دوره بزن و در رو در فوتبال تمام شده است!

به گزارش مجله پیامک، پرسپولیس از کمک داور ویدیویی ضربه خورد چون هنوز نحوه بازی کردن زیر نظر 23 دوربین شاهد و ناظر را بلد نیست و بازیکن فکر می کند امکان فریب داور مسابقه وجود دارد.

دوره بزن و در رو در فوتبال تمام شده است!

به گزارش خبرنگاران، پرسپولیس در دومین فرصت قهرمانی در آسیا و بالا بردن جام نقره ای لیگ قهرمانان هم غفلت کرد و با هدیه دادن دو پنالتی به اولسان هیوندای، به نایب قهرمانی این مسابقات بسنده کرد.

شاگردان گل محمدی در این دیدار در کارهای دفاعی تیم برتر میدان بودند و بعد از گذشت 20 دقیقه از بازی، حریف فرصتی برای نزدیک شدن به چارچوب دروازه حامد لک نداشت اما دو خطای فردی و وجود VAR در این دیدار، تبدیل به قاتل پرسپولیس شد تا سریال ناکامی تیم های ایرانی در فینال این مسابقات به عدد چهار برسد.

به جرات در این دیدار پرسپولیس نزدیک تر از هر تیم دیگری در رسیدن به جام قهرمانی بود ولی حرفه ای نبودن و بی توجهی به موضوعی به نام VAR پرنده خوشبختی را از شانه های پرسپولیس دور کرد.

موضوعی که در این دیدار بسیال جلب توجه کرد، استفاده از کمک داور ویدیویی بود؛ همان چیزی که بازیکنان پرسپولیس به آن توجه نداشتند و بلای جانشان هم شد. بی توجهی به این سیستم پیشرفته که تبدیل به چشم سومی برای داوران شده و جای هیچ گونه اشتباه و غفلتی را به داوران نمی دهد، باعث شد دو خطای نوراللهی و شیری در محوطه جریمه ضبط و ثبت و در موعد مقرر به ضرر خود و تیمشان تمام شود.

صحنه خطای هَند (دست) مهدی شیری در داخل محوطه جریمه به گونه ای است که به نظر می رسد بازیکن ملی پوش ایرانی هنوز موضوعی به نام کمک داور ویدیویی را جدی نگرفته است؛ دیگر زمان مارادونا گذشته که با دست به توپ ضربه بزنی و هیچ کس این تصاویر را نبیند. در واقع وقتی که توپ از مدافع ایرانی عبور می کند، او دستش را به پشت سر نزدیک می کند و سعی دارد با منحرف کردن آن، به سرعت دست خود را پنهان کند اما هر چقدر هم که باهوش باشید و اصول و فنون تردستی را پیاده کنید، بیش از 23 دوربین تمام حرکات را ضبط می کنند و جایی برای فرار نیست. صحنه برخورد پای احمد نوراللهی به بازیکن اولسان هیوندای در یک موقعیت بسیار معمولی هم گواه این است که او احتیاط لازم را در وجود کمک داور ویدویی ندارد. هر دو صحنه و خطای پنالتی در ابتدا از دست داور و بینندگان تلویزیونی در رفت و اگر VAR نبود، شاید در خلال بازی دیده نمی شد ولی دوران بزن و در رو تمام شده است.

مهم ترین نکته این بازی کم اطلاعی و عدم توجیه بازیکنان ایرانی است که در تیم ملی هم به میدان می فرایند. اگر چه VAR در ایران وجود ندارد اما به نظر می رسد باید این موضوع به بازیکنان هشدار داده می شد که هرگونه خطا یا حرکتی برای فریب داور به سود تیمشان را متوقف کنند چرا که داور تنها نیست و این بار 23 چشم دیگر به او کمک می کنند.

همین نکات کوچک و کم اهمیت در نگاه نخست است که تفاوت ها را در این دیدار رقم زد؛ تیمی VAR را جدی می گیرد و اجازه ضربه خوردن به تیمش را از این طریق نمی دهد اما دیگری هنوز خودش را با تکنولوژی و دنیای پیشرفته فوتبال دنیا هماهنگ نکرده است. این موضوع فقط درباره پرسپولیس نیست بلکه تمام فوتبال ایران را شامل می شود که به علت نبود زیرساخت های آموزشی مناسب، بازیکنان و مربیان از مقوله ای به نام کمک داور ویدیویی در رویدادهای بزرگ غافل هستند.

هدف از این گزارش تنبیه یا مواخذه بازیکن خاصی نیست بلکه هشدار به فوتبال ایران، فدراسیون و باشگاه هاست که در رویدادهای بین المللی هر آنچه درباره داوری شنیده اند و فکر می کنند امکان فریب داور وجود دارد، دور بریزند و به فوتبال بازی کردن خود بچسبند چرا که این بار داور تنها نیست.

شاید خطای هند شیری تلنگری برای فوتبال ایران باشد و مقامات فدراسیون فوتبال را به فکر این بیندازد که مسابقاتی که در بالاترین سطح کشور برگزار می شود، هنوز برخی امکانات را کم دارد و همین باعث شده از فوتبال روز دنیا عقب بیفتد. سهم فوتبالی که مدیرانش برای حضور در عکس های یادگاری، در صف اول قرار می گیرند ولی وقت تصمیم گیری های ضروری حتی در صف های آخر هم پیدایشان نمی شود، 27 سال دوری از قله آسیاست، لیاقتش حسرت قهرمانی در معتبرترین جام باشگاهی قاره کهن است. این مدیران هستند که چنین آینده ای را برای فوتبال ایران به وجود آورده اند و بی تجربگی و غفلت بازیکنانی مثل شیری نتیجه کار همین مدیران است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1395

به "دوره بزن و در رو در فوتبال تمام شده است!" امتیاز دهید

1 کاربر به "دوره بزن و در رو در فوتبال تمام شده است!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوره بزن و در رو در فوتبال تمام شده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید