انقلاب خدمات اقتصادی با فناوری های نوظهور

به گزارش مجله پیامک، آنچه برای فعالان سیستم بانکی از مرجع نظارتی تا هریک از بانک های فعال در این صنعت ضروری به نظر می رسد، کسب آمادگی لازم برای رویارویی با تحول عظیم فناوری های نوظهور در صنعت بانکداری است.

انقلاب خدمات اقتصادی با فناوری های نوظهور

صنعت فناوری اطلاعات یکی از صنایع رو به رشد و تاثیرگذار در اقتصاد است که به دلیل اثر سرریز دانشی که به سایر بخش های اقتصادی دارد موجبات رشد اقتصادی را فراهم می آورد. در واقع فناوری اطلاعات به وسیله بهبود بهره وری، عملکرد کارآتر و نوآوری به سایر بخش های اقتصادی یاری می نماید.

آنچه بحث روز جهان در صنعت فناوری اطلاعات است رشد قابل توجه فناوری های نوین مانند نسل جدید هوش مصنوعی، کلان داده، روباتیک و اینترنت اشیاست. به طوریکه پیش بینی می شود این نوع از فناوری موجبات رشد صد درصدی صنعت فناوری اطلاعات را طی دو سال آینده فراهم آورد. ترکیب مصادیق مختلف فناوری های نوظهور می تواند در خدمات اقتصادی انقلابی ایجاد کند و به تبع آن روندهای آینده صنعت بانکداری را دگرگون سازد.

در واقع به تعبیری اینترنت اشیا شبکه ای از دستگاه های هوشمند است که به وسیله اینترنت به هم متصل هستند و داده های حجیم مورد نظر را از این طریق استخراج و به پایگاه آنالیز داده منتقل می کنند. این فناوری از یک سو با ترکیب با فناوری های دیگری مانند بلاکچین باعث ارائه نسل جدیدی از خدمات پرداخت های اقتصادی با حداقل تماس ممکن و در عین حال با امنیت بالا خواهد شد. از شواهد آن می توان به یاری به احراز هویت در فعالیت خودبانک ها (VTM) اشاره نمود؛ خودبانک ها علاوه بر قابلیت های ATM قابلیت افتتاح حساب، خواباندن چک، امضای الکترونیک را نیز دارا هستند. این دستگاه ها به عبارتی یک باجه بانکی کامل هستند که بیشتر فعالیت شعبه های سنتی را به وسیله ارتباط ویدئویی با کارشناس اقتصادی حتی در ساعات غیراداری و با امنیت بالا، ارائه می دهند. این افزایش دامنه خدمات غیرحضوری بانک ها می تواند به کاهش هزینه های بانکداری سنتی بیانجامد گرچه گسترش چنین امکاناتی پیامدهایی نظیر کاهش نیروی کار شاغل در صنعت بانکداری را نیز به همراه دارند.

بعد دیگر استفاده از فناوری های نوظهور در صنعت بانکداری، جمع آوری و پالایش کلان داده ها به منظور شخصی سازی خدمات ارائه داده شده به مشتریان بانک ها خواهد بود. این شخصی سازی می تواند در ابعاد گسترده ای صورت پذیرد، این طیف شامل خدمات غیراقتصادی مورد احتیاج مشتری بر اساس سلائق و سبک زندگی وی تا مشاوره و هدایت تخصصی کسب و کار خاص مشتری است.

در صنعت بانکداری، اینترنت اشیا به بانک ها یاری می نماید تا بتوانند تجربیات و ترجیحات مشتریان خود را به وسیله اپلیکیشن های اقتصادی مورد استفاده ارزیابی کنند. به این ترتیب بانک ها می توانند خدمات اقتصادی شخصی سازی شده متناسب با احتیاجهای هر مشتری را ارائه و از این طریق وفاداری آن مشتری به بانک خود را افزایش دهند. این خدمات شخصی سازی شده آنقدر می تواند گسترش یابد که از دامنه خدمات اقتصادی نیز فراتر رود؛ به عنوان نمونه بانکی در آمریکا به مشتریان خود اپلیکیشن های تناسب اندام رایگان ارائه می دهد و مشتریانی که در این زمینه دستاوردی داشته باشند از پاداش اقتصادی متناسب از طرف بانک برخوردار می شوند.

در مورد خدمت اقتصادی ارائه شده به اشخاص بر اساس احتیاج آنها باید توجه داشت که بانک ها با استفاده از اینترنت اشیا به مجموعه کامل و عظیمی از اطلاعات راجع به مشتری خود دسترسی دارند. اینکه مشتریان بانک معمولا از کدام نقاط جغرافیایی به دستگاه های خودبانک مراجعه می کنند به بانک این امکان را می دهد که مکان یابی بهینه ای برای دستگاه های خودبانک خود اعمال کند. همچنین اینکه مشتری مورد نظر بانک در کدام دسته از کسب و کارهای اقتصادی فعالیت می نماید، به بانک این شانس را می دهد که با تجزیه و تحلیل اقتصادی داده های بدست آورده از نوع فعالیت و احتیاجهای وی با استفاده از اینترنت اشیا، در هنگام مراجعه مشتری به بانک رابطه اقتصادی مستحکم تر ومناسب تری را با مشتری ایجاد کند که باعث افزایش سودآوری بانک و هم مشتری شود.

با لحاظ موارد یاد شده، آنچه برای فعالان سیستم بانکی از مرجع نظارتی گرفته تا هریک از بانک های فعال در این صنعت ضروری به نظر می رسد، کسب آمادگی لازم برای رویارویی با تحول عظیم فناوری های نوظهور در صنعت بانکداری است. این آمادگی می تواند از آنالیز موانع قانونی پیاده سازی این گونه تکنولوژی ها تا آموزش کارکنان و به روزرسانی زیرساخت های مورد احتیاج را شامل شود.

منبع: ایبِنا

مهدیه زمردی (کارشناس اقتصادی)

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1346

به "انقلاب خدمات اقتصادی با فناوری های نوظهور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب خدمات اقتصادی با فناوری های نوظهور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید