ایران به آرامی در حال افزایش فروش نفت است

به گزارش مجله پیامک، رویترز طی گزارشی به نقل از شش منبع صنعتی و آمار های موسسه تحقیقاتی ریفینیتیو مدعی شد، ایران در ماه های اخیر به آرامی مقادیری زیادی نفت خام را به چین انتقال داده است و در عین حال، پالایشگاه های دولتی هند با فرض اینکه تحریم های ایران به زودی کاهش خواهد یافت، خرید نفت ایران را وارد برنامه های واردات سالانه خود نموده اند.

ایران به آرامی در حال افزایش فروش نفت است

به گزارش فارس، جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا می خواهد به مذاکرات با ایران که دونالد ترامپ در سال 2018 از آن خارج بازگردد، اما اقدامات مالی سخت علیه ایران همچنان پابرجاست و تهران اصرار دارد که ابتدا این تحریم ها باید برداشته گردد تا مذاکرات از سر گرفته گردد.

به گفته این منابع آگاه، شرکت ملی نفت ایران از زمان سر کار آمدن بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، برای ارزیابی تقاضای احتمالی نفت خام خود، تماس با مشتریان آسیایی اش را آغاز نموده است.

تحریم ها از اواخر سال 2018، باعث یک کاهش سریع در صادرات نفت ایران به چین، هند، ژاپن و کره جنوبی شد. این اقدامات و کاهش فراوری فراورینمایندگان اوپک پلاس نیز سبب شد تا عرضه نفت خام ترش خاورمیانه در آسیا کم گردد. آسیا بیش از نیمی از نفت خام خود را از غرب آسیا وارد می نماید.

یکی از منابع آگاه در یک پالایشگاه هندی گفت: آن ها با ما صحبت کردند. آن ها گفتند: امیدوار هستند بسیار زود عرضه نفت را از سر بگیرند... ما گفتیم: انشاالله.

خرید نفت ایران از سوی چین با واردات غیررسمی در اوایل سال 2021 رکورد زد

به نوشته این گزارش، ازسرگیری عرضه نفت ایران به هند، سومین واردنماینده عظیم نفت می تواند تقاضا برای محموله های لحظه ای را کاهش دهد. این نوع محموله ها پس از اینکه عراق عرضه خود را کاهش داد و کویت مدت زمان بعضی از قراردادهایش را کم کرد، افزایش یافته است.

در عین حال، یک مقام دولتی هند گفت دهلی نو که از افزایش های اخیر قیمت نفت آسیب دیده است، انتظار دارد، نفت ایران طی 3 تا 4 دیگر به بازار بازگردد.

یک پالایشگاه هندی دیگر اظهار داشت از سوی مقامات شرکت ملی نفت ایران آگاه شده که یک توافق رسمی برای عرضه نفت ایران پس از انتخابات ایران در ماه ژوئن به امضا خواهد رسید. شرکت ملی نفت ایران همچنین با سایر مشتریان آسیایی مصاحبه نموده است.

یک تاجرِ پالایشگاهی در شرق آسیا گفت: اخیرا شرکت ملی نفت ایران با ما تماس گرفته و در خصوص تقاضا سوال نموده است... به نظر می رسد ایران برای بازگشت به بازار نفت آماده می گردد.

یک مقام دولتی هند گفت دهلی نو انتظار دارد، نفت ایران طی 3 تا 4 دیگر به بازار بازگردد.

یک منبع پالایشگاهی دیگر گفت، مصاحبه ها بسیار در سطح اولیه است و شرکت ملی نفت ایران می خواهد بداند آیا شرکتی خرید نفت از ایران را از سر می گیرد یا نه.

در ادامه این گزارش آمده است، برخلاف هند، چین هرگز واردات نفت ایران را کاملا متوقف نکرد.

بر اساس آمار موسسه ریفینیتیو اویل ریسرچ، ایران طی 14 ماه گذشته، حدود 17.8 میلیون تن (306 هزار بشکه در روز) نفت خام به چین منتقل نموده که این حجم در ماه ژانویه و فوریه رکورد زده است.

محموله های غیرمستقیم ایران به چین (هر رنگ نشان دهنده یکی از بنادر چین است)

هفتاد و پنج درصد از این حجم، واردات غیرمستقیم بوده که معین شده به وسیله عمان، امارات یا مالزی اجرا شده است. بیشتر این محموله ها به وسیله بنادر استان شرقی شاندونگ، مکانی که بیشتر پالایشگاه های مستقل چین در آنجا واقع شده اند یا بندر یینگکو در استان شمال شرقی لیائونینگ اجرا شده است.

هفتاد و پنج درصد از نفت انتقالی ایران به چین، واردات غیرمستقیم بوده که معین شده به وسیله عمان، امارات یا مالزی اجرا شده است.

بنا بر اعلام ریفینیتیو، همانطور که پکن علی رغم تحریم های آمریکا، به خرید حجم کوچکی از نفت ایران ادامه داد، 25 درصد باقی مانده نیز خرید های رسمی چین برای ذخایر نفتی راهبردی اش بوده است.

جریان نفت عمان، مالزی، امارات به چین

اما لی، تحلیلگر جریان محموله های نفتی موسسه ریفینیتیو گفت: حجم این محموله ها از سه ماهه آخر 2020 آغاز به افزایش کرد بطوریکه استان شاندونگ، اصلی ترین منطقه دریافت این محموله ها بود. این نشان می دهد که پالایشگاه های مستقل مشتریان اصلی (نفت ایران) هستند.

لی اضافه کرد نفتکش های حامل نفت ایران معمولا هنگام بارگیری، فرستنده خود را برای عدم ردیابی خاموش می نمایند، اما به وسیله ماهواره های نزدیک بندر های عمان، امارات و عراق قابل ردیابی هستند. بعضی، پیش از حرکت به سوی چین، در نزدیکی سنگاپور یا مالزی، بخشی از محموله هایشان را به کشتی های دیگر انتقال می دهند.

رویترز نتوانسته است که خریداران نهایی این محموله ها را شناسایی کند.

رویترز در ادامه نوشت، سخنگوی وزارت خارجه چین بدون اشاره مستقیم به این مبادلات نفتی گفت: ایران دوست کشور چین است و دو کشور همچنان مبادلات و همکاری های عادی خود را حفظ نموده اند. همکاری میان ایران و چین در چهارچوب قوانین بین المللی، هم منطقی و هم قانونی ست و شایسته احترام و حمایت است.

شرکت ملی نفت ایران از اظهارنظر در این باره خودداری کرد، اما یک مقام وزارت نفت ایران گفت: زمانی که تحریم های ناعادلانه آمریکا برداشته گردد، ایران می تواند نفت خود را به هر کشوری بفروشد و من می توانم ضمانت کنم که بسیاری قرارداد ها امضا خواهند شد.

شرکت ردیابی نفتکش ها، پترو لجستیک مستقر در ژنو اظهار داشت بارگیری نفت ایران در ماه ژانویه، برای نخستین بار از می 2019، از 600 هزار بشکه در روز فراتر رفته است. این نشان می دهد که با سرانجام دوره ترامپ، احتمالا رفتار خریداران در حال تغییر کردن است.

بر اساس آمار ریفینیتیو و گمرک چین، تحویل غیرمستقیم محموله ها در ماه فوریه از جمله آن هایی که در صف انتظار برای تخلیه در بنادر چین هستند به نزدیک 850 هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم رکورد روزانه 790 هزار بشکه در آوریل 2019 را شکسته است.

آمار های گمرک چین نشان داد واردات نفت این کشور در دو ماه نخست امسال میلادی نسبت به مدت مشابه پارسال 4 درصد رشد نموده است. جزئیات و تفکیک واردات از کشور های مختلف در ماه جاری میلادی منتشر خواهد شد.

یک تاجر چینی غیردولتی آگاه از بعضی از مبادلات گفت: نفت ایران از اواخر 2019 ورود به شاندونگ را آغاز کرد... در ابتدا با پالایشگاه هایی آغاز کرد که ابتدا نفت را دریافت و پالایش می نمایند و بعد پول پرداخت می نمایند.

این تاجر ادامه داد بیشتر این مبادلات برای فرار از آنالیز های آمریکا، با ارز چین یا یورو صورت می گیرد.

به گفته این تاجر چینی، این حجم بی سابقه واردات بر قیمت های گرید های مدیوم و سنگین سایر فراورینمایندگان نفت در غرب آسیا تاثیر گذاشته است.

یک منبع تجاری دیگر در این رابطه گفت: درحالی که به نظر نمی رسد که تحریم ها به زودی برداشته شوند، ایران دوباره در بازار ظاهر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1548

به "ایران به آرامی در حال افزایش فروش نفت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به آرامی در حال افزایش فروش نفت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید