برترین نوع روکش دندان

به گزارش مجله پیامک، دندان های ما بر اثر گذشت زمان آسیب می بینند، این آسیب و میزان آن می تواند به دلایل مختلفی چون پوسیدگی دندان، ضربه یا تنها در اثر استفاده از آن در طول زمان و عدم انجام مراقب های لازم ایجاد گردد. ممکن است در شکل و مقدار دندان ها تغییر ایجاد گردد و غذا خوردن را برای شما مشکل کند. برای برطرف این مشکل روکش هایی وجود دارد که می تواند آسیب ها را ترمیم نماید.

برترین نوع روکش دندان

به گزارش خبرنگاران بنابر اعلام دندانپزشکی بابکان، روکش ها شامل موادی هستند که پس از ترمیم دندان های آسیب دیده و پر کردن آنها به وسیله دندانپزشک مورد استفاده قرار می گیرد تا از تخریب مجدد آن پس از ترمیم جلوگیری گردد. این روکش ها به منظور محافظت، پوشاندن و بازیابی شکل دندان ها در زمانی که پر کردن دندان به تنهایی کافی نیست، مورد استفاده قرار می گیرد.

روکش ها از چه موادی ساخته می شوند؟

روکش ها از مواد مختلفی شامل:

1. فلز: در ساخت روکش دندان از چند نوع فلز می توان استفاده کرد، از جمله طلا، پلادیوم، نیکل و کروم. امتیاز روکش های فلزی این است که به ندرت آسیب می بینند و یا می شنمایند، این روکش ها از بیشترین ماندگاری برخوردار هستند و در صورتی که تنها بخش کوچکی از دندان خارج از لثه وجود داشته باشد امکان پذیر است و مقاومت بالایی برای جوییدن غذا دارند، استفاده از این نوع روکش در دندان های آسیاب که در قسمت انتهایی ردیف دندان ها و دور از دید هستند رایج است، زیرا رنگ فلزی این نوع روکش کاملا معین است.اطلاعات بیشتر در خصوص برترین روکش دندان را اینجا بخوانید.

2. روکش چینی باند شده با فلز: این نوع روکش ها از نظر زیبایی بهتر از روکش های فلزی هستند زیرا با رنگ دندان های کناری مطابقت دارند و طبیعی هستند. گرچه، ممکن است در مواقعی فلز زیر لایه چینی روکش به صورت یک خط تیره معین گردد.یکی دیگر از نکات منفی این نوع روکش شکستن بخش چینی آن بر اثر فشار و یا ساییده شدن تاج دندان روبروی آن است، که در صورتی اتفاق می افتد که هنگام باز و بسته کردن دهان تاج دندان روبرو با این روکش تماس داشته باشد، البته دندان پزشک می تواند با کمی تراشیدن روکش از تماس دندان ها با یکدیگر جلوگیری کند.

3. تمام رزین: این نوع روکش ها نسبت به سایر نمونه ها قیمت پایین تری دارند . با این حال احتمال فرسودگی آنها نسبت به سایر انواع روکش بیشتر است.

4. تمام سرامیکی یا تمام چینی: این نوع روکش ها از نظر رنگ و شکل ظاهری بیشترین شباهت را به رنگ دندان معمولی دارند و زیبایی دندان ها را حفظ می نمایند. با این وجود، نسبت به روکش های فلزی و روکش های فلزی با پوشش چینی مقاوم نیستند و بیشتر از روکش های فلزی و رزینی موجب ساییده شدن دندان روبه رویی می شوند این روکش ها بیشتر مناسب دندان های جلویی هستند.

این روکش ها به صورت معمول غیر از مواردی که برای حفظ بهداشت دهان از جمله مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهان شویه انجام می گردد به مراقبت دیگری احتیاج ندارند، ساخته می شوند.

چرا استفاده از روکش ها ضروری است؟

به چند علت ممکن است دندان شما به روکش احتیاج داشته باشد ، از جمله:

· جلوگیری از آسیب بیشتر دندان های ضعیف (احتمالاً در اثر پوسیدگی) که امکان شکستن یا ترک خوردن آنها وجود دارد و یا حفظ آنها در کنار دندان های دیگر.

· ترمیم دندانی که دیواره آن شکسته است.

· پوشاندن دندان و یا حمایت از دندان برای اینکه بتواند در موقعیت خود باقی بماند.

· نگه داشتن پل دندان در موقعیت درست

· پوشاندن دندان هایی که بد شکل شده اند و یا تغییر رنگ داده اند.

· حمایت از دندان هایی که ایمپلنت شده اند.

· پوشاندن دندان هایی که درمان ریشه بر روی آنها صورت گرفته است.

طول عمر روکش ها چه مقدار است؟

روکش دندان به صورت میانگین بین پنج تا 15 سال می توانند شکل خود را حفظ نمایند. محل قرار گرفتن آنها روی مقدار ساییده شدن آنها موثر است، همچین مقدار رعایت بهداشت دهان به وسیله فرد و عادات شخصی بر طول عمر این روکش ها تاثیرگذار هستند. عادات مربوط به دهان شامل موارد زیر می گردد:

ساییدن دندان ها بر روی هم و یا سف کردن آنها، جویدن یخ، جویدن ناخن ها، استفاده از دندان ها برای باز کردن بسته بندی و گره ها.

قیمت روکش های دندان بسته به نوع مواد و آلیاژی که در روکش های فلزی استفاده می گردد، لابراتوار و دندان پزشک فرق دارد اما معمولا ارزانترین آنها، روکش های چینی باند شده به فلز هستند که البته قیمت روکش در این مدل به آلیاژی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی دارد. اما می توان گفت در صورتی که از آلیاژهای مرسوم و نرمال استفاده گردد به صرفه ترین نوع روکش این گزینه است.

ضروری است به خاطر داشته باشیم که دندان های ما به مراقبت مستمر احتیاج دارند، بعلاوه ضروری است علاوه بر مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان هر 6 ماه برای انجام چک آپ دندان پزشکی مراجعه کنیم تا در صورتی بروز آسیب در دندان ها پیش از آن که مشکل جدی به وجود آید آسیب برطرف گردد، علاوه بر آن ضروری است در صورت ایجاد شکستگی بر اثر جویدن مواد سخت یا ضربه سریع تر برای برطرف مشکل اقدام گردد، بنابراین در صورتی که احساس می کنید روکش دندان شما آسیب دیده، برترین راه چاره مراجعه به دندان پزشک است.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1728

به "برترین نوع روکش دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین نوع روکش دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید