چرا صبح ها دهانمان تلخ و بد مزه است؟

به گزارش مجله پیامک، برنا/ تلخی و بدمزه بودن دهان اول صبح می تواند به دلیل مسائل کبدی ، عدم رعایت بهداشت دهان ، سینوزیت یا وجود بیماری های دیگر در بدن باشد.

چرا صبح ها دهانمان تلخ و بد مزه است؟

برای بسیاری از ما پیش آمده است که بعد از بیدارشدن از خواب ، دهانمان تلخ و بدمزه است . چنین حالتی در آغاز روز باعث تحریک اعصاب و بی اشتهایی می گردد به طوری که رغبتی به میل صبحانه نخواهیم داشت.

تلخی و بد مزه بودن دهان هر چند به دلیل شایع بودن چندان جدی گرفته نمی گردد اما نباید نسبت به تلخی دهان و بد مزه بودن دهان در هنگام صبح بی توجه بود زیرا این مسئله نشان می دهد که بدن دچار اختلالی شده است و باید علت آن را ریشه یابی کنید.

علت های بدمزه بودن دهان

تغذیه نامناسب، تکثیر باکتری ها و غیره جزو عواملی است که دهان را بدمزه و تلخ می کند. در این مطلب عوامل بروز این مشکل و را عنوان می کنیم.

التهاب مری

زمانی که مری به علت اسیدی شدن التهاب پیدا کند ، فرآیند گوارش غذا کاهش می یابد و غذا دیرتر هضم خواهد شد . این اسیدیته موجب تغذیه باکتری هایی که روی زبان می گردد و دهان بد مزه می گردد.

یرقان و زردی

در صورت عدم توانایی بدن برای سوخت و ساز بیلی روبین یرقان یا زردی بروز می کند. ابتلا به یرقان، سبب زرد شدن پوست و به خطر افتادن سلامت گلبول های قرمز و تلخ شدن دهان در هنگام صبح می گردد.

مسائل کبدی

کبد یکی از مهم ترین عضوهای بدن است که به پاکسازی بدن از سموم و مواد زائد می پردازد و در متابولیسم آنزیم ها نقش دارد.در صورت ایجاد مشکل در کبد ، دهان تلخ می گردد ، در این هنگام کبد نیاز به پاکسازی دارد.

رعایت نکردن بهداشت دهان

بروز مسائل لثه و دندان مانند ژنژیویت به علت بهداشت ضعیف دهان سبب طعم بد در دهان می گردد.

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

سرماخوردگی، آلرژی و سینوزیت سبب احتقان راستا بینی و کاهش حس بویایی و کاهش توانایی چشیدن طعم هامی گردد.

بارداری

بعضی از زنان در بارداری طعم بدی در دهان احساس می کنند.

تجمع باکتری ها روی زبان

باکتری های ایجاد کننده بوی بد دهان روی زبان نیز وجود دارد که علت تلخی ، ترش بودن دهان نیز می باشند . این باکتری های بی هوازی که زیر زبان وجود دارند موجب بوی نامطلوب دهان نیز می گردد.

در شب که ترشح بزاق کمتر از روز است ، میکروب ها روی زبان تجمع پیدا می کنند و دهان بدمزه می گردد اما با افزایش ترشح بزاق در طول روز باکتری ها از بین رفته و باعث می گردد تلخی و بدمزگی دهان در طول روز از بین برود.

بعضی بیماری ها

بعضی از افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت یا بیماری تیروئید، کبد یا کلیه ، ام اس، فلج صورت یا سکته مغزی ، بیماری ریفلاکس مری به معده در دهان احساس بدمزگی کنند.

شیمی درمانی

بعضی درمان ها و داروهای سرطان سبب می شوند فرد طعم عجیبی در دهان حس کند .

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات مانند سیگار بر غده های چشایی تاثیر منفی می گذارد.

بعضی داروها

مصرف بعضی از داروهای درمان آلرژی، آلزایمر، آنمی (کم خونی)، آسم، فشار خون، گلوکوم (آب سیاه چشم)، پارکینسون، نقرس، آرتروز روماتیسمی، اسکیزوفرنی و مسائل تیروئید و آنتی بیوتیک ها (مانند مترونیدازول)، ضد قارچ ها، کورتیکواستروئیدها، دیورتیک ها سبب ایجاد طعم بد در دهان می گردد.

ابتلا به سینوزیت

در صورت ابتلا به سینوزیت ، مخاط بینی حساس می گردد و فرد دچار آبریزش بینی می گردد. باکتری های بی هوازی در دهان افراد مبتلا به سینوزیت افزایش می یابند زیرا مخاط بینی حاوی پروتئین است و غذای خوبی برای رشد باکتری ها و افزایش آنهاست . تجمع باکتریها علاوه بر بدمزگی دهان سبب ایجاد بوی بد در دهان می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 975

به "چرا صبح ها دهانمان تلخ و بد مزه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا صبح ها دهانمان تلخ و بد مزه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید