روحانی: کالاهای مورد نیاز مردم به وفور وجود دارد ، اقدام اخیر آمریکا مصداق شاخص تروریسم هوایی است

به گزارش مجله پیامک، رئیس جمهور گفت: امروز کالای اساسی در اختیار مردم وجود دارد. وفور وجود دارد، البته در کنار وفور، علاقه مند بودیم قیمت های متعادل هم داشته باشیم که اقدامات بیشتری باید برای این کار انجام دهیم.

روحانی: کالاهای مورد نیاز مردم به وفور وجود دارد ، اقدام اخیر آمریکا مصداق شاخص تروریسم هوایی است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، حسن روحانی، رئیس جمهور، پیش از ظهر امروز (چهارشنبه 8 مرداد) در جلسه هیأت دولت با اشاره به روز عرفه و عید سعید قربان گفت: روز های پیش رو، روز های پربرکتی است که می تواند امیدواری، اعتماد ما و توانمندی ما را افزون تر می کند.

دعای امام حسین در روز عرفه از افتخارات شیعه است

وی ادامه داد: باید از شب و روز عرفه برای قدرت روحی خودمان استمداد بطلبیم، مخصوصاً جملات دعای معروف امام حسین (ع) در بیابان عرفات و دعایی که معمولاً مؤمنین در این روز آن را مرور و از آن استفاده می کنند که یکی از افتخارات شیعه است.

روحانی با بیان اینکه ضمن تبریک این ایام، باید به پروتکل های بهداشتی هم توجه کنیم، گفت: صبح امروز وزیر بهداشت در نامه ای درخواست کرد که برادران اهل سنت که مراسم مفصل تری را در عید قربان برگزار می کنند که البته شیعیان هم مشابه آن را دارند، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند وگرنه ما باز در راستا شیوع این بیماری قرار می گیریم و مسائل دوچندان می شود.

وی با اشاره به عدم برگزاری دعای عرفه در صحرای عرفات، گفت: این از اتفاقات نادری است که در تاریخ اسلام رخ داده و کسانی که قرار بود به حج مشرف شوند می توانند این دعا را در خانه های خود بخوانند و به نورانیت خود بیافزایند.

ایامی است که قوی تر می شویم در برابر همه توطئه هایی که بدخواهان طراحی کرده اند

روحانی ادامه داد: اساس این روز ها که خدا مقرر کرده، برای نزدیکی با خداوند است و می گویند عرفه روز آشتی با خدا است. این ایام، ایامی است که توانمندتر و قوی تر می شویم در برابر همه توطئه هایی که بدخواهان طراحی کرده اند.

رئیس جمهور با اشاره به توطئه های دشمنان علیه ملت ایران گفت: اولین طراحی دشمنان برای اقتاصد ما بود. آن ها می خواستند اقتصاد ما را بهم بریزند و مردم را در فشار اقتصادی قرار دهند و چیزی از ارکان اقتصادی ما باقی نماند.

دشمن به فکر تورم سه رقمی بود

روحانی ادامه داد: آن ها به فکر تورم های سه رقمی بودند و اینکه رشد اقتصادی منفی دو رقمی داشته باشیم. دشمنان فکر می کردند ظرف چندماه می توانند اوضاع اقتصادی را بهم بریزند. البته روز های سختی را پشت سر گذاشتیم، امّا الحمدالله اساس اقتصاد و زندگی مردم در حداقل نیاز مردم و ضرورت مردم به خوبی اداره شده است.

کالا های اساسی به وفور وجود دارد

وی شرح داد: امروز کالای اساسی در اختیار مردم وجود دارد. وفور وجود دارد، البته در کنار وفور، علاقه مند بودیم قیمت های متعادل هم داشته باشیم که اقدامات بیشتری باید برای این کار انجام دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به معین مجازات برای متخلفان از دستورالعمل های بهداشتی گفت: به وزیر کشور گفته ام که بررسی کنند تا برای افرادی که نکات بهداشتی را رعایت نمی کنند، مجازات هایی وضع شود.

وی با بیان اینکه تولیدگران ما کار بسیار بزرگی را انجام دادند، گفت: تولیدکنندگانی که بخشی از صادرات غیرنفتی به آن ها وابسته است، کار های بزرگی انجام دادند. فولاد ما نسبت به سال قبل 10 درصد و آلومینیوم 49 درصد افزایش صادرات داشته است.

روحانی ادامه داد: در تمام صنایع مهم، تولیدات ما افزایش پیدا کرده و دشمن نتوانسته کارخانه های بزرگ ما را بخواباند و حتی بیشتر از سال قبل تولید داشته ایم. ممکن است از لحاظ درآمدی کاهش درآمد داشته باشیم، امّا از لحاظ وزنی افزایش داشته است. یعنی فولاد، مس و پتروشیمی بیشتری صادر می کنیم. پس معلوم است که تولید سر جای خودش است. این اساس اقتصادی است؛ یعنی اشتغال هست، تولید هست و تولید و صادرات رو به افزایش است.

وی افزود: اگر از ابتدای قرارداد ما با کشور های اوراسیا که آبان سال گذشته اجرایی شد تا آخر خرداد امسال بررسی کنیم، می بینیم صادرات ایران به کشور های اوراسیا 63 درصد اضافه کرده شده است. علی رغم اینکه اسفند و فروردین کرونا داشتیم و هنوز هم با آن روبرو هستیم و مرز های ما به طور کامل عادی نشده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه بنابراین دشمن در زمینه اقتصادی پیروز نبوده و نتوانسته است ما را در عرصه اقتصاد زمین بزند، گفت: البته آن ها مسائلی را ایجاد کرده اند و باید دست به دست هم بدهیم تا آن ها را حل کنیم. من هم معتقدم بخشی از این مسائل قابل حل است. ممکن است بخشی هم ناشی از تحریم ها و بخشی هم کرونا باشد، ولی بخشی قابل حل است، آن هم با نظارت دقیق از تولید تا مصرف نهایی، از ثبت سفارش تا تخصیص ارز تا تأمین ارز تا سفارش دادن به کشوری که جنس می خریم تا روزی که کالا از کشتی حرکت می کند تا روزی که به انبار ها می رسد باید مثل سایه این فرایند را دنبال کنیم، و امروز این کار آسان است. این سایه، سایه آماده ای است که با سامانه الکترونیک می توانیم مثل سایه در کنار این فرایند باشیم.

وی ادامه داد: با بررسی این فرایند، دیدیم که در برخی جا ها اشکالاتی وجود دارد که قابل حل است، البته بخشی هم وجود دارد که ممکن است الان به سادگی نتوانیم آن را حل کنیم.

در هفت سال گذشته تولید فولاد ما در تمام زنجیره آن نسبت به تاریخ قبل دوبرابر شده است

روحانی با اشاره به جلسه خود با تولیدکنندگان بزرگ فولاد و پتروشیمی در روز های اخیر گفت: مردم بدانند در هفت سال گذشته تولید فولاد ما در تمام زنجیره آن نسبت به تاریخ قبل دوبرابر شده است. یعنی در تاریخ ایران تا هفت سال قبل هرچه تولید شده، در این هفت سال دو برابر شده است. این کار بزرگی است که مهندسان، صنعتگران و مدیران ما انجام داده اند که باید سپاسگزاری کنیم. یعنی از معدن گرفته تا کنستانتره تا فولاد و میلگرد همه چیز دوبرابر شده است. این نشان می دهد ما توانمند هستیم.

وی با بیان اینکه تولید پتروشیمی ما تا روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، 56 میلیون تن بوده، گفت: از سال 92 تا چند ماه دیگر این میزان به صد میلیون تن می رسد. یعنی تقربیاً دو برابر، بنابراین همه شرکت های ما فعال بوده اند، مخصوصاً شرکت های بزرگ که با صادرات خودشان ارز ما را تأمین می کنند. امروز بانک مرکزی در گزارشی که به من داد، گفت که در ده روز گذشته صادرکنندگان خوب ما و شرکت های بسیار مقیّد ما که عمدتاً فولاد و پتروشیمی هستند و البته شرکت های دیگری هم هستند، دو و نیم میلیارد دلار ارز را عرضه کرده اند.

رئیس جمهور ادامه داد: پس ما می بینم شرکت ها دارند تلاش می کنند و بسکمک از آن ها خوشبختانه ارز را به درستی به سامانه نیما برمی گردانند و در عرصه نیاز کشور قرار می دهند. حالا عده ای هم هستند که متخلف هستند و طبق قانون باید با آن ها برخورد شود.

دشمن به اختلاف و جنگ قوا امید بسته بود

روحانی با بیان اینکه راه دیگری که دشمن در پیش گرفته، ایجاد تفرقه در کشور بود، گفت: آن ها به اختلاف و جنگ قوا امید بسته بودند و ما هم الحمدلله از این توطئه عبور کردیم، البته بیانات مقام معظّم رهبری، دقت و سخنان و هدایت ایشان برای هر سه قوه نقش بسیار اساسی داشت.

وی ادامه داد: ما امروز شاهد آرامش هستیم و همانطور که رهبر انقلاب دستور دادند هیچکدام از قوا نباید دنبال حاشیه سازی باشند. همه باید در کنار هم باشیم و همدیگر را کمک کنیم و اگر قوه ای هم می خواهد نکته ای را به دولت گوشزد کند، اشکال ندارد به شرط اینکه راه حل هم پیش پای ما بگذارد وگرنه نقد خالی خیلی مسئله ای را حل نمی کند.

یک روز می گویند کوه های ما را فروختند، بعد می گویند کوه ها را وقف کردند، بعد می گویند جنگل ها را فروختند، روز بعد می گویند جنگل ها را وقف کردند

رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن راه سومی را در پیش گرفته و آن ایجاد شایعات روزمره در میان مردم است، گفت: یک روز همه می گویند کوه های ما را فروختند. بعد می گویند کوه ها را وقف کردند، بعد می گویند جنگل ها را فروختند. روز بعد می گویند جنگل ها را وقف کردند. این چه بازی ای است؟ یعنی ایجاد نگرانی و ناراحتی در مردم.

روحانی شرح داد: مگر می شود بیابان و جنگل و دریا که انفال هستند را وقف کرد؟ اگر اینطور بود همه اقیانوس های عالم را وقف می کردیم. اساس وقف بر مالکیت است؛ وقتی کسی مالک نیست چطور می شود وقف کرد؟

روحانی ادامه داد: در برخی از وقف نامه ها در کاغذ های قدیمی که مقداری از آن هم معمولاً از بین می رود وقتی نگاه می کنیم می بینیم نوشته که از این کوه تا آن کوه مثلاً صدکیلومتر را وقف کرده است. مگر متعلق به اوست که وقف می کند؟ زمین خداست. هرکه رفت احیاء کرد با احیاء مالک می شود.

هر روز با شایعات می خواهند مردم را نگران کنند

وی با بیان اینکه هر روز با شایعات می خواهند مردم را نگران کنند، گفت: یک روز می گویند این قسمت کشور را فروختند، مثلاً شرق کشور را فروختند. بعد می گویند نه، جنوب را فروختند، بعد می گویند نه جزایر را فروختند. از این تعجب نمی کنیم که شایعات را گسترش می دهند، این کار طبیعی آدم هایی است که دشمن ما هستند. عجیب این است که چطور گوش شنوایی برای این حرف ها وجود دارد.

تعجب این است که در این مسائل چطور گوشی وجود دارد که این شایعات را بشنود؟

روحانی افزود: تعجب این است که در این بحران و در این مسائل چطور گوشی وجود دارد که این شایعات را بشنود و چنین چیز های بی اساسی را بشوند. هر جمله ای که مسئولی بیان می کند می آیند یک کلمه آن را کم یا زیاد می کنند و مردم را نگران می کنند. یکی می گوید کل محرم را می خواهند تعطیل کنند، بعد می گویند می خواهند عزاداری امسال خیلی وسیع باشد، بعد می گویند با عزاداری، کرونا شیوع بیشتری پیدا می کند، بعد دیگری می گوید دین از بین می رود، دیگری می گوید سلامت از بین می رود.

وی با بیان اینکه باید جلوی این حرف های ناروا را گرفت، گفت: گاهی دوستان هم درست گوش نمی کنند و سخنان را درست نقل نمی کنند.

از روز عرفه گرفته تا غدیر و محرم، همه جا مراسم هست، البته مقید به چارچوب های بهداشتی

روحانی ادامه داد: روشن است که در تمام این برنامه ها از روز عرفه گرفته تا غدیر و محرم، همه جا دین هست و مراسم هست، البته مقید به چارچوب های بهداشتی. همه چیز روشن است؛ اگر پروتکل بهداشتی می گوید تراکم جمعیت نباشد، نباید باشد، اگر می گوید فاصله باید باشد، باید باشد، اگر می گوید ماسک باید باشد، ماسک باشد. اگر پروتکل ها می گویند نوشیدنی نباشد، نباید باشد. اگر می گوید روز های عزا به جای 20 روز، سه یا چهار روز باشد همه باید گوش دهند. اگر گفتند ساعت عزا به جای هفت ساعت دو ساعت باشد، باید گوش دهند. همه این ها نوشته شده و الان معین است که عزاداری ماه محرم چگونه است.

عزاداری تعطیل نمی شود

وی افزود: آن هایی که می خواهند عزاداری تعطیل شود به آن ها گفته می شود که عزاداری تعطیل نمی شود. آن هایی هم که می خواهند از طریق عزاداری، عزاداری را زیر سؤال ببرند و بگویند با عزاداری کرونا بیشتر شد، به آن هاهم اجازه نمی دهیم. یعنی عاشقان امام حسین و آن هایی که امسال هم مشعل عزای امام حسین را روشن می کنند خودشان بیش از همه مراقبت می کنند که واجب شرعی را مراعات کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه می دانند اگر کسی آلوده است و مراعات نکرد و باعث آلودگی دیگری شد هم حق الناس را زیر پا گذاشته و هم دارای ضمان شرعی است، گفت: اگر کسی مریض است و به رئیس اداره نمی گوید و حتی به زن و بچه خود هم نمی گوید، این خلاف شرع و مقرارات قانونی است.

وی با بیان اینکه باید برای آن هایی که همه پروتکل های بهداشتی را اجرا نمی کنند اگر لازم است مجازات معین کرد، گفت: هم به وزارت کشور و هم بهداشت و درمان گفته ام که در مواردی که لازم است، مجازات معین کنند. البته قبلاً گفته ایم که اگر کسی وارد اداره شد و رعایت نکرد به او خدمت ارائه نشود، و اگر آن فرد متخلف، کارمند است او را برگردانند و برای او غیبت ثبت کنند، ولی علاوه بر این موارد، قدم های بیشتری هم می توانیم برداریم و مجازات هایی را معین کنیم.

روحانی افزود: بنابراین باید مراقب باشیم که به شایعات دامن نزنیم و بایستیم و صداوسیما و رسانه ها آن قدر آگاهی مردم را بالا ببرند که گوش شنوایی برای این شایعات وجود نداشته باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه اقدام دیگر دشمنان این بود که در مجامع بین المللی قطع نامه ای را علیه ما تصویب کنند و نگذارند ما از حقوقی که در توافق هسته ای و در قطنامهم 2231 که پایان تحریم تسلیحاتی است برسیم، گفت: آن ها از اینجا و آنجا گدایی می کنند و به شرق و غرب می فرایند، در برابر این و آن خم می شوند و مثل دلال راه افتاده اند و با جا های مختلف تماس می گیرند.

روحانی با بیان اینکه تا امروز هیچ پیروزیتی از این رایزنی ها به دست نیاورده اند، گفت: البته اگر هم روزی پیروز شوند، پاسخ بسیار قاطعی به آن ها می دهیم؛ بنابراین به نظر من در این مورد هم دارند به سمت یأس می فرایند.

آمریکا گستاخی و شیطنت های خطرناکی را در آسمان بین المللی در پیش گرفته است

وی در ادامه گفت: آمریکایی ها داستان دیگری را شروع کرده اند و گستاخی و شیطنت های خطرناکی را در آسمان بین المللی در پیش گرفته اند. مگر می شود؟ پس ایکائو کجاست؟ شورای امنیت کجاست؟ سازمان ملل کجاست؟ کشور های منطقه کجا هستند؟ کشور هایی که این تخلف در فضای آن ها رخ داد و پرواز به مقصد آن ها بوده همه باید حرف بزنند. مگر می شود در فضای کریدور آزاد بین الملی و در یک روت معین هوانوردی، جنگنده ای بیاید در کنار هواپیمای مسافربری که زن و بچه مردم و بزرگ و کوچک در آن حضور دارند را بترسانند؟ این دقیقاً تروریزم هوایی است، بدون تردید.

روحانی شرح داد:کسی که جنگنده می فرستد، کار تروریستی هوایی انجام داده و به عنوان یک تروریست باید با آن برخورد شود. ایکائو و شورای امنیت و کشور های دیگر باید با آن برخورد کنند. البته این داستان ها از طرف آمریک سابقه داشته است. یکبار دیگر در سال های پایانی جنگ دیدیم که چطور هواپیمای ما را به بهانه های واهی سرنگون کردند. ما این سابقه را داریم. ولی اینکه در فضای کشوری دیگر چنین کاری انجام شود، برای ما غیرقابل قبول است.

وی افزود: تمام این شیطنت ها و بازی ها برای این است که آن ها در برابر ایران شکست خورده اند. راه اول و دوم و سوم را رفته اند و شکست خورده اند.

روحانی با بیان اینکه به سردمداران کاخ سفید می گوییم یک راه بیشتر برای شما در برابر ایران وجود ندارد و آن اجرای حق، قانون، توافق و مقررات و جبران خسارت هایی است که به مردم وارد شده، گفت: شما راه دومی ندارید و اگر فکر می کنید مردم ما در برابر شما و شیطنت های شما تواضع خواهند کرد، اشتباه می کنید. اگر فکر می کنید ما از حقوق خودمان دست برمی داریم اشتباه می کنید. اگر فکر می کنید مردم ما مأیوس می شوند، بدانید که مأیوس نمی شوند.

وی ادامه داد: مردم ما در فضای ماه رمضان روحیه شان قوی تر شد، در فضای ماه ذی الحجه و محرم قوی تر خواهد شد. راه ما ایستادگی و مقاومت است و راه ما تولید است و صادرات و کمک به یکدیگر است. راه ما نظارت است و مبارزه با آن هایی که در این شرایط سخت خدای ناکرده می خواهد سوء استفاده کنند.

رئیس جمهور با تشکر از همه کسانی که برای تولید کشور تلاش می کنند و کسانی که کار مردم را تسهیل می بخشند، گفت: دیروز در جلسه فضای مجازی دیدیم اقدامات بسیار خوبی در زمینه سلامت، اقتصادیات و قبوض اجرا شده که از همه این ها تشکر و سپاسگزاری می کنیم. ان شاء الله تلاش هایمان را برای رفاه مردم مضاعف خواهیم کرد، هم در دولت و هم با کمک قوای دیگر.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1145

به "روحانی: کالاهای مورد نیاز مردم به وفور وجود دارد ، اقدام اخیر آمریکا مصداق شاخص تروریسم هوایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: کالاهای مورد نیاز مردم به وفور وجود دارد ، اقدام اخیر آمریکا مصداق شاخص تروریسم هوایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید