افشای اطلاعات جدید ویکی لیکس دربارۀ دعوای عربستان و کانادا

به گزارش مجله پیامک، تهران (پانا) - روزنامه الاخبار نوشت ریاض که مدعی دخالت اوتاوا در امور داخلی عربستان است، خود در کوشش بوده است تا تصمیم گیرندگان و افکار عمومی کانادا را خارج از چهارچوب های قانونی تحت تأثیر قرار دهد.

افشای اطلاعات جدید ویکی لیکس دربارۀ دعوای عربستان و کانادا

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با دور زمین همراه باشید، سفر دل اگیز به شهرهای تورنتو و ونکوور را با ما تجربه کنید.

به گزارش باشگاه مجله پیامک، روزنامه الاخبار چاپ لبنان ضمن انتشار مدارک جدیدی در مورد اقدامات عربستان برای نفوذ به کانادا که پایگاه خبری ویکلیلیکس آن را فاش نموده است نوشت ریاض که مدعی دخالت کانادا در امور داخلی عربستان است، خود برای مقابله با اقدامات اوتاوا علیه ریاض، فعالیتهایی از جمله تشکیل کمیته ای برای برقراری ارتباط با شرکت های نفتی کانادا و حمایت اقتصادی از انجمن های اسلامی این کشور صورت داده است تا تصمیم گیرندگان و افکار عمومی کانادا را خارج از چهار چوب های قانونی تحت تأثیر قرار دهد.

الاخبار در مطلبی نوشت: ریاض انتقاد اخیر کانادا را مداخله در امور داخلی، سیاسی کردن مسئله حقوق بشر و زیر پا گذاشتن حاکمیت ارضی خود دانست؛ اما در مقابل سالهاست، دست از مداخله در امور داخلی کانادا بر نمی دارد و طبق مدارک جدید پایگاه ویکیلیکس کوشش می نماید تصمیم گیرندگان و افکار عمومی این کشور را خارج از چهار چوب های قانونی تحت تأثیر قرار دهد.

ریاض در کوشش برای رویارویی با درخواست کانادا مبنی بر نخریدن نفت از عربستان تصمیم گرفت، کمیته ای متشکل از وزراتخانه های خارجه، نفت و معادن، فرهنگ و رسانه، دارایی و سرویس اطلاعات عمومی عربستان تشکیل دهد. وزارت خارجه عربستان این درخواست را در پیغامی تحت عنوان فوری و محرمانه به ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان ابلاغ کرد. فعالیت این کمیته این بود که به طور غیر رسمی با بعضی از نهاد های دولت کانادا و در راس آن ها وزیر خارجه این کشور ارتباط برقرار و با صدور بیانیه علیه عربستان مقابله کند.

به همین دلیل، بر اساس پیغام مکتوب دیگری تحت عنوان بسیار محرمانه و بسیار فوری که خاندان پادشاهی، روز 24 مارس سال 2012 آن را صادر کرد، عربستان به شرکت آرامکو و بعضی از شرکت های این کشور اعلام نمود به منظور اصلاح نگرش های روشمند و غلط در مورد عربستان در کانادا با شرکت های نفتی این کشور ها ارتباط برقرار نمایند و در این زمینه با سفیر عربستان در اوتاوا هماهنگ باشند. این پیغام مکتوب خطاب به وزراتخانه های خارجه، کشور، دفاع، نفت و معادن، دارایی، فرهنگ و ریاست سرویس اطلاعات عمومی عربستان صادر شد.

به نوشته الاخبار، یکی از پیغام های مکتوب که در روز هشتم ژانویه سال 2013 صادر شده است به ارائه یاری های اقتصادی به چندین نهاد دینی در خارج اشاره دارد که انجمن اسلامی کانادا یکی از آنهاست. این انجمن جزو بزرگترین انجمن های اسلامی در کاناداست و نزدیک به 33 شعبه در سراسر این کشور دارد که عربستان پانصد هزار ریال سعودی یاری اقتصادی به این موسسه نموده است.

از دیگر نهاد های اسلامی می توان به انجمن اسلامی اهل تسنن در کانادا اشاره نمود که عربستان طبق یک پیغام مکتوب دیگر صادره از وزارت دارایی این کشور خطاب به وزیر خارجه عربستان و وزیر امور اسلامی و اوقاف، سه میلیون و پانصد هزار ریال به این موسسه یاری اقتصادی نموده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 835

به "افشای اطلاعات جدید ویکی لیکس دربارۀ دعوای عربستان و کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای اطلاعات جدید ویکی لیکس دربارۀ دعوای عربستان و کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید