برلین: پیگیر جاسوسی آمریکا و دانمارک از مرکل هستیم

به گزارش مجله پیامک، سخنگوی دولت آلمان در واکنش به افشای جاسوسی آمریکا و دانمارک از صدر اعظم این کشور گفت که با یاری دستگاه های دولتی و بین المللی پیگیر این قضیه است.

برلین: پیگیر جاسوسی آمریکا و دانمارک از مرکل هستیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به دنبال افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و سرویس مخفی دانمارک از سران ارشد اروپا از جمله صدر اعظم آلمان، سخنگوی دولت آلمان دوشنبه واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز اشتفان سایبرت سخنگوی دولت آلمان در نشست خبری گفت که در حال پیگیری گزارشی مبنی بر همکاری ایالات متحده با دانمارک در رابطه با جاسوسی از مقام های ارشد کشورهای همسایه، از جمله آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هستیم.

سخنگوی دولت آلمان اضافه نمود: دولت فدرال این گزارش را مورد توجه قرار داده و با تمام سازمان های مرتبط دولتی و بین المللی در تماس است.

یکشنبه رسانه های آلمان و دانمارک اعلام کردند که آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) با همکاری با واحد اطلاعات خارجی دانمارک از مقام های ارشد کشورهای همسایه، از جمله مرکل جاسوسی نموده است. در گزارش جدید همچنین معین شده که آمریکا از پیر اشتینبرک کاندیدای صدارت وقت حزب سوسیالیست چپ میانه آلمان (SPD) نیز جاسوسی نموده است.

دولت فرانسه روز دوشنبه در واکنش به گزارش ها درباره جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از رهبران ارشد اروپا با یاری سرویس جاسوسی دانمارک، این مسئله را در صورت اثبات بسیار جدی خواند.

کلمنت بون وزیر امور اروپای فرانسه به رادیو فرانسه اینفو گفت: این مسئله بسیار جدی است، باید ببینیم آیا شرکای ما در اتحادیه اروپا، دانمارکی ها، در همکاری با سرویس های آمریکایی مرتکب خطا شده اند.

وی اضافه نمود: در صورتی که معین گردد آمریکا از رهبران اتحادیه اروپا جاسوسی می نموده، این (مسئله) بسیار جدی خواهد بود.

به دنبال افشای نقش سرویس جاسوسی دانمارک در جاسوسی از همسایگان این کشور، دولت های نروژ و سوئد از کپنهاگ شرح خواستند. وزیر دفاع سوئد در این خصوص گفت: ما خواستار آن هستیم که درباره مسائل مرتبط با شهروندان، شرکت ها و منافع سوئدی کاملاً آگاه شویم. سپس باید ببینیم پاسخ طرف سیاسی در دانمارک چگونه به نظر می رسد.

همتای نروژی او هم در واکنش به جاسوسی آمریکا از سران اروپا با یاری سرویس جاسوسی دانمارک گفت، ما همه ادعاها را جدی می گیریم. هر دو نفر تاکید کردند که ترین برامسن وزیر دفاع دانمارک در آگاه کردن آن ها از جاسوسی آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) از همسایگان دانمارک کوتاهی نموده است.

همچنین وزارت دفاع سوئد با پاریس و برلین، که سیاستمداران و مقامات ارشد آن ها هم هدف جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا قرار گرفته اند، رسماً تماس برقرار کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1681

به "برلین: پیگیر جاسوسی آمریکا و دانمارک از مرکل هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برلین: پیگیر جاسوسی آمریکا و دانمارک از مرکل هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید