ساخت ربات های جراح و توانبخشی از راه دور

به گزارش مجله پیامک، قطب علمی کنترل و رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دانشکده مهندسی برق مستقر است و هفت عضو هسته مرکزی دارد که پنج نفر آنها از استادان دانشگاه امیرکبیر، یک نفر استاد دانشگاه تربیت مدرس و یک نفر استاد دانشگاه کنکوردیا از کانادا هستند.

ساخت ربات های جراح و توانبخشی از راه دور

فعالیت اعضای این قطب علمی بر روی سیستم های کنترلی با تمرکز بر رباتیک و سامانه های هوافضا، اتوماسیون صنعتی و سیستم های چند عاملی همچون اجسام پرنده و حوزه های میکروالکترومکانیکی (منز) متمرکز است. این اعضا همچنین پروژه های متعددی در زمینه های رباتیک، دفاعی، صنعتی، پتروشیمی، نفت و گاز و نیروگاهی در دست اقدام دارند.

دکتر حیدرعلی طالبی، مدیر قطب علمی کنترل و رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر از پیشنهاد طراحی و اجرای پروژه رباتهای جراح ملی توسط اعضای این مجموعه علمی اطلاع داد و گفت: تکنولوژی ساخت ربات جراح تجاری اکنون در انحصار شرکت آمریکایی داوینچی است و رقبای خود را نیز حذف نموده و نیز ما به دلیل تحریم های سالیان گذشته، به این رباتها دسترسی نداشته ایم.

وی اضافه نمود: خوشبختانه با کوشش و همت متخصصان ایرانی هم اکنون به دانش فنی، طراحی مکانیزم، سخت افزار و نرم افزار و کنترل این ربات جراح دست یافته ایم که می تواند به عنوان جراح، دستیار جراح و ربات آندوسکوپی مورد استفاده قرار گیرد.

طالبی درخصوص قابلیت های این ربات جراح گفت: ربات جراح علاوه بر توانایی اندازه گیری نیرو و امکان ارتباط به وسیله اینترنت، از قابلیت کنترل به صورت اصلاح شده، برخوردار است؛ به این معنی که حین انجام کار، می توانیم آن را کنترل نموده و روند فعالیت جراحی را بهبود ببخشیم.

وی، امکان ارتباط با ربات به وسیله نرم افزارهای تلفن همراه را از دیگر ویژگی های این ربات جراح برشمرد و گفت: ربات جراح همچنین این قابلیت را دارد که میزان نیرویی که باید به بافت نرم بدن بیمار وارد گردد را تخمین زده و پیش بینی می نماید.

مدیر قطب علمی کنترل و رباتیک دانشگاه امیرکبیر اعلام نمود: از این ربات می توان برای اعمال جراحی با کمترین تهاجم مانند عمل لاپراسکوپی استفاده کرد.

ساخت ربات توانبخشی از راه دور در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

وی در ادامه، شروع مطالعه پروژه ربات توانبخشی از راه دور را از دیگر اقدامات اعضای قطب علمی کنترل و رباتیک این دانشگاه برشمرد و گفت: به طور معمول، افراد میانسال بیشترین خدمات توانبخشی را در جوامع مختلف دریافت می نمایند، درحالی که اغلب آنها به اقتضای سن و شرایط جسمانی، برای خروج از منزل و حضور در مراکز توانبخشی با مسائلی روبه رو هستند، به همین منظور تصمیم گرفتیم یک ربات توانبخشی از راه دور طراحی و فراوری کنیم تا افراد بتوانند بدون احتیاج مراجعه به مراکز توانبخشی از خدمات این مراکز استفاده نمایند.

به گفته وی، اکنون نمونه ربات توانبخشی از راه دور به همت اعضای قطب علمی کنترل و رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شده و الگوریتم ها و معیارهای بهبود آن نیز طراحی شده است، اما برای تجاری سازی و فراوری انبوه، احتیاجمند حمایت اقتصادی است.

طراحی آزمایشگاه های سیستم های چندعاملی رباتیک در دانشگاه امیرکبیر

طالبی آزمایشگاه های سیستم های چندعاملی را از دیگر پروژه های در دست اقدام اعضای قطب علمی کنترل و رباتیک دانشگاه امیرکبیر بیان کرد و گفت: در این آزمایشگاه، مجموعه ای عوامل رباتها و سیستم های کنترل در کنار یکدیگر مشارکت دارند و هریک، کار خاص خود را انجام می دهند.

استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: از این آزمایشگاه می توان در زمینه های دفاعی، پدافند غیرعامل و امور شهری همچون امدادرسانی در سوانح زلزله یا آتش سوزی استفاده کرد که در اینجا رباتهای مشارکتی با هماهنگی یکدیگر، یک منطقه را پوشش می دهند که این کار می تواند به صورت رباتهای زمینی یا زمین - هوایی صورت گیرد.

وی در تشریح برنامه های آینده قطب علمی کنترل و رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز گفت: طرح پایش سلامت در سازه های بزرگ مانند پل ها با استفاده از ربات جز برنامه های آینده ماست که تاکنون کارهای مطالعاتی آن انجام گرفته و فاز اجرایی نیز به زودی شروع می گردد.

مدیر قطب علمی کنترل و رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر شرح داد: طرح پایش سلامت در سازه های بزرگ، یک فرآیند کنترلی و تقریبی است که می توان در آنها از رباتها به عنوان نگهبان های هوشمند استفاده کرد و یا سنسورهایی در سازه قرار داد تا وضعیت یک سازه به لحاظ استحکام و عمر مفید و یا مسائل احتاقتصادی همچون بروز ترک و شکاف یا نشست پایه ها را تشخیص داد و در گام بعدی، هوشمندسازی سازه ها که جنبه خود ترمیمی دارد، اجرا خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 465

به "ساخت ربات های جراح و توانبخشی از راه دور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ربات های جراح و توانبخشی از راه دور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید