افشاگری آسوشیتدپرس درباره کردها و دولت مرکزی دمشق

به گزارش مجله پیامک، فارس نوشت: یک خبرگزاری آمریکایی به نقل از منابع مطلع گزارش داد که شبه نظامیان کُرد از بیش از یکسال پیش از بیم رها شدن توسط آمریکا، با دولت سوریه و روسیه وارد گفت وگو شده اند.

افشاگری آسوشیتدپرس درباره کردها و دولت مرکزی دمشق

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس به نقل از منابع مطلع در گزارشی نوشت که شبه نظامیان کُرد شمال سوریه که نگران بودند واشنگتن آنها را رها کند، از بیش از یکسال پیش و قبل از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستور خروج نظامیان کشورش را از شمال سوریه صادر کند، با دولت سوریه و روسیه وارد گفت وگو شدند.

طبق این گزارش، علی رغم آنکه شبه نظامیان کُرد، برای مدت ها همپیمان آمریکا در میدان نبرد علیه داعش به حساب می آمدند، باز هم نگران حمله ترکیه در صورت عقب نشینی آمریکا بودند.

این گزارش سپس با اشاره به درخواست یاری شبه نظامیان کُرد از دولت دمشق بعد از خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه نوشت، زمانیکه اوایل هفته گذشته، کُردها تغییر جهت دادند و با دمشق و مسکو هسمو شدند، به نظر می رسید یک تکان ژئوپولتیک اتفاق افتاده است اما در حقیقت، شبه نظامیان کُرد برای بیش از یکسال است که در مورد چنین اقدامی کوشش می نموده اند.

مقامات آمریکایی و روس و شبه نظامیان کُرد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که شبه نظامیان کُرد در سال 2018، یک کانال ارتباطی مخفی با دولت سوریه و روسیه بازکردند و در هفته های اخیر این گفت وگوها به طور چشمگیری افزایش یافته است.

ولادیمیر شیزوف نماینده روسیه در اتحادیه اروپا روز دوشنبه هفته جاری به خبرگزاری تاس گفت: ما به کُردها هشدار داده بودیم که آمریکایی ها، آنها را رها خواهند کرد.

این گزارش ادامه داد، وقتی ترامپ در تاریخ 6 اکتبر (14 مهرماه) اظهار داشت که نظامیان آمریکایی را از شمال شرقی سوریه خارج می نماید و در واقع راه را برای حمله ترکیه به این منطقه هموار کرد، کُردها دقیقاً می دانستند که به کدام طرف روی آورند.

آسوشیتدپرس به نقل از شبه نظامیان کُرد ادامه داد، مذاکرات میان شبه نظامیان کُرد، دولت سوریه و مسکو اوایل سال گذشته میلادی بعد از آن شروع شد که شبه نظامیان کُرد از اینکه آمریکا آنها را رها کند، به هراس آمدند.

طبق این گزارش، در یکی از اولین نشست های عالیرتبه در روسیه، یک هیأت از شبه نظامیان کُرد در نوامبر 2018 به مسکو سفر کردند و در همان روز یک هیأت امنیتی عالیرتبه ترکیه در آنجا حضور داشت.

در همان زمان، روزنامه های عرب گزارش کردند که ترکیه پیشنهاد یک منطقه امن 30 کیلومتری در امتداد مرز را مطرح نموده است و روسیه پیشنهاد یک منطقه امن پنج تا 9 کیلومتری را مطرح نموده بود اما هیأت شبه نظامیان کُرد، این پیشنهادات را رد نموده بودند.

این گزارش ادامه داد، روزها بعد، همان هیأت به ریاست یکی از رهبران شبه نظامی کُرد به دمشق سفر کرد و ظاهراً با رئیس اطلاعات سوریه و دیگر مقامات امنیتی ارشد در حضور هیأتی عالیرتبه از روسیه دیدار کردند.

روزنامه الشرق الاوسط که یک روزنامه سعودی است، از این نشست محرمانه اطلاع داد و مدعی شد که هیأت شبه نظامیان کُرد به دمشق گفته که نمی خواهد اشتباه عملیات نظامی ترکیه درعفرین تکرار گردد و آمادگی دارند که از خود انعطاف نشان دهند.

طبق این گزارش، آن نشست به اولین همکاری آشکار میان شبه نظامیان کُرد و دولت سوریه منجر شد و نمایانگر تیرگی روابط کُردها با آمریکا بود.

بنا به گفته خبرنگاران آسوشیتدپرس که به منبج سفر نموده بودند، شبه نظامیان کُرد، از دولت سوریه برای اعزام نظامی برای محافظت از منبج، محل حضور نظامیان آمریکایی، دعوت به عمل آوردند که این اقدام قدرت و نفوذ آمریکا در این منطقه را تضعیف می کرد اما در نهایت نظامیان سوریه به پایگاهی روس در آن حوالی عقب نشینی کردند.

طبق این گزارش، در دسامبر 2018، ترامپ بر خلاف توصیه های مشاوران ارشد سیاسی خود، اظهار داشت که قصد خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه را دارد که این بیانیه ناگهانی وی به استعفای جیمز متیس وزیر دفاع وقت و برت مک گورک نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف موسوم به ضدداعش شد.

این گزارش سپس نوشت، گرچه تیم امنیت ملی ترامپ، عقب نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه را به تعویق انداخت اما همین اقدام ترامپ برای نگران کردن شبه نظامیان کُرد و ترغیب آنها به گسترش ارتباطات خود با دمشق و مسکو کافی بود.

بعد از استعفای متیس و مک گورک، الهام احمد یکی از شبه نظامیان کُرد اظهار داشت که کُردها چارچوبی را برای گفت وگوهای احتمالی با دمشق به مسکو ارائه دادند که این طرح 11 نکته ای شامل به رسمیت شناختن تمامیت ارضی سوریه و شامل کردن نیروهای تحت رهبری شبه نظامیان کُرد در ارتش سوریه می شد.

بر اساس این گزارش، در عوض کُردها با یک توافق سیاسی، یک دولت غیرمتمرکز کُرد ایجاد می کردند که به نوعی به آنها سطحی از خودمختاری را می داد که البته این پیشنهاد راه به جایی نبرد.

بنا به گفته یکی از شبه نظامیان کُرد، توافق اوایل هفته میان شبه نظامیان کُرد با سوریه و روسیه در حلب مورد مذاکره قرار گرفته بود و در دمشق نهایی و تکمیل شد و طبق آن شبه نظامیان کُرد شانه به شانه ارتش سوریه از پیشروی حملات ترکیه جلوگیری می نمایند.

این شبه نظامی کُرد به آسوشیتدپرس گفت که بخش اول این توافق شامل استقرار نیروهای سوریه در شهر منبج و بعد از آن کوبانی می گردد که این یک تصمیم راهبردی برای جلوگیری از گسترش حملات ترکیه به غرب سوریه محسوب می گردد.

آسوشیتدپرس سپس در تأیید توافق میان شبه نظامیان کُرد با دمشق و مسکو در بخش پایانی گزارش خود نوشت که نتیجه ارتباطات کُردها با روسیه و سوریه روز گذشته با شروع گشت زنی نظامیان روس در شمال سوریه، مشهود شد.

صفر صفروف افسر پلیس نظامی نیروهای مسلح روسیه امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران گفت که پلیس نظامی روسیه با خودروهای زرهی تیگر برای اولین بار گشت زنی در شهر سوری منبج واقع در شرق حلب را سازماندهی کردند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 505

به "افشاگری آسوشیتدپرس درباره کردها و دولت مرکزی دمشق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری آسوشیتدپرس درباره کردها و دولت مرکزی دمشق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید