ضرورت مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها در دوران کرونا

به گزارش مجله پیامک، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران، نسبت به عوارض مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک ها به ویژه در دوران کرونا هشدار داد.

ضرورت مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها در دوران کرونا

به گزارش خبرنگاران از مهر، فاطمه فتحی گفت: هفته دنیای آنتی بیوتیک ها فرصتی برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی عموم مردم در سراسر دنیا از خطرات مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک ها و توجه به نظارت و تجویز منطقی این دسته از داروها توسط پزشکان به ویژه در شرایط همه گیری کرونا است.

وی اضافه نمود: سال جاری اتحاد برای حفظ داروهای آنتی میکروبیال و مصرف آنتی بیوتیک ها، با احتیاط به عنوان شعارهای هفته دنیای آنتی بیوتیک ها در نظر گرفته شده که بیانگر اهمیت تهدید مقاومت آنتی بیوتیکی به عنوان تهدید دنیای حیات و بقا تمامی موجودات زنده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اهمیت مساعدت جامعه دنیای در پیشگیری از رخداد مقاومت آنتی بیوتیکی، اظهار کرد: آنتی بیوتیک ها نقشی حیاتی در پیشرفت های درمانی و عمل های جراحی از جمله جراحی های پیچیده مانند پیوند عضو، تعویض مفصل یا جراحی قلب دارند.

فتحی با بیان اینکه ضروری است همواره قبل از دریافت آنتی بیوتیک با پزشک و داروساز مشورت گردد، اضافه نمود: با انجام بعضی اقدامات ساده و رعایت دستورالعمل های بهداشتی مثلاً به وسیله شستن دست ها، آماده سازی غذاها به روش بهداشتی، عدم تماس نزدیک با افراد بیمار، داشتن رابطه جنسی سالم و واکسیناسیون حتی الامکان از بروز بیماری های عفونی جلوگیری کرد. به ویژه در شرایط همه گیری کرونا باید توجه ویژه تری در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده به جا از آنتی بیوتیک ها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه داروسازان و پزشکان باید با صرف وقت کافی در خصوص مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها، مقاومت آنتی بیوتیکی و خطرات ناشی از مصرف نادرست آنها را به بیماران گوشزد نمایند، توصیه کرد: پزشکان و سایر حرف پزشکی شاغل در مراکز درمانی نیز باید با رعایت کامل موارد بهداشتی مانند ضدعفونی کردن و شستشوی کامل دست، وسایل و محیط اطراف خود، از انتقال و انتشار عوامل عفونی جلوگیری نمایند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خاتمه گفت: سال جاری نیز طبق روال هر ساله در هفته دنیای آنتی بیوتیک ها از تمامی بیمارستان ها برای برگزاری کارگاه های آموزشی مجازی، نمایش پیغام های آموزشی به منظور افزایش آگاهی کارکنان و مراجعه نماینده ها درخواست همکاری شده.همچنین واحد تحقیق و توسعه این معاونت غذا و دارو بسته های آموزشی به منظور آموزش عمومی در سطح منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران تهیه نموده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1335

به "ضرورت مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید