تعجیل در برگزاری نشست امروز کمیسیون مشترک برجام

به گزارش مجله پیامک، نشست امروز کمیسیون مشترک برجام که قرار بود ساعت 17:30 به وقت تهران برگزار گردد، یک ساعت زودتر و در ساعت 16:30 به وقت تهران برگزار خواهد شد.

تعجیل در برگزاری نشست امروز کمیسیون مشترک برجام

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، در ادامه رایزنی های جاری در وین در چارچوب کمیسیون مشترک برجام و به منظور آنالیز نتایج مذاکرات و رایزنی های کارگروه ها در دو حوزه برطرف تحریم ها و هسته ای، قرار است نشست معاونان و مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه ایران و گروه 1+4 (آلمان، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) ساعت 14 به وقت وین (16:30 به وقت تهران) در گرند هتل شهر وین برگزار گردد.

پیش از این اعلام شده بود که این نشست ساعت 15 به وقت وین (17:30 به وقت تهران) برگزار می گردد، ولی براساس اعلام اتحادیه اروپا این نشست یک ساعت زودتر از اعلام قبلی برگزار خواهد شد.

ریاست هیأت ایرانی را در این نشست سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه بر عهده دارد و ریاست نشست هم بر عهده انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود.

حاضران در نشست امروز قرار است شرایط مذاکرات و رایزنی ها در سطوح مختلف از جمله در سطح کارشناسی را که طی روز های گذشته در جریان بوده، با نگاه به بازگشت محتمل آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق از سوی تمام طرف ها را آنالیز نمایند.

معاون وزیر امور خارجه همچنین در اظهاراتی با بیان اینکه فقط درباره گام نهایی به منظور برطرف تحریم ها مصاحبه می کنیم، شایعات مطرح شده در رسانه های غربی تحت عنوان طرح گام به گام یا توافق موقت را بی پایه و اساس خواند.

علی ربیعی سخنگوی دولت نیز امروز (سه شنبه) در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که آیا برداشته شدن تحریم ها در زمان کوتاه محقق گردد؟ گفت: به لحاظ فنی امکان برطرف کلیه تحریم های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد. ما امیدواریم که مذاکرات سازنده ای که در آن قرار داریم به این نتیجه مطلوب برای همه طرف ها دست پیدا کند، اما در عین حال ما عجله ای هم نداریم و برای احقاق حق بدیهی خودمان، حاضر به سپردن هیچ امتیاز خارج از چارچوب برجام نیستیم.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام 13 فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه شنبه 17 فروردین این مصاحبه ها به صورت حضوری و رو در رو دنبال گردد و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم ها و هسته ای تشکیل و آنالیز ها را انجام دهد. نتایج آنالیز های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز آدینه 20 فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت های برای تنفس و مشورت به پایتخت ها برمی گردند و مقرر شد روز چهارشنبه 25 فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه 26 فروردین برگزار و مقرر شد که نشست های کارشناسی به کار خود ادامه دهند. آخرین جلسه نشست کمیسیون مشترک برجام نیز روز شنبه 28 فروردین ماه در وین برگزار گردید و در این چند روز رایزنی ها در سطوح کارشناسی و کارگروه ها ادامه داشت.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه بعد از نشست روز شنبه در اظهاراتی اظهار داشت: به نظر می رسد تفاهم جدیدی در حال شکل دریافت است. مذاکرات الان به مرحله ای رسیده که طرف ها می توانند روی یک متن مشترک آغاز به کار نمایند. هیأت ایرانی متن مورد نظر خود را آماده و به همه طرف ها ارائه نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1607

به "تعجیل در برگزاری نشست امروز کمیسیون مشترک برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعجیل در برگزاری نشست امروز کمیسیون مشترک برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید