آیا کرونا برای دیابتی ها مرگبار است؟

به گزارش مجله پیامک، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در صورت کنترل قند خون در بیماران دیابتی، حتی اگر عفونت با ویروس کرونا در بیماران دیابتی خطرناکتر هم باشد، این خطر خیلی بالاتر از افراد غیر دیابتی با شرایط سنی مشابه نخواهد بود.

آیا کرونا برای دیابتی ها مرگبار است؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، فهیمه سهیلی پور، فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بچه ها گفت: در صورت کنترل قند خون در بیماران دیابتی، حتی اگر عفونت با ویروس کرونا در بیماران دیابتی خطرناکتر هم باشد، این خطر خیلی بالاتر از افراد غیر دیابتی با شرایط سنی مشابه نخواهد بود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: همه ما صرف نظر از اینکه ریسک فاکتورهای ابتلا به عفونتهای شدید و مرگبار را داشته باشیم یا نداشته باشیم، باید به توصیه های بهداشتی در خصوص کاهش خطر ابتلا به کرونا ویروس را جدی بگیریم. افراد سالخورده بخصوص چنانچه مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی هم باشند، در خطر بیشترى در زمان ابتلا به عفونت با کروناویروس می باشند. اما در خصوص دیابت اطلاعات کمتری وجود دارد.

سهیلی پور اعلام نمود: در خصوص خطر ابتلای بیماران دیابتی به کرونا ویروس و مقایسه این خطر با افراد غیر دیابتی ، صرف نظر از سن، اطلاعات کمی وجود دارد، خوشبختانه بخصوص در خصوص افراد مبتلا به دیابت نوع 1 چنانچه این افراد هنوز سن بالایی نداشته و شرایط کنترل قندخون آنها قابل قبول باشد، شواهد قوی وجود ندارد که نشان دهد خطر ابتلا به عفونت با ویروس کرونا، در آنها نسبت به سایر افراد خیلی بالاتر باشد و این عفونت در آنها شدیدتر و مرگبارتر از دیگران باشد.

وی اضافه نمود: باید توجه داشت که آنچه که در خصوص بیماران دیابتی بسیار مهم است، شرایط کنترل قندخون ها است. بر اساس نتایج بیشتر پژوهش ها و مقالاتِ محدودِ منتشر شده تا به امروز، میزان خطر عفونت کرونایی در بیماران دیابتی که هنوز عوارض قلبی عروقی ناشی از دیابت را پیدا نکرده اند، به شرط آن که کنترل قندخون در بیماران به خوبی اجرا شده باشد، در حد خطر معمول و نه بیشتر از معمول است

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: در صورت کنترل قند خون در بیماران دیابتی، حتی اگر عفونت با ویروس کرونا در بیماران دیابتی خطرناکتر هم باشد، این خطر خیلی بالاتر از افراد غیر دیابتی با شرایط سنی مشابه نخواهد بود.

به بیان دیگر، به نظر نمی رسد بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و حتى نوع 2 چنانچه بیماری در آنها به خوبی کنترل باشد، افراد مبتلا به نقص ایمنی شدید محسوب شوند. بنابراین در بیماران دیابتی هم، همان توصیه های افراد غیر دیابتی در جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری در کنار کنترل مناسب قندخون توصیه می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 964

به "آیا کرونا برای دیابتی ها مرگبار است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا برای دیابتی ها مرگبار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید