گشتی اینترنتی در موزه مقدم دانشگاه تهران؛ ارزشمندترین خانه دنیا؛ پرونده یک سایت

به گزارش مجله پیامک، سرویس پرونده سایت امروز به سراغ یک موزه ناشناخته رفته است. موزه مقدم دانشگاه تهران برای خیلی ها همانند موزه هنرهای معاصر تهران غریب و عجیب است. با ما همراه باشید در پرتال موزه مقدم دانشگاه تهران. سایت موزه مقدم دانشگاه تهران در آدرس http://museums.ut.ac.ir/ قرار گرفته است و هم به زبان فارسی و هم انگلیسی اطلاعات خوبی را ارائه می نماید. کل سایت هم تحت ساب دامنه پرتال دانشگاه تهران است.

گشتی اینترنتی در موزه مقدم دانشگاه تهران؛ ارزشمندترین خانه دنیا؛ پرونده یک سایت

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

سرویس پفراینده یک سایت پرتال تخصصی گردشگری خبرنگاران مدتی است که به آنالیز و معرفی سایت های فعال ایران در عرصه فرهنگی و گردشگری می پردازد تا موضوع مورد اغفال نهاده شده در پرتال های تخصصی فناوری اطلاعات ایران، در این سایت تا حدودی به این پرداخته شود و در راستای ماموریت های اطلاع رسانی خبرنگاران، در دستور کار قرار بگیرد. سرویس پفراینده یک سایت فرصتی را برای خبرنگاران ایجاد نموده تا گشتی اینترنتی بزند در سایت های رسمی ایران در فضای مجازی تا فعالان این صنعت را در این فضای کم تر شناخته شده برای کاربران جامه اطلاعاتی کشورمان معرفی کند. این معرفی و آنالیز مهلتی است برای شناخت بهتر ظرفیت های گردشگری و فرهنگی ایران در اینترنت که هم مخاطبان سایت با این پرتال ها آشنا شوند و هم وب مستر سایت های معرفی شده بتوانند راه چاره های خوبی برای توسعه پرتال خود در اختیار داشته باشند.

درباره موزه مقدم بیشتر بدانیم

موزه مقدم دانشگاه تهران و درحقیقت خانه مقدم از جمله خانه های مجلل دوران قاجار ـ متعلق به یکی از درباریان آن موقع به نام محمد تقی خان احتساب الملک ـ بوده است. احتساب الملک دارای دو پسر به نام های حسن و محسن بود که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه بسیار معروف جعفرخان از فرنگ آمده به جا مانده است. برادر کوچکتر ـ محسن ـ پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی در سال 1315 ه.ش به وطن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود سُلما در خانه پدری ـ محل کنونی موزه مقدم ـ ساکن گردیدند. خانه مقدم قبل از تغییرات فعلی آنها در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند. استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی ـ تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و غیره. را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری نمود. در سال 1351 هجری شمسی، زنده یاد استاد مقدم (استاد ممتاز دانشگاه تهران) با توجه به علاقه وافرش به علم، تاریخ و هنر، خانه پدری خود را به همراه آثار نفیس گردآوری شده وقف دانشگاه تهران نمود. استاد محسن مقدم در سال 1366 ه.ش دارفانی را وداع گفت و پس از مرگِ همسر ایشان در سال1369ه.ش، تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران نهاده شد. از ویژگی های شاخص این موزه همگون بودن نسبی فضای معماری با آثار تاریخی موجود در آن است، فضایی که با مساحتی برابر با 2117 مترمربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است. نکته ای که باید به آن توجه نمود این موضوع است که دکتر مقدم در ضلع شمالی ساختمان اربابی (برج) ایوانی را بر پایه چند ستون و طاق ساخته است. این ایوان با استفاده از کاشی های دوران زندیه و قاجار مزین شده است. در وسط این ایوان حوضچه مرمری کوچکی متعلق به حمام فتحعلی شاه کار گذاشته شده است که آب از آن فوران کرده و به وسیله یک جوی باریک به داخل استخر می ریزد. استخر مذکور که در حاشیه شمالی حیاط بیرونی واقع شده است در سال 1335 ه.ش در جریان سفر زنده یاد دکتر مقدم به اسپانیا، از روی استخر و آب نماهای باغ الحمراء (باغی از دوران صدر اسلام اسپانیا) الگو برداری و با استفاده از حوض یاد شده و تعدادی فواره قدیمی اجرا شد.

گشتی در سایت

پرتال موزه مقدم پرتال شیک و سنگینی است که در کلاس پرتال دانشگاه تهران قرار گرفته است. اما خوب هنوز خیلی ها این موزه و پرتال را نمی شناسند. سایت موزه مقدم دارای 8 بخش اصلی است کههر یک درباره این موزه و توان مندی هایش اطلاعاتی ارائه می نماید. بخش معرفی استاد محسن مقدم در آدرس اینترنتی به نشانی https://museums.ut.ac.ir/mm/page-20.htm دردسترس است. معرفی استاد و موزه به طور خوبی دراین بخش در دسترس است که اگر اطلاعات ویدئویی نیز کنار آن می آمد بر ارزش اطلاعات افزوده می شد. یکی دیگر از بخش های جالب موزه مجموعه هایی که در موزه مقدم است در نشانی https://museums.ut.ac.ir/mm/pc-29.htm ارائه شده است.

در بخش سکه ها می توان به ده ها سکه جالب قدیمی مشاهده کرد که در نشانی به آدرس https://museums.ut.ac.ir/mm/pc-29-29.htm در دسترس است.

بخش مدل های نیز در نشانی https://museums.ut.ac.ir/mm/pc-29-30.htm قرار گرفته است که جالب توجه است. این مدال ها به واسطه خدمات جناب استاد مقدم به ایشان اعطا شده است. این بخش را حتما مشاهده کنید. بسیاری از آثار هنری این کهن دیار که از پس سالهای دور و دراز و شاید قرنها سر برآورده و به نزد آیندگان رسیده اند، نه تنها نمایانگر دست آفریننده و دید خلاقانه هنرمندان و صنعتگران آن دوران هستند، بلکه گویای بخشی از رویدادهای تاریخ سیاسی، مالی و اجتماعی عصر خویش نیز می توانند باشند؛ از جمله این آثار می توان به مهرها و نشانها اشاره نمود.مهرها نوعی نشان اند که در ابعاد و اشکال و طرحهای گوناگون، توسط صاحبان آنها به علامت تأیید بر جریده کاغذ، طومار و غیره حک می شوند و نشانها، نشانه هایی هستند که به مناسبتهای گوناگون و یا جهت تکریم و تجلیل یا ترفیع، به اشخاص بلندپایه، اهداء و یا بر سینه آنها نصب می گردند.یکی از معدود موزه های هنری ایران که دربردارنده مجموعه ای ارزشمند و بی نظیر از مهرها و نشانهای خانوادگی است، موزه مقدم دانشگاه تهران است. مجموعه مهرها و نشانهای موزه مقدم دربرگیرنده 29 عدد مهر و 55 عدد نشان مربوط به دو دوره قاجار و معاصر، از ایران و چند کشور اروپایی است که تعدادی از آنها در بخش تالار زمستانی (اتاق قاجار) واقع در ساختمان شمالی خانه نگهداری می شود و متعلق به خاندان مقدم ـ میرزا محمدتقی خان احتساب الملک، شرف خانم، میرزا حسن خان، میرزا محسن خان و تنی چند از وابستگان و آشنایان آنها ـ است. در اینجا گفتنی است که بیشترین تعداد نشانها و مدالها مربوط به زنده یاد مقدم است که در طول فعالیتهای علمی و آموزشی و پژوهشی خود دریافت کرده اند.در این قسمت به معرفی تعدادی مهر و نشان شاخص از این مجموعه می پردازیم

وقتی نشانه گر ماوس را بر روی هر اثر ببرید مشاهده خواهید کرد که درباره آن اطلاعاتی در قاب قرمز رنگی ظاهر می شود.

یکی دیگر از بخش های پرتال به بخش نمایشگاه ها و مقالات اختصاص دارد که در آدرس به نشانی https://museums.ut.ac.ir/mm/page-104.htm در اختیار مخاطبان است. در این قسمت 6 موضوع ارائه شده است که می توان به نمایشگاه ها - کارگاه ها و کلاس های آموزشی - نشست ها و سخنرانی ها- مقالات - کارگاه آموزشی بچه ها و هم چنین خانه کودک مزوه مقدم اشاره داشت. جالب است که بدانید تنها در بخش نمایشگاه ها در سایت موزه مقدم دانشگاه تهران بیش از 30 نمایشگاه معرفی شده است که مربوط به آثار هنری سنتی و دیجیتال است. مثلا نمایشگاه معرق استاد اسفرنجانی در گرتال موزه مقدم دانشگاه تهران در دسترس است که در نشانی https://museums.ut.ac.ir/mm/page-116.htm دنبال کنید.

استاد علی اسفرجانی هنرمند برجسته و چیره دست هنرهای ملی و سنتی ایران، از مینیاتور و تذهیب گرفته تا هنر سوخت و معرق، به سال 1299 ه.ش، در اصفهان چشم به دنیا استی گشود.پدرش شادروان اسدالله اسفرجانی مردی صاحب اندیشه و هنر و از مقامات ارشد مالیه در اصفهان بود. پدر با عشقی راستین به مبانی ارزشمند هنر ایران، ذوق و شوقی وافر به گردآوری و شناسایی و حفظ و نگهداری کتب خطی قدیمی، مرقعات و دیگر آثار هنری داشت و به مرور ایام، مجموعه ای دیدنی و پر ارزش از انواع شاهکارهای هنری فراهم آورده بود. آرام آرام تماشای کتاب های خطی نگارگری شده با بستری از جلدهای چرمی، رویاهای روزهای نوجوانی پسرک را از آن خود می ساختند. بخش کارگاه ها نیز در نشانی https://museums.ut.ac.ir/mm/page-114.htm قرار گرفته است که نگاهی به آن خالی از لطف نیست. نشست های و سخنرانی هایی که بعضا در موزه مقدم برگزار می شود در نشانی اینترنتی https://museums.ut.ac.ir/mm/page-3131.htm در اختیار مخاطبان است. بخش مقالات سایت ضعیف است و باید تقویت شود اما در بخش https://museums.ut.ac.ir/mm/page-4133.htm قابل مشاهده است. یکی از بخش های ارزنده موزه مقدم که در پرتال آن نیز بازتاب یافته است مربوط به خانه کودک است. باید به https://museums.ut.ac.ir/mm/page-9141.htm مراجعه کنید. موزه مقدم همزمان با هشتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تهران و در راستای آشنایی بیشتر بچه ها و نوجوانان با میراث فرهنگی، باستان شناسی، نقاشی ایرانی و میراث معنوی و شفاهی (قصه ها، بازیهای سنتی و خوراکی ها و لباسهای ایرانی) و همچنین برگزاری تور بازدید تخصصی ویژه کودک و نوجوان خانه کودک موزه مقدم را راه اندازی کرد.

جشن افتتاحیه خانه کودک موزه مقدم در تاریخ 14 اسفند ماه 1393 با حضور مدیر امور اداری موزه مقدم، جمعی از اعضای موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک، برخی از اعضای شورای کتاب کودک، خانم کفاش زاده مسئول پژوهشگاه کودک و نوجوان، نمایندگانی از خانه کتابدار کودک نوجوان و تعدادی از بچه ها و نوجوانان برگزار گشت. کتابخانه و مرکز اسناد موزه مقدم نیز از دیگر بخش های جالب توجه این موزه است که تا حدودی در پرتال این موزه منعکس شده است. به نشانی https://museums.ut.ac.ir/mm/page-54.htm مراجعه کنید. زنده یاد استاد محسن مقدم به عنوان مدرس و استاد دانشگاه و همسرشان سلما به عنوان سرپرست کتابخانه موزه ملی، علاوه بر جمع آوری آثار قدیمی به جنبه های آموزشی و پژوهشی این آثار نیز توجه داشته اند و کتابها و مجلاتی را در طول حیات شان درموضوعات باستان شناسی، معماری، تاریخ و هنر تهیه کرده اند.

کتاب ها و مجلات مذکور در زمان حیات این دو زوج در فضاهای مختلف خانه استاد مقدم نگهداری می شده است. در حین راه اندازی موزه مقدم تصمیم بر این گرفته شد که با ایجاد یک کتابخانه، هم از کتابها و مجلات استاد مقدم نگهداری شود و هم اینکه بتوان این منابع را در راستای شناسایی و پژوهش بر روی آثار موزه مقدم در اختیار پژوهشگران قرارداد. مرکز اسناد موزه مقدم یکی از بخش هایی است که غنای بالایی دارد اما هنوز در اختیار ادب دوستان قرار نگرفته است. استاد محسن مقدم در طول حیات خود علاقه و دقت زیادی در جمع آوری اسناد، عکس ها و یادداشتهای خانوادگی، کتب، نسخ خطی و کارت پستال های قدیمی، مکاتبات اداری و غیره داشته اند. محسن مقدم این بخش از داشته های خود را به خوبی بایگانی و نگهداری کرده و در کنار دیگر اموال خود به دانشگاه تهران وقف کرده است. به دلیل محدودیت فضاهای موزه مقدم مدیریت موزه های دانشگاه تهران محلی را در باغ نگارستان (محل قصر نگارستان فتحعلیشاه قاجار و همان عمارت داتشسرای عالی که در حال حاضر متعلق به دانشگاه تهران است) به مرکز اسناد اختصاص داده است. بخش حفاظت و مرمت نیز از دیگر بخش های موزه است. حفاظت و نگهداری آثار گذشتگان برای نمایش و ارائه آنها به نسل های آینده یکی از وظایف و اصول بنیادی موزه ها است. هر ساله، هزاران نفر از درهای موزه ها عبور می نمایند، به تماشای گالری ها می فرایند، از نمایشگاه های موقت دیدن می نمایند و دقایق زیادی را در موزه ها صرف می نمایند و کمتر به یاد می آورند کسانی که در پشت صحنه این امکان و منظر را برای بازدیدنماینده ها بوجود می آورند مرمتگران، باستان شناسان و موزه داران هستند. بخش حفاظت و مرمت موزه مقدم در سال 1384 در قالب طرح ساماندهی و مرمت اضطراری اشیای مرحوم دکتر محسن مقدم در محل نگهداری موقت اشیاء در عمارت باغ نگارستان آغاز به کار کرد.

گستردگی و تنوع آثار موجب گردیدکه در سال 1386 بخش حفاظت و مرمت به دو گروه تخصصی مرمت اشیاء و تزیینات وابسته به معماری در محل موزه مقدم و همچنین بخش مرمت کاغذ و نسخ خطی در عمارت باغ نگارستان گسترش یابد. یکی از بخش های این موزه به موضوع مرمت آثار و نسخ خطی می پردازد که جالب توجه است. با توجه به حجم بالا و تنوع آثار کاغذی موجود در مجموعه استاد مقدم از قبیل کتاب، اسناد خطی و چاپی، مجموعه تمبر، مجموعه عکس های تاریخی و معاصر و غیره، در سال 1385 و در عمارت باغ نگارستان (به دلیل محدودیت فضا در موزه مقدم) بخش حفاظت و مرمت کاغذ و نسخ خطی با هدف انجام فعالیت های تخصصی بر روی آثار کاغذی تجهیز و راه اندازی شد.نقشه جالبی از دنیا در موزه مقدم وجود دارد که نقشه قدیمی تطبیقی دنیا است. این نقشه مرمت شده است و روش مرمت آن در فایل پی دی اف قابل مشاهده است.

(تصویر مراحل ترمیم نقشه تاریخی موجود در موزه استاد مقدم دانشگاه تهران) مرمت آثار باستانی و تاریخی بسیار کار ارزشمندی است که باید مورد توجه بیشتر مردم و حتی مسئولان قرار بگیرد. به نمونه ای از محصول مرمت ارزنده یکی از آثار به جا مانده در موزه استاد مقدم توجه کنید.

بخش خبری در موزه مقدم جهت اطلاع رسانی اخبار و برنامه های آن ارائه شده است که البته باید بیشتر و بهتر به روز رسانی بشود. انتشار اخبار این موزه در سایت های خبری باید در دستور کار وب مستر قرار بگیرد. در ارتباط با ما نیز فرمی الکترونیکی تعبیه شده که بهتر این لینکها و فیلد های بیش تری برای تعامل با مخاطبان ارائه کند. بخش انگلیسی زبان سایت نیز در https://museums.ut.ac.ir/mm در دسترس است. اما متاسفانه همه بخش های ان خالی از اطلاعات است که باید به آن توجه بهتری معطوف داشت.

توصیه هایی برای پیش برد سایت

در این بخش، به ارائه توضیحات و پیشنهاداتی فنی و محتوایی برای ارتقای سطح کارکرد اطلاع رسانی موزه مقدم می پردازیم که امیدواریم در راستای تقویت گردشگری مجازی کشور و هم چنین تقویت پتانسیل جذب مخاطب پرتال موثر باشد.

1. بیش از 638 هزار سایت اینترنتی به معرفی موزه مقدم اقدام کرده اند که شمار بالایی است. این به معنای اهمیت پرتال کاخ موزه گلستان و شمار زیاد علاقمندانی ایرانی و خارجی است که مشتاق به بازدید از ظرفیت های فرهنگی هنری و تاریخی این مجموعه در جنوب شهر تهران می باشند. وب مستر پرتال باید کوشش نمایند تا همواره معرفی بخش های مختلف پرتال به موتورهای جست وجو گر مانند گوگل و یاهو، در دستور کار باشد تا شمار بیشتری از علاقمندان به گردشگری ایران، وارد این پرتال بشوند. قطعا بارگذاری حرفه ای و تر مالتی مدیا، نقش زیادی در مخاطب مداری پرتال دارد که باید به آن توجه داشت.

2.پرتال موزه مقدم دانشگاه تهران، می بایست به عنوان یکی از سایت های پر بیننده و پر بازدید تبدیل شود، بخش های زبانی متنوع داشته باشد. مثلا برخی از مخاطبان، عرب زبان یا آلمانی زبان و فرانسوی زبان هستند و بخش انگلیسی و فارسی یاری زیادی به آن ها برای درک محتوا نمی نماید. بنابراین توصیه می شود این 3 زبان اصلی که در واقع زبان های رسمی سازمان ملل متحد نیز محسوب می شوند ، برای غنای اطلاعاتی و سطح اطلاع رسانی پرتال، در آینده نزدیک به عنوان بخش های جدید به سایت اضافه شوند. اضافه شدن بخش های زبانی مختلف، فواید زیادی دارد. یکی آن که معرفی سایت به کاربران غیر فارسی زبان را تسریع می بخشد و مخاطبان بیش تری به سایت وارد می شوند.

دوم آن که در جذب مخاطبان بالقوه و بالفعل که درباره ظرفیت های تاریخی و گردشگری ایران به دنبال اطلاعات در فضای مجازی هستند، به سمت خود جذب می نماید.

سوم آن که بخش های متنوع زبانی، منجر به افزایش رتبه سایت در میان پرتال های پر بیننده ایران می شود که در معرفی سایت به کاربران اینترنت ایرانی و بین المللی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین وب مستر محترم باید به تقویت اطلاع رسانی چند زبانه پرتال نیز به خوبی توجه کند.

3. ایندکس سایت، بهتر است به گونه ای باشد که کاربر بتواند انتخاب زبانی داشته و بعد وارد بخش های دیگر شود تا اگر یک هلندی به سایت مراجعه کرد، برای آگاهی از بخش های مختلف سایت، با چالشی روبرو نشود. معمولا قرار دادن یک intro که با flash طراحی شده و به صورت مالتی مدیا در چند ثانیه موزه و سایت را معرفی می نماید، می تواند حرکت مطلوبی باشد. برخی از سایت های موزه نیز از چنین روشی برای طراحی ایندکس استفاده می نمایند. طراحی مجدد ایندکس پرتال ، در بین المللی شدن سایت یاری می نماید.

4. برای ارتقای سطح اطلاع رسانی بخش های محتوایی پرتال، توصیه می شود که سایت، بخش های اطلاعاتی خود را در قالب فایل های PDF در اختیار مخاطبان قرار دهد. چرا که برخی از مراجعان را دانشجویان و محققان ایرانی و خارجی تشکیل می دهند که درباره ظرفیت های موزه ها و آثار آنْ به دنبال موضوعاتی برای تحقیق می باشند و این فایل ها می تواند یاری شایان باشد. بنابراین، اگر اطلاعاتی در سایت ارائه می شود که ارزنده است، ساختار اطلاع رسانی به صورت پی دی اف نیز منتشر شود. بخش پژوهشی پرتال، رفتار اطلاع رسانی خوبی دارد که باید بیش تر تقویت شود.

5. اکنون مشاهده بخش های مختلف کاخ ها و موزه ها و نمایشگاه ها، ازطریق قابلیت های فناوری اطلاعات به راحتی امکان پذیر است که این موضوع را نیز باید سایت موزه مقدم در نظر بگیرد. یعنی باید مشاهده بخش های مختلف موزه های آن، به وسیله فایل های ویدئویی منتشر شده در آن باشد که کاربر ظرف چند دقیقه به وسیله یک ویدئو، بتواند بخش های موزه و کاخ را مشاهده کند. این ویدئو ها نیز می بایست در سایت های به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی مانند یوتیوب و اپارات و امثالهم، بارگذاری شوند تا از این طریق، شمار بیش تری از مخاطبان به این بخش ها مراجعه نمایند. قرار دادن زیرنویس برای معرفی بهتر بخش های مختلفی که در فایل های ویدئویی به تصویر کشیده می شوند ، انتظاری است که مخاطب خارجی از این بخش دارد که بهتر است به آن نیز توجه شود.

6. ساخت ویدئوهای اطلاع رسانی از بخش های مختلف موزه ارزشمند تهران ، فرصت آفرینی دیجیتالی ایجاد می نماید که در دنیای شبکه های اجتماعی و دهکده دنیای، اهمیت بسزایی دارد و باید به آن توجه خاصی مبذول داشت. این ویدئو، نقش مهمی در جذب گردشگران ایرانی و بین المللی برای مشاهده ظرفیت های گردشگری و تاریخی مجموعه گلستان دارد که باید به آن اهتمام جدی داشت.

7.همه سایت های گردشگری کشور به ویژه سایت های کاخ موزه ها باید اطلاعاتی و جذاب باشد تا مخاطب را مدتی در خود حفظ کند. در واقع طراحی سایت باید به گونه ای باشد که جذاب باشد و مانند سایت خبری نباشد. جذب کردن کاربران و ترغیب ان ها به مشاهده مجدد و استفاده از قابلیت های آن ْ ، موضوعی است که باید در راستای جذب بیشتر مخاطب، به آن توجه داشت.

8. بخش ارتباط با ما پرتال باید حرفه ای تر از وضع موجود باشد و کاربران به وسیله پست الکترونیک و فرم آنلاین که کد پیگیری و رهیابی نیز برای آن ها صادر می نماید، با مسئولان محترم و زحمتکش موزه در ارتباط باشند. این قضیه در شیوه فعلی تا حدودی مشاهده می شود که بهتر است تخصصی تر تکمیل شود. انتظار می رود که بخش ارتباط با ما، حرفه ای تر از قبل بارگذاری شود.

9. اگر بخش های مختلف سایت موزه مقدم به خصوص تصاویر ناب آن، در سایت ها و شبکه های اجتماعی نیز معرفی و تبلیغ شود، شمار کاربرانی که برای بازدید از این مجموعه مراجعه می نمایند به شدت افزایش خواهد یافت و باید به این مساله روابط عمومی محترم کاخ موزه سعدآباد توجه کند. به دلیل نمایشگاه ها و جشنواره های جالبی که معمولا در طول سال در این موزه برگزار می شود، تبلیغ و معرفی این برنامه ها به قشر دانش آموز و جوان کشور در شبکه های اجتماعی خالی از لطف نیست. چرا که انتشار اخبار موزه در سایت های رسمی خبری، احتمال کم تر دیده شدن را دارد. لینک معرفی صفحات مختلف موزه به شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام باید در دستور کار قرار بگیرد. هم چنین معرفی موزه در شبکه هایی که دانشگاه تهران در آن فعال است مطلوب است.

10. یک بسته اطلاعاتی تکمیلی هم در سایت قرار بگیرد تا اگر فردی بخواهد درباره ناصرالدین شاه یا مظفرالدین شاه اطلاعاتی به دست آورد، این فرصت برایش مهیا باشد. چرا که این موضوع برای گردشگر خارجی که میخواهد به وسیله سایت به مرااجعه حضوری در آینده بپردازد، می تواند موثر و مهم باشد و برای همین باید به آن توجه داشت. برخی اوقات ارائه سه خط اطلاعات درباره یک نام، بسیار مهم و حیاتی است. مخصوصا برای یک گردشگر خارجی که از تاریخ معاصر کشورمان نیز چیز زیادی نمی داند.

11. فروش اینترنتی بلیط در موزه گلستان مساله سختی نیست و می توان امروزه به وسیله ظرفیت های بانکداری مجازی کشور این موضوع را انجام داد. سازمان فعال در مدیریت اطلاع رسانی اینترنتی مراکز گردشگری دولتی کشور، باید به این امر توجه کند.

12. پرتال موزه مقدم بهتر است برای افزایش سطح اطلاع رسانی خود، فایل های صوتی و تصویری زیادی را منتشر کند تا علاقمندان بتوانند حجم اطلاعاتی ارزشمند و با کیفیتی را از سایت این مجموعه دانلود و مشاهده نمایند. این توصیه همواره گی سرویس پفراینده یک سایت پرتال کجا رو به وب مسترهای محترم پرتال های موزه ای و گردشگری کشور است.

13. نقشه سایت و تقویت بخش انگلیسی زبان نیز در دستور کار باشد.

14. هر کشوری در دنیا ارزشمند ترین خانه دنیا را در اختیار داشت در فضای مجازی به معرفی بهتر و بیش تر این قابلیت ها می پرداخت که باید مسئولان سایت به آن اهتمام ورزند.

  • نام سایت : https://museums.ut.ac.ir
  • عنوان : موزه استاد مقدم دانشگاه تهران
  • پست الکترونیک : ارائه نشده است
  • ارتباط با ما : دارد
  • زبان: انگلیسی و فارسی
  • نقشه سایت : ندارد
  • آدرس: تهران،خ امام خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک 251
  • تلفن: 66463144
منبع: کجارو
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 745

به "گشتی اینترنتی در موزه مقدم دانشگاه تهران؛ ارزشمندترین خانه دنیا؛ پرونده یک سایت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشتی اینترنتی در موزه مقدم دانشگاه تهران؛ ارزشمندترین خانه دنیا؛ پرونده یک سایت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید