گزارش ، آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟

به گزارش مجله پیامک، روابط ترکیه با روسیه در سال های اخیر دستخوش تحولات بسیاری شده به طوری که این دو کشور به رغم پاردوکس های فراوان در حوزه های سیاسی و نظامی، همچنان دارای منافع مشترکی نیز هستند.

گزارش ، آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟

به گزارش گروه بین الملل مجله پیامک، بدون تردید تا قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1990 روابط خوب و محبت آمیز ای میان مسکو و آنکارا وجود نداشت. از دید مسکو و حتی تا مدتها پس از فروپاشی شوروی، ترکیه کشوری بود که اولاً در دریای سیاه رقیبی برای روسیه به شمار می رفت و در ثانی به علت عضویتش در پیمان ناتو و به خودی خود در این عرصه مقابل روسیه قرار می گرفت. با شروع بحران در سوریه در سال 2011 و حضور رسمی روسیه از سال 2015 در کنار نیروهای سوری و سایر نیروهای دوست دمشق، آنکارا و دمشق به طور آشکار در دو جبهه مخالف، رو در روی هم قرار گرفتند. اما دو کشور دارای منافع راهبردی و مهمی هستند که ارزش آن را دارد که حتی در کوتاه مدت ترکیه بخواهد از بخشی از منافع خود که در غرب دارد، چشم پوشی کند.

علیرغم اختلافات احتمالی موجود بین ترکیه و روسیه در خصوص ادلب - اختلافاتی که ناشی از بعضی راه کارها برای تسخیر آخرین سنگر مهم داعش در سوریه است - این واقعیت که هر دو کشور به تعامل دیپلماتیک خود ادامه می دهند و دامنه همکاری های دیپلماتیک و نظامی را تقویت می نمایند، نشان می دهد که آنکارا و مسکو روابط دو جانبه خود را عمیق ارزیابی می نمایند و مشتاق هستند که هر چه بیش تر روابط خود را گسترش داده و تعمیق دهند. برای غرب، به ویژه ناتو، این روابطِ در حال رشد و توسعه، نشانه ای نگران نماینده است. اردوغان به تدریج در حال تبدیل شدن به آدمِ پوتین در داخل ناتو است که وی را در یک موقعیت بالقوه ای قرار داده است که ممکن است این سازمان به دلیل محدودیت های ساختاری به عضویت ترکیه در ناتو سرانجام دهد. کشورهای غربی و ناتو می توانند اقداماتی انجام دهند که ترکیه بیش از این از آن ها دور نگردد. با این حال، بر عکس این امر اتفاق می افتد و فضای بیشتر و بیشتری ایجاد شده است تا پوتین بتواند هم اردوغان را به بستنی مهمان کند و هم جت های نسل پنجم خود را به ترکیه عرضه کند تا اطمینان حاصل کند که ترکیه در صفحه شطرنج ژئوپولتیک در خاورمیانه در سمت روسیه باقی می ماند.

در این شرایط، دیدار اخیر اردوغان از روسیه یک رویداد مهم محسوب می گردد که در جریان حمله مداوم سوریه و روسیه در ادلب رخ داد. سیاست نرم پوتین مبنی بر ارائه بستنی به اردوغان و سیاست سخت وی با نشان دادن و عرضه جت های روسی نسل 5 یعنی Su-35 و Su-57 که پاسخ روسیه به کنار گذاشته شدن ترکیه از برنامه هواپیماهای جنگنده F-35 امریکا است، توانست توجه غرب را به خود جلب کند. این دیدار که بلافاصله پس از تحویل سیستم دفاع موشکی اس -400 به ترکیه انجام شد، همچنین نشان داد که همکاری نظامی بین دومین قدرت بزرگ نظامی ناتو و روسیه تازه در شروع گسترش و توسعه است و با وجود اختلافات تاکتیکی موجود بین دو کشور بر سر ادلب، هم چنان روند رو به رشد خواهد داشت.

در وحله اول، گسترش روابط آنکارا و مسکو به اندازه قابل توجهی روابط ترکیه با امریکا و ناتو در بحران قرار داده است. پیش از این، ترکیه در روند ساخت جنگنده های F-35 مشارکت داشت و بخشی از قطعات این هواپیما از جمله بخش هایی از بدنه آن در ترکیه ساخته می شد. ترکیه به وسیله مشارکت در این پروژه، می توانست میلیاردها دلار درآمد داشته باشد و هم چنین دانش فنی مهمی را در صنعت نظامی کسب کند که پیشرفت بزرگی برای صنایع دفاعی این کشور به حساب می آمد اما راستا متفاوتی را انتخاب کرد که عمدتا به دلیل اصرار بر خرید سامانه های دفاع موشکی اس 400 از روسیه بود.

اصرار ترکیه بر خرید سامانه های ضدهوایی اس 400 از روسیه با واکنش تند امریکا روبرو شد. مارک اسپر وزیر دفاع امریکا در نشستی مطبوعاتی در تاریخ 29 آگوست بیان کرد که ترکیه تا زمانی که از خرید سامانه اس 400 انصراف ندهد، اجازه بازگشت به پروژه اف 35 را نخواهد داشت. وی گفت: من درمورد این موضوع به طور واضح و روشن و عمومی و همچنین به طور خصوصی با همکاران ترکیه ای صحبت کردم: ما در خصوص یا اف-35 صحبت می کنیم یا اس-400. شما نمی توانید یکی را در گاراژ قرار دهید و دیگری را [به منظور استفاده] بیرون بکشید. یا این یا آن. در صورتی که آنکارا به طور کامل از سیستم های دفاعی اس 400 منصرف گردد، واشنگتن موضوع بازگشت ترکیه به برنامه فراوری جنگنده های اف - 35 را آنالیز می نماید. تکرار می کنم: آنها (مقامات ترکیه) باید از برنامه اس - 400 صرف نظر نمایند، و سپس ما (مقامات امریکایی) می توانیم این موضوع را آنالیز کنیم.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز تاکید نمود که ترکیه اگر چه هنوز بخشی از برنامه ساخت اف 35 است، اما روشن ساخت که اگر امریکا و ناتو این کشور را از برنامه کنار گذاشته و مانع فروش جنگنده های اف 35 شوند، به دنبال گزینه های دیگر از جمله خرید جنگنده از روسیه خواهند رفت.

یشنهاد روسیه برای همکاری دفاعی با ترکیه به پیشنهاد خرید جنگنده های Su-35 و Su-57 ختم نمی گردد. روسیه با هدف افزایش اشتیاق ترکیه برای دور شدن از غرب همچنین پیشنهاد داده تا در ساخت اولین هواپیمای جنگی ملی ترکیه با نام TF-X یاری کند. به میزان قابل ملاحظه ای، این پیشنهاد ویژه دارای یک بعد ژئوپولتیک است، چرا که ترکیه میخواهد از جنگنده TF-X به عنوان جایگزین بالقوه جنگنده های F-16 ساخت آمریکا استفاده کند. باز هم، پیشنهاد همکاری روسیه در ساخت TF-X در حالی صورت می گیرد که شرکت انگلیسی رولز رویس در ماه مارس بیان کرد که از پروژه ساخت موتور TF-X به دلیل تصمیم ترکیه برای کنار آمدن با روسیه کنار کشیده است.

در این زمینه، آنچه روشن می باشد این است که تعمیق، تقویت و گسترش روابط دوجانبه روسیه و ترکیه عمدتا به دلیل عدم توانایی ایالات متحده و ناتو در اجازه دادن به ترکیه برای دنبال کردن یک سیاست خارجی مستقل و پذیرش این امر است. عزم و تصمیم امریکا و ناتو برای فشار وارد کردن به ترکیه برای سرانجام دادن به روابطش با روسیه با هدف دستیابی به فناوری های غربی، نوعی باج خواهی است که باعث شده تا آنکارا روز به روز از غرب دورتر شده و به شرق نزدیک تر گردد. در این وضعیت، اردوغان در حال توسعه مزه کردن ساخته های روسیه از جمله بستنی روسی و فناوری های نظامی روسی است.

مجید اسماعیل زاده، کارشناس مسائل اوراسیا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 373

به "گزارش ، آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش ، آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید