اختلال در خواب خطر مرگ را بالا می برد

به گزارش مجله پیامک، نتایج مطالعه نو دانشگاه فلیندرز نشان می دهد افرادی که علائم بی خوابی و آپنه انسدادی خواب را بسیار تجربه می نمایند، در مقایسه با افرادی که این شرایط را ندارند، بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

اختلال در خواب خطر مرگ را بالا می برد

به گزارش خبرنگاران ، ایسنا به نقل از تی ان گزارش داده، دکتر الکساندر سویتمن و دکتر یوهانس ملاکو از محققان این مطالعه می گویند که این مطالعه بر اهمیت شناسایی علائم و عوامل خطر گزارش شده به وسیله افراد و توسعه ابزارهایی که می توانند ارزیابی بیشتر و سریع تری را در جمعیت هایی که آنالیز مطالعات خواب شبانه امکان پذیر نیست یا به راحتی در دسترس نیستند، تاکید می نماید.

دکتر الکساندر سویتمن، نویسنده ارشد این مطالعه از مؤسسه سلامت خواب دانشگاه فلیندرز، گفت: بی خوابی و آپنه انسدادی خواب (OSA) دو مورد از شایع ترین اختلال خواب هستند که هر کدام در 10 تا 30 درصد از جمعیت عمومی رخ می دهد، اما در بسیاری از بیماران این شرایط می تواند به طور همزمان رخ دهد که ما آن را بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب (COMISA) می نامیم.

تقریبا 50 درصد از افراد مبتلا به بی خوابی و آپنه انسدادی خواب از نظر بالینی بی خوابی قابل توجهی دارند، در حالی که 30-40 درصد از افراد مبتلا به بی خوابی مزمن به بی خوابی و آپنه انسدادی خواب مبتلا هستند. بی خوابی و آپنه انسدادی خواب هر دو به طور مستقل با کاهش کیفیت زندگی مرتبط هستند، در حالی که نشان داده شده است که افراد مبتلا به بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب، خواب بدتر، عملکرد ضعیف تر در طول روز، سلامت روان و مسائل بهره وری و اندازه بیشتری از بیماری های قلبی عروقی را دارند.

دکتر سویتمن گفت: با توجه به اینکه همه نمی توانند به سرعت به مطالعات خواب شبانه دسترسی داشته باشند، هدف ما آنالیز تاثیر علائم بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب گزارش شده به وسیله افراد بر خطر مرگ و میر است.

در این مطالعه که در ژورنال Sleep Epidemiology منتشر شد، محققان داده های تقریبا 7000 شرکت کننده را آنالیز کردند که 74 درصد از افراد هیچ بیماری را گزارش نکردند، 3 درصد به تنهایی بی خوابی داشتند، 20 درصد فقط آپنه انسدادی خواب داشتند، در حالی که 3.3 درصد به بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب مبتلا بودند.

تجزیه و تحلیل نشان داد که علائم بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب (COMISA) با افزایش 56 درصدی خطر مرگ به هر علتی در مقایسه با افراد بدون این بیماری در طی 11 سال دوره پیگیری مطالعه، پس از کنترل عوامل اجتماعی مانند جمعیت شناختی، عوامل رفتاری و شرایط مزمن مرتبط بود.

آنالیز و نظارت بر مسائل بی خوابی و به خصوص بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب با توجه به هزینه های بالا، در دسترس بودن محدود و زمان انتظار طولانی برای انجام آزمایش چندگانه خواب، کمی مشکل است.

در حال حاضر درمان توصیه شده برای بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب ترکیبی از درمان شناختی رفتاری برای درمان بی خوابی، قبل از آغاز درمان فشار جریان هوای همیشه مثبت (CPAP) برای درمان آپنه خواب است. فشار جریان هوای همیشه مثبت یا مداوم مثبت یا به طور مختصر CPAP حالتی از دستگاه جریان هوای مثبت است که فشار هوای ملایمی را به صورت مداوم اعمال می نماید تا راه هوای بیمارانی را که خودشان نمی توانند بی اختیار نفس بکشند را باز نگه دارد.

دکتر سویتمن یک برنامه تحقیقاتی را در دانشگاه فلیندرز برای توسعه و اجرای درمان های بهتر برای بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب در سراسر سیستم مراقبت های بهداشتی رهبری می نماید.

دکتر سویتمن می گوید: از آنجایی که مطالعات نشان می دهد که بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب می تواند یک ترکیب کشنده باشد، مهم است که رویکردهای مدیریتی مؤثرتر و مناسب تری برای بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب ایجاد کنیم و تأثیر درمان بی خوابی چند ابتلایی و آپنه خواب را بر کاهش خطر مرگ و میر آنالیز کنیم.

ادامه مطلب

منبع: خبرکانادا
انتشار: 5 شهریور 1401 بروزرسانی: 5 شهریور 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2128

به "اختلال در خواب خطر مرگ را بالا می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلال در خواب خطر مرگ را بالا می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید