تحولات مثبت کرونا، توقف جنگ ها و بهبود رژیم غذایی مردم جهان

به گزارش مجله پیامک، استفان ام. والت، نظریه پرداز برجسته روابط بین الملل و استاد دانشگاه هاروارد در فارین پالیسی نوشت: نیازی نیست من به شما بگویم که زندگی این روزها بسیار ناخوشایند است. اینکه عواقب منفی این همه گیری را که مد ت ها پس از انتها یافتن آن وجود خواهد داشت را هم به شما یادآوری کنم یاری کننده نخواهد بود. اما حتی یک رئالیست نیز می تواند در شرایط تاریک امروز بارقه های امید را ببیند و معتقد باشد، آنچه امروز رخ می دهد، می تواند در نهایت عواقب مثبتی داشته باشد.

تحولات مثبت کرونا، توقف جنگ ها و بهبود رژیم غذایی مردم جهان

در نوشتهٔ قبلی خودم، یک ارزیابی کامل از شیوع بیماری همه گیر کرونا و احتمال بروز جنگ بر اثر آن را ارائه کردم. با خوش بینی و با توجه به درد و رنج قابل توجهی که اکنون میلیون ها انسان با آن دست و پنجه نرم می نمایند، این هفته چیزهای خوبی را دربارهٔ کووید 19 ارائه می دهم.

1- تغییرات کند شده است

یکی از آثار کرونا ویروس این بوده که طالبان و دولت افغانستان آتش بس اعلام نموده اند. همچنین با توجه به آزادی برخی زندانیان، بسیاری امیدوارند که مذاکرات صلح دوباره در دستور کار قرار بگیرد.

از طرف دیگر، تعطیلی اقتصاد دنیای باعث کاهش چشمگیر استفاده از سوخت های فسیلی شده و از این طریق تجمع دی اکسید کربن در جو، متان و سایر گازهای گلخانه ای کاهش یافته و سرعت گرم شدن کره زمین کند شده است. اکنون آسمان صاف تر است و احتمالاً باید در پیش بینی های بسیار نگران نماینده درباره گرم شدن زمین تجدید نظر گردد. این کشف که ما می توانیم کارهای مفیدی را در چارچوب ارتباطات تصویری زوم و سایر سیستم عامل های ویدئو کنفرانس انجام دهیم، در آینده میزان سفرها را کاهش می دهد. بدین ترتیب حتی پس از آغاز بهبود بیماری، رفت و آمدهای تجاری کاهش می یابد. کمبود گوشت ناشی از تعطیلی کشتارگاه ها ممکن است، برخی از افراد را ترغیب کند که به رژیم های غذایی کمتر گوشتخوار سوق داده شوند. این امر باعث بهبود سلامت عمومی و کاهش انتشار متان توسط تمام آن گاوها می گردد.

اشتباه نکنید، کووید 19 مسائل را حل نمی نماید. در بهترین حالت، فقط کمی زمان بیشتری برای مقابله با مشکل می خرد. به طور مثال، هنوز این مشکل وجود دارد که ممکن است حتی با تشویق یک احساس نارضایتی و یا مسموم کردن روابط چین و آمریکا تا آنجا که دستیابی به پیشرفت معنی داری در این مسئله حیاتی غیرممکن گردد، اوضاع تشدید گردد. اما در حال حاضر، کاهش فعلی انتشار گازهای گلخانه ای یک اتفاق خوب است که باید قدرش را بدانیم. اگر رهبران ما باهوش تر باشند، از زمان دیگری که بدست آورده ایم، استفاده خواهند کرد.

2- زنان در سیاست بهتر هستند

دومین موضوعی که کرونا ویروس ثابت کرد، این است که زنان در سیاست عملکرد بهتری از مردان دارند. در حال حاضر، تقریباً همه می دانند کشورهایی که توسط زنان رهبری می شوند، همه گیری کرونا را به مراتب بهتر از کشورهایی که توسط مردان راهنمایی شده اند، مدیریت می نمایند. این بدان معنا نیست که رهبران مرد همگی بد عمل نموده اند، اما جالب است بدانید که ژاکیندا آردن در نیوزیلند، آنگلا مرکل در آلمان، سانا مارین در فنلاند و تسای اینگ ون در تایوان از اکثریت قریب به اتفاق همتایان مرد خود در دیگر کشورها بهتر عمل نموده اند. تضاد نمی تواند واضح تر از این باشد که بدترین پاسخ ها از سوی مدیران ارشد مانند جیر بولسونارو در برزیل، بوریس جانسون در انگلیس، ولادیمیر پوتین در روسیه و دونالد ترامپ در آمریکا به همه گیری داده شده است. به این ترتیب، می توان الگویی را در اینجا مشاهده کرد.

بنابراین، شاید کووید 19 به مردم و به خصوص آمریکایی ها آموزش دهد که نقش بیشتر زنان در زندگی عمومی عادلانه تر خواهد بود و نشان دهندهٔ تیزهوشی ما است. بسیاری از کشورهای دیگر قبلاً این موضوع را درک نموده اند و اگر کووید-19 بتواند آمریکایی ها را متقاعد کند که تعصبات قدیمی خود علیه زنان را در سیاست کنار بگذارند، می تواند گامی برای برابری و رهبری مؤثرتر باشد.

چه کسی می دانست که مؤسسات عمومی مؤثر چیز خوبی هستند؟

من هوادار بوروکراسی های مکرر و ناکارآمد دولت نیستم (چه کسی هوادار آن ها است؟) و اهمیت انگیزه ها و فضیلت های بازارهای رقابتی را می شناسم. اما آمریکا جنگی پنج دهه ای را علیه عملاً همه نهادهای عمومی به جز ارتش، انجام داده است و نتایج آن مبارزات کاملاً موفقیت آمیز، در حال حاضر واضح است. ایالات متحده دارای نظامی است که هنوز هم تواناترین و با سخاوتمندترین سرمایه دنیا است، در حالی که سایر نهادهای عمومی این کشور فاقد وسایل برای ارائه آنچه آمریکایی ها از آنها انتظار دارند، هستند. با این همه، بدتر این است که آنها رئیس جمهوری دارند که به تحقیر تخصص و وفاداری به شایستگی اهتمام می ورزد و استراتژیست سیاسی سابق وی گفت: یکی از اهداف اصلی دولت، تجزیه ساختار اداری است.

اکنون مشاهده کردیم که این رویکرد چه چیزی ایجاد می نماید. داشتن مؤسسات مؤثر عمومی وقتی که به طور ناگهانی با یک بحران پیچیده دنیای روبرو هستید، بسیار مفید است. به این ترتیب، این نهادها ضروری هستند. کشورهایی که دارای رهبران صالحی هستند که به حرف حرفه ای های آموزش دیده گوش می دهند، اکنون بسیار بهتر از کشورهایی عمل می نمایند که آژانس های کلیدی آن ها توسط افراد دارای رانت سیاسی، اداره می شوند. در این کشورها، مسئولیت های اصلی به اعضای خانواده فاقد صلاحیت کسانی که در رأس قدرت هستند، واگذار شده است و رهبران به جای واقعیت در خیالات خود سیر می نمایند.

این یک ایده جنون آمیز است که بگذارید مردم رای دهند!

جوهر یک دموکراسی واقعی مجموعه ای از نهادها است که به شهروندان امکان می دهد تا رهبران خود را در یک فرایند آزاد و عادلانه انتخاب نمایند. بسیاری از دموکراسی ها با تسهیل رای دادن برای برخی از مردم نسبت به دیگران یا تقلب در ایالات یا رویه های انتخاباتی، نتوانسته اند استانداردهای دموکراتیک را رعایت نمایند. متأسفانه، چنین نشانگرهای ضد دموکراتیک به ویژه در آمریکای معاصر رواج یافته و احتمالاً در ماه نوامبر به اوج خود خواهد رسید.

سوال اینجاست که آیا ممکن است بیماری همه گیر کرونا در برطرف این مسئله به ما یاری کند؟ اگرچه نگرانی های بهداشت عمومی برخی از فرصت ها را برای ایجاد فساد در انتخابات ایجاد می نماید، اما کرونا ویروس از سوی دیگر آمریکایی ها را مجبور می نماید تا گزینه هایی از قبیل رأی گیری زودهنگام یا رای گیری به وسیله ایمیل را با جدیت بیشتری مدنظر داشته باشند. سیاستمداران که از دور نگه داشتن مردم از نظرسنجی ها سود می برند و از اینکه تعداد بیشتری از مردم امکان رأی داشته باشند، ضرر می نمایند، احتمالاً دوست ندارند این پیشرفت در روش های رأی گیری ایجاد گردد. اما حدس من این است که آمریکایی ها متوجه خواهند شد که راه های بهتری برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه وجود دارد.

من می خواهم باور داشته باشم که گسترش مشارکت باعث افزایش تأثیر افراد مستقل و میانه رو خواهد شد، باعث می گردد انتخابات در هر دو بخش از طیف سیاسی شرایط کمتری برای مانور افراط گرایان ایجاد کند و سطح قطبیت فعلی در سیاست آمریکا را کاهش دهد. اما دلایلی وجود دارد که باید نسبت به این موضوع شک داشت. با این وجود، من دوست دارم همچنان خوش بین باشم و تصور کنم که حضور بیشتر مردم در نظرسنجی ها باعث می گردد که ترجیحات آنان بیشتر در انتخابات مدنظر قرار بگیرد.، انتخاب

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1024

به "تحولات مثبت کرونا، توقف جنگ ها و بهبود رژیم غذایی مردم جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحولات مثبت کرونا، توقف جنگ ها و بهبود رژیم غذایی مردم جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید