گزارش، از تهدید ترامپ علیه ترکیه تا آخرین اخبار شرق فرات

به گزارش مجله پیامک، اردوغان و تیم او در برابر تهدید تند ترامپ سکوت نموده اند و می خواهند در راستا رسیدن به اهداف سیاسی شان در شمال سوریه٬ بعضی واکنش ها را تحمل نمایند.

گزارش، از تهدید ترامپ علیه ترکیه تا آخرین اخبار شرق فرات

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران٬ انتشار خبر شروع ترکِ بعضی از سنگرها و پایگاه ها توسط نظامیان آمریکایی در شمال سوریه و چراغ سبز دونالد ترامپ برای حمله نظامیان ترکیه به شرق فرات٬ به یکی از مهم ترین اخبار منطقه و دنیا تبدیل شده است. اردوغان دیروز گفت که نیروهای آمریکایی باید خیلی وقت پیش از این سوریه را ترک می کردند.

سکوت ترک ها در برابر تهدید عجیب ترامپ

ترامپ در آخرین توییت خود در خصوص تحولات ترکیه و شمال سوریه نوشته است: اگر ترکیه به گونه ای عمل کند که بر اساس منطق و حکمت والا و بی خاتمه من٬ مصداق عدول از حد و مرز باشد٬ اقتصاد این کشور را نابود می کنم. من قبلاً هم این کار را نموده ام.

تهدید جدید دونالد ترامپ علیه ترکیه٬ در شرایط عادی می توانست واکنش های تندی به دنبال بیاورد. اما در شرایطی که دولت اردوغان٬ حزب عدالت و توسعه٬ حزب حرکت ملی و بسیاری از رسانه های ترکیه به خاطر یک لایک ساده و کم اهمیت٬ پیشنهاد تند اخراج دیپلمات خاطی آمریکایی از ترکیه را مطرح کردند٬ فعلاً کسی به تهدید تند ترامپ پاسخی نداده است.

شواهد نشان می دهد که اردوغان و تیم او در برابر تهدید تند ترامپ سکوت نموده اند و می خواهند در جهت رسیدن به اهداف سیاسی شان در شمال سوریه٬ بعضی واکنش ها را تحمل نمایند. با وجود آن که مدت زمانی نسبتاً طولانی از انتشار این پیغام ترامپ سپری شده اما فعلاً فقط احمد داوود اوغلو نخست وزیر اسبق ترکیه به او پاسخ داده است.

او با انتشار یک توییت٬ پیغام ترامپ را گستاخانه خوانده و اعلام نموده که چنین چیزی مغایر با آداب اخلاقی دیپلماسی و در تضاد با عمیق روابط آنکارا - واشنگتن است و باید به او پاسخ داده گردد.

اما علاوه بر خود اردوغان٬ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه٬ ابراهیم کالن مشاور و سخنگوی رئیس جمهور٬ عمر چلیک سخنگوی آکپارتی٬ فخرالدین آلتون رئیس مرکز اطلاع رسانی رئیس جمهوری و دیگران سکوت نموده اند و پیداست که بین مقامات دولت ترکیه توافقی وجود دارد که فعلاً کسی سر به سر ترامپ نگذارد و با او کل نیاندازد.

چرا ترامپ٬ ترکیه را تهدید کرد؟

در شرایطی که ترکیه با چراغ سبز آمریکا خود را برای حمله به شرق فرات مهیا نموده٬ به یک باره ترامپ چنین پیغامی صادر کرد و این سوال مطرح شد که چرا در اوج هماهنگی٬ شاهد چنین رفتاری از رئیس جمهور آمریکا هستیم؟

بسیاری در پاسخ به این سوال می گویند: این رفتارها از ترامپ بعید نیست و باید به چرخش های ناگهانی و غیرقابل پیش بینی بودن او عادت کنیم. اما واقعیت این است که این مساله را نمی توان صرفاً به مذبذب بودن ترامپ ربط داد. بلکه باید به این نکته توجه کرد که بعضی از مقامات و سناتورهای آمریکایی به دنبال آن هستند که رای ترامپ را بزنند و او را از تصمیم جدیدش منصرف نمایند. یکی از این افراد٬ سناتور جمهوری خواه٬ لیندزی گراهام است.

گراهام دیروز گفت که از لحظه شنیدن خبر تصمیم ترامپ برای عقب نشینی از سوریه٬ تلفن به دست٬ کوشش می نماید با مایک پامپئو صحبت کند و به او بگوید که این تصمیم ناگهانی٬ غلط است.

گراهام جمهوری خواه دو هفته پیش در نیویورک با اردوغان دیدار کرد و آن دیدار برای اردوغان از چنان اهمیتی برخوردار بود که وزیر امور خارجه خود را به عنوان مترجم در کنار خود نشاند.

گراهام در بیانی گلایه آمیز گفته است: من سعی کردم دغدغه های امنیت ملی ترکیه را درک کنم و با این کشور همکاری کنم. اما حمله پرزیدنت اردوغان به سوریه٬ بی احترامی به کوشش و همکاری های من است.

او در پیغام هایی دیگر هم به این نکات اشاره نموده است:

1.هرگونه حمله به شمال سوریه توسط ترکیه٬ کابوسی برای منافع امنیت ملی منطقه و آمریکا ایجاد می نماید. این اقدام با شدیدترین تحریم ها علیه ارتش و اقتصاد ترکیه روبرو خواهد شد.

2.ما با رها کردن نمودها٬ این پیغام خطرناک را ارسال می کنیم که آمریکا غیر قابل اعتماد است و ممکن است از این به بعد٬ روسیه٬ چین٬ ایران و کره شمالی هم قدم در راه های خطرناکی بگذارند.

3.مطلقاً عاقلانه نیست که متحدین خود را رها نموده و اشتباهات سلف خود را تکرار کنید. برون سپاری امنیت ملی آمریکا به ترکیه یا هر کشور دیگری هرگز عاقلانه نیست.

4.ترکیه توانایی جلوگیری از ظهور دوباره داعش را ندارد و هدف اصلی آنها نمودها است و نه داعش.

5.در صورت حمله آنها به سوریه، تحریم های دوجانبه علیه ترکیه را اعمال خواهیم کرد و در صورت حمله به نیروهای کُرد که در تخریب خلافت داعش به نیروهای آمریکا یاری نموده اند، خواهان تعلیق آنها از ناتو خواهیم شد.

پیغام های لیندزی گراهام از بسیاری جهات مهم است و چنین به نظر می رسد که این توییت ها بوده که دونالد ترامپ را به انتشار آن پیغام تند و تهدید آمیز ترغیب نموده است. اما تعیین نیست در میدان عمل و بر روی ارض واقع٬ حساسیت لیندزی گراهام تا چه اندازه به داد نمودها برسد.

از دل پیغام گراهام می توان این نکته را نیز استخراج کرد که دولت آمریکا٬ علاوه بر آن که از داشتن یک رئیس جمهور بی تدبیر و ناشی رنج می برد٬ مشاور امنیت ملی حرفه ای٬ وزیر امور خارجه توانمند و وزیر دفاع قدرتمندی نیز ندارد که در خصوص تصمیم رئیس جمهور با قاطعیت صحبت نمایند و به همین خاطر یک سناتور می تواند تا این اندازه اثرگذار گردد.

مخالفین اردوغان چه می گویند؟

دیروز پروفسور سزگین تانری کوللو معاون حقوقدان رهبر حزب جمهوری خلق٬ گفت که تصمیم ترکیه برای حمله به شرق فرات٬ تصمیم معقولی نیست و نمی تواند منجر به خیر و آرامش گردد.

اما خود کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق و خانم مرال آکشنر رهبر حزب خوب٬ موضع ندریافتد.

نمودهای سوریه در چه وضعیتی هستند؟

از دیروز و همزمان با انتشار خبر خروج آمریکا از سوریه و قدرت دریافت احتمال حمله ترکیه به مناطق کردنشین شرق فرات٬ بیش از 30 نهاد مدنی، سیاسی و فرهنگی در قامیشلو با انتشار بیانیه ای این اقدام ترکیه را محکوم کردند.

همچنین هزاران نفر از مردم کوبانی دست به راهپیمایی زده و علیه ترکیه شعار سر دادند. همچنین مردم شهر قامیشلو نیز علیه ترکیه راهپیمایی کردند و نهادهایی که خود را مجلس دموکراتیک سوریه و مدیریت خودگردانی شمال و شرق سوریه خوانده اند٬ از مردم عادی خواسته اند که در دفاع از این منطق٬ در کنار نیروهای مسلح باشند و از آنان حمایت نمایند.

ممنوعیت پرواز

یکی از مواضع مهم پنتاگون یا وزارت دفاع آمریکا این است که اعلام نموده در عملیات ترکیه شرکت نمی نماید و در عین حال قرار نیست از این عملیات حمایت کند.

این موضع پنتاگون به معنی چراغ سبز برای ورود ارتش ترکیه به شمال سوریه تلقی شده است اما در عین حال٬ گفته شده که ترکیه حق ندارد در حریم هوایی سوریه پرواز کند و نیروی هوایی این کشور از مرکز عملیات مشترک هوایی کنار گذاشته شده و از این پس اطلاعات دریافتی از پهپادهای گشت و شناسایی ائتلاف در اختیار نیروهای ترکیه ای قرار نخواهد گرفت . به این ترتیب٬ ترکیه در شرق فرات فقط می تواند از نیروی زمینی و آتشبار توپخانه بهره بگیرد. اما با توجه به مسافت بسیار نزدیک مواضع نمودهای سوری به مرز ترکیه٬ هواپیماهای جنگنده و حتی بالگردهای ترکیه نیز می توانند از دور و از داخل حریم هوایی ترکیه٬ به سوی نمودها شلیک نمایند.

حال باید دید٬ آمریکا برای حرکت ترکیه و امکان اجرای عملیات نظامیان تحت امر اردوغان٬ چه گستره و حد و مرزی را در نظر گرفته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 476

به "گزارش، از تهدید ترامپ علیه ترکیه تا آخرین اخبار شرق فرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، از تهدید ترامپ علیه ترکیه تا آخرین اخبار شرق فرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید