را به مدت بیش از 6 ساعت در روز در محلی قرار دهید که در معرض نور مستقیم خورشید باشد، یا یک چراغ رشد LED خریداری کنید تا مطمئن شوید که میزان مناسبی در روز، نور دریافت می نمایند.
 • هنگامی که ریحان واقعاً آغاز به رشد کرد، می توانید از قیچی برای خلوت کردن گیاه در صورت تراکم بیش از حد برگ ها بهره ببرید. بعلاوه باید از ترفند نیشگون گرفتن برگ های بالایی برای تشویق گیاه به پرپشت شدن بهره ببرید.

مراقبت از گیاه ریحان در خانه

گیاه ریحان خاک مرطوب را دوست دارد و به محض خشک شدن خاک آن، باید آبیاری گردد. از آنجاکه ریحان در شرایط سرد عملکرد خوبی ندارد، دمای اتاق و همین طور آب ولرم برای گیاه برترین است. اگرچه آب را دوست دارد؛ اما خاک گیاه باید به خوبی زهکشی داشته باشد. بعلاوه نور مستقیم خورشید که می تواند شش تا هشت ساعت در روز باشد برای رشد گیاه ضروری است.

وقتی آغاز به تماشا گل های گیاه کردید، یا ریحانتان آغاز به بلندتر شدن کرد، می توانید آغاز به نیشگون گرفتن برگ های بالایی با انگشتان خود کنید و گل ها را هرس کنید. این کار گیاه شما را تشویق می نماید که به جای بلندتر شدن و رشد عمودی، به سمت رشد برگ به جای گل راهنمایی گردد و برگ های بیشتری بدهد و پرپشت تر گردد.

گاهی اوقات می توانید از کودهای چندمنظوره که در گل فروشی ها عرضه می گردد برای تقویت رشد گیاه بهره ببرید. البته می توانید موقع کاشت گیاه هم، میزان کود حیوانی هم به آن اضافه کنید. ولی اگر از خاکی غنی و مناسب استفاده نموده باشید، برای میزان کم، احتیاجی به کود نیست. اگر رشد گیاه شما متوقف شده، با مشورت فروشنده، کود مناسب برای آن تهیه کنید.

چطور گیاه ریحان را تکثیر کنیم؟

اگر به وسیله قلمه قصد دارید که گیاه را تکثیر کنید، باید به گیاه ریحان سالم و دارای شاخ وبرگ یا حتی قلمه هایی که از فروشگاه یا گیاه همسایه تهیه نموده اید دسترسی داشته باشید. بعلاوه باید قیچی مناسب یا چاقو، فنجان آب و خاک برای این فرآیند داشته باشید. بعد از تهیه لوازم مورد احتیاج برای تکثیر ریحان، این مراحل را دنبال کنید:

 • قیچی یا چاقوی تمیزی را بردارید و ساقه هایی از گیاه به طول 10 تا 12 سانتی متر ببرید. باید این قطعات را درست در یک گره (محل تلاقی برگ و ساقه) برش دهید.
 • هر تعداد قلمه را که می خواهید جمع آوری کنید، سپس تمام برگ ها را از پنج سانتی متر پایینی قلمه جدا کنید. قلمه شما کمی لخت به نظر می رسد؛ اما جدا کردن برگ های اضافه، از ایجاد قارچ یا پوسیدگی برگ ها در آب جلوگیری می نماید.
 • قلمه ها را در فنجان آب قرار دهید. می توانید برای هر قلمه از یک فنجان بهره ببرید یا دو سه قلمه را با هم داخل فنجان بگذارید. آن ها را در محلی قرار دهید که نور زیاد دریافت نمایند ولی تابش نور به قدری شدید نباشد که دچار سوختگی شوند. هر روز آب فنجان ها را عوض کنید تا آب راکد نگردد و به گیاهان شما نیز آسیب نرساند.
 • هنگامی که گیاهان شما آغاز به رشد ریشه می نمایند، که این روند ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد، آن ها را تا زمانی که ریشه ها به ده سانتی متر برسند، تحت نظر بگیرید. این روند هم ممکن است یک یا دو هفته دیگر طول بکشد. هنگامی که ریشه ها به این طول رسیدند، می توانید با موفقیت آن ها را به باغچه یا گلدان منتقل کنید.

بعلاوه می توانید قلمه های ریحان را مستقیماً در خاک تکثیر کنید. همان مراحل بالا را دنبال کنید؛ اما به جای قرار دادن آن ها در فنجان های آب، می توانید قلمه را مستقیماً در خاک بکارید. اگر از این روش استفاده می کنید، بهتر است که هورمون ریشه زایی هم خریداری کنید و انتهای قلمه ها قبل از کاشت، در آن فرو ببرید. این کار واقعاً در رشد ریشه تاثیرگذار است.

چطور ریحان رشد نموده را برداشت کنیم؟

حالا به مرحله مجذوب کننده کاشت ریحان در خانه رسیده اید؛ زمانی که می توانید محصول گیاه خود را برداشت کنید و از آن بهره ببرید. برای این منظور کافی است هر تعداد برگ که می خواهید از گیاه اصلی جدا کنید یا چند سانتی متر بالای گیاه را جدا کنید. البته سعی کنید به میزان کافی منتظر بمانید تا گیاه شما به خوبی رشد کند. در برداشت آن عجله نکنید.

بریدن گیاه از قسمت های بالاتر، درست مثل ترفند نیشگون گرفتن گیاه عمل می نماید. گیاه را تشویق می نماید تا شاخ و برگ بیشتری بزند و پرپشت تر گردد. با این روش گیاه شما به جای بلندتر شدن، برگ های بیشتری می دهد و این همان چیزی است که ما از یک گیاه ریحان می خواهیم.

جمع بندی

کاشت ریحان در خانه کار ساده ای است و هیچ تفاوتی با کاشت آن در باغچه ندارد. فقط کافی است که شرایط مناسب رشد گیاه را فراهم کنید. این گیاه به نور زیاد و خاک مرطوب احتیاج دارد. در مدت کوتاهی می توانید محصول معطر و مجذوب کننده خود را برداشت کنید و در غذاها از آن بهره ببرید.

منبع: Apartmenttherapy

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 خرداد 1402 بروزرسانی: 19 خرداد 1402 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2256

به "کاشت ریحان در خانه؛ آموزش کاشت در باغچه و گلدان" امتیاز دهید

1 کاربر به "کاشت ریحان در خانه؛ آموزش کاشت در باغچه و گلدان" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت ریحان در خانه؛ آموزش کاشت در باغچه و گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید