طبع پرتقال در طب سنتی

به گزارش مجله پیامک، خبرگزاری خبرنگاران-پرتقال میوه ای با کالری پایین و سرشار از مواد مغذی است و ترکیبات آن، این میوه را به یک داروی خوشمزه در طب سنتی تبدیل نموده است.

طبع پرتقال در طب سنتی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از سلامت نیوز؛ این میوه خوشمزه طبع سرد و مرطوب دارد و برای افراد گرم مزاج بسیار توصیه شده است. طبع پرتقال و ترکیبات آن، این میوه را به یک داروی خوشمزه در طب سنتی تبدیل نموده است. پرتقال برای افرادی که دارای مزاج گرم و خشک هستند گزینه بسیار خوبی محسوب می گردد و می تواند به دفع صفرا یاری کند به همین علت افراد با مزاج گرم و خشک (صفراوی مزاج ها) باید از پرتقال به مقدار مناسب استفاده نمایند.

طبع پرتقال از نظر طب سنتی سرد و مرطوب است و انواع مصلحات آن عناب، کندر، عسل، زنیان، زیره و روغن زیتون معرفی شده است. آب پرتقال یک منبع غنی از ویتامین C است؛ به طوری که بیش از 200 درصد احتیاج ویتامین C بدن را تامین می نماید. ویتامین C که به اسید اسکوربیک نیز معروف است، به عنوان یک آنتی اکسیدان اولیه در بدن عمل می نماید و رادیکال های آزاد را قبل از آسیب رساندن به بدن از بین می برد یا خنثی می نماید.

طبع پرتقال در طب سنتی سرد است و بهتر است اگر شما هم سرد مزاج هستید در مصرف این میوه ملاحظه کنید و زیاد نخورید. درست است که پرتقال بسیار خاصیت دارد، اما برای افرادی با مزاج سرد و تر توصیه نمی گردد و باید از میوه های جایگزین استفاده نمایند. همه افراد به ویژه افرادی که مزاج سرد و خشک دارند باید از پرتقال شیرین استفاده نمایند و استفاده از پرتقال ترش توصیه نمی گردد، چون می تواند مشکلاتی را در دستگاه گوارش ایجاد کند. طبع پرتقال ترش، به سردی تمایل دارد و مناسب افراد با مزاج سرد و خشک نیست.

طبع پرتقال از نظر مزاجی چیست؟

طبیعت پرتقال سرد است یا گرم؟ طبع پرتقال از نظر مزاجی سرد و مرطوب است و باید بگوییم پرتقال برای افرادی که مزاج آن ها سرد و تر است چندان گزینه خوبی محسوب نمی گردد، چون معده این دسته از افراد معمولاً ضعیف است و هضم پرتقال برایشان مشکل می گردد. این دسته از افراد برای مصرف پرتقال باید حتماً آن را همراه با مصلح و به مقدار کم مصرف نمایند. افراد با مزاج سرد و تر بعد از خوردن پرتقال باید چند عدد خرما بخورند یا از عسل استفاده نمایند تا دچار مشکل گوارشی نشوند. مزاج پرتقال شیرین، طبع معتدل دارد و هر چه شیرین تر باشد به گرمی آن بیشتر می گردد. افرادی که مزاج سرد و خشک دارند نباید در خوردن پرتقال افراط نمایند و باید بعد از خوردن آن حتماً از عسل استفاده نمایند.

استفاده از پرتقال برای افرادی که مزاج آن ها گرم و تر است هیچ مسئله ای را ایجاد نمی نماید و این دسته از افراد می توانند بدون هیچ دغدغه ای از خواص آن بهره مند شوند. افراد با مزاج گرم و تر برای استفاده از پرتقال به مصلح احتیاج ندارند. البته این بدین معنا نیست که این دسته از افراد می توانند در خوردن پرتقال زیاده روی نمایند، چون مصرف زیاد پرتقال می تواند برای بدن مشکلاتی را ایجاد کند.

پرتقال برای افرادی که دارای مزاج گرم و خشک هستند گزینه بسیار خوبی محسوب می گردد و می تواند به دفع صفرا یاری کند به همین علت افراد با مزاج گرم و خشک (صفراوی مزاج ها) باید از پرتقال به مقدار مناسب استفاده نمایند. ترکیب پرتقال و توت فرنگی می تواند تأثیر خوبی روی بدن این دسته از افراد بگذارد به همین علت توصیه می گردد که این دسته از افراد پرتقال، توت فرنگی و مقداری شکر را در مخلوط کن بریزند و این ترکیب را بنوشند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1995

به "طبع پرتقال در طب سنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبع پرتقال در طب سنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید