سیمای یک انسان ناامید!

به گزارش مجله پیامک، چارلز بلو* نویسنده و تحلیلگر ارشد نیویورک تایمز در مقاله ای به هرج و مرج حاکم بر کارزار انتخاباتی ترامپ و همچنین اضطراب و استرس وی از شکست احتمالی در برابر جو بایدن پرداخته است.

سیمای یک انسان ناامید!

وی در این رابطه می نویسد: من می توانم حس ترس و اضطراب را در دونالد ترامپ احساس کنم. هر هفته که نتایج نظرسنجی های مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام می گردد و چشم انداز شکست ترامپ بیش از پیش تقویت می گردد، اضطراب و استرس وی نیز به نحو قابل توجهی افزایش می یابد. این را می توان از حضور ترامپ در مجامع انتخاباتی اش و یا توئیت های وی کاملا متوجه شد.

به گزارش خبرنگاران، کارزار انتخاباتی ترامپ را باید معجونی از هرج و مرج و بی نظمی توصیف کرد. این مساله تا حد زیادی ناشی از بی ثباتی شخصیتی و اضطراب شخص رئیس جمهور آمریکا است. ترامپ در روز های اخیر، حملات بی سابقه ای را علیه سرویس خدمات پستی آمریکا انجام داده تا مانع از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با یاری این نهاد گردد و سعی داشته اینگونه القا کند که رای دهندگان آمریکایی بایستی میان سلامت خود و اجرای حق خود مبنی بر رای دهی، یکی را انتخاب نمایند.

این موضع گیری های ترامپ را بایستی حمله ای گسترده بر علیه حق عامه مردم آمریکا جهت رای دهی ارزیابی کرد. در واقع، ترامپ از این طریق (با کاشتن از تعداد رای دهندگان) سعی دارد تا شانس خود را جهت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تقویت کند. ترامپ همچنین این رویکرد را با هدف مشروعیت زدایی از انتخابات آمریکا در صورت شکست احتمالی خود در جریان آن نیز بکار می گیرد. این رویه ها در واقع نمودی از رفتار های یک انسان ناامید هستند. با این حال، باید آن ها را به نوعی تکرار رویه ها و رفتار هایی دانست که ترامپ آن ها را در سال 2016 نیز از خود نشان داد و به راحتی در آن موقع نیز اظهار داشت که امکان دارد نتیجه انتخابات را نپذیرد.

کاخ سفید در دوره اوباما، تا جایی جهت مقابله با این اقدامات ترامپ پیش رفت که حتی بر آن بود تا یک طرح محرمانه را جهت اجرا، در صورتی که ترامپ اقدام به نپذیرفتن نتیجه انتخابات می کرد، به اجرا درآورد. در چهارچوب طرح مذکور که بخش هایی از آن توسط مجله نیویورک در سال 2018 افشا شده، دموکرات ها و دولت مستقر آمریکا، از جمهوریخواهان سرشناسی نظیر کاندولیزا رایس و کالین پاول درخواست می کردند تا با مشروعیت بخشی به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از کوشش های ترامپ جهت مشروعیت زدایی از آن جلوگیری نمایند. این افراد در صورت پیروزی احتمالی کلینتون، بایستی بلافاصله آن را مورد تایید قرار می دادند و جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز باید از کوشش های روسیه جهت پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرده برداری می کرد. این معادله در کل موجب می شد تا ادعای ترامپ، حالتی نامشروع و غیرمنطقی به خود بگیرد.

تفاوتی که آن موقع با اکنون دارد این است که اکنون، ترامپ در قدرت است و کرسی ریاست جمهوری آمریکا، در دستان اوست. در شرایط فعلی، پیش بینی های ناخوشایندی از اقدام احتمالی ترامپ در صورت پیروز نشدنش در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا مطرح می شوند.

در این راستا، رُزا بروکس استاد حقوق دانشگاه جرج تاون در موضع گیری می گوید: تمامی ارزیابی ها حاکی از این هستند که اقدامات احتمالی ترامپ در صورت شکست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سیلی از خشونت های خیابانی و بن بست سیاسی را در این کشور ایجاد خواهد نمود. قانون هم اساسا برای رئیس جمهوری که دوست ندارد به آن توجه کند، امری بی معنی و پوچ است. ترامپ به خوبی می داند که در شرایط فعلی، فقط و فقط در حال دست و پا زدن است.

هزاران نفر در آمریکا به دلیل بی کفایتی ترامپ در مدیریت بحران شیوع ویروس کرونا، در حال از دست دادن جان خود هستند. تا به امروز بیش از 175 هزار آمریکایی جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده اند و پیش بینی ها حاکی از این هستند که این رقم می تواند به بالای 300 هزار نفر نیز برسد. میلیون ها آمریکایی در شرایط فعلی مضطرب هستند و بسیاری نیز شغل و راه تامین معاش خود را از دست داده اند. در آمریکا، در برهه کنونی، اعتراضات خیابانی نیز جریان است و هزاران نفر از مردم این کشور در اعتراض به نژادپرستی حاکم بر آمریکا به خیابان ها ریخته اند. به طور کلی، سه و نیم سال سیاست ها و اقدامات نادرست و جنجالی ترامپ، خشم و نفرت را در بسیاری از آمریکایی ها تقویت نموده و این مساله موجب شده تا انتخابات آینده آمریکا، به شدت تحت تاثیر قرار گیرد.

با این همه، ترامپ به طرق مختلف سعی نموده تا میلیون ها نفر از مردم آمریکا را متقاعد کند که وی عامل اصلی هرج و مرج فعلی در این کشور نیست. بلکه بر عکس، او آخرین سد و مانع در برابر آن است. هواداران ترامپ به خوبی می دانند که وی عامل هرج و مرج و آشفتگی فعلی در آمریکا است و حتی آن ها برای ترامپ در این زمینه کف و سوت نیز می زنند.

در این راستا، ترامپ اخیرا در جریان یک سخنرانی انتخاباتی در آرلینگتون گفت: من تنها شخصی هستم که میان رویای آمریکایی، و آنارشی و هرج و مرج کامل و جنون ایستاده ام. من خودِ شما را نمایندگی می کنم. من درست همینجا هستم. من مطمئن نیستم که این صندلی، رشک برانگیز باشد. با این حال، من اکنون در این صندلی و موقعیت قرار دارم.

او ادامه می دهد: من حقیقتا تنها منجی برای مردم آمریکا هستم. آن ها چه بخواهند و چه نخواهند، این مساله یک حقیقت است. ما باید انتخابات را ببریم.

ترامپ در عین حال، مردم آمریکا را از آینده ای که جو بایدن و کامالا هریس خواهند ساخت، می ترساند. وی در واقع از شکست خود می هراسد. وی در هر زمینه ای در دولت خود با چالش رو به رو است و شرایط مساعدی ندارد. در شرایط فعلی، اقتصاد، سیاست، فرهنگ، و شرایط اجتماعی آمریکا، عمیقا تحت تاثیر ناکارآمدی دولت ترامپ قرار دارند. وی بدون تردید کوشش های هراس افکنانه خود را در جریان کارزار انتخاباتی اش تشدید خواهد نمود و سعی می نماید از این طریق، زمینه را برای خود، جهت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا فراهم سازد.

ترامپ هیچ اهمیتی به خسارت اقدامات و سیاست های خود برای آمریکا نمی دهد. او فقط و فقط به خودش می اندیشد. همانطور که ماریان ترامپ خواهر ترامپ می گوید: دونالد فقط به فکر خودش است و در این زمینه به هیچ چیز دیگر اهمیت نمی دهد. شاید این مساله و رویکرد، برای تاریخ سیاسی آمریکا گران تمام گردد و تبعات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

*چارلز بلو، وی نویسنده و تحلیلگر ارشد نیویورک تایمز است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1189

به "سیمای یک انسان ناامید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیمای یک انسان ناامید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید