6 چیز در دنیا که در حال تمام شدن است

به گزارش مجله پیامک، خبرنگاران: شاید در مورد کمبود آب و نفت و زنبور های عسل چیز هایی شنیده باشید، اما منابع و چیز های دیگری هم هست که در حال تمام شدن هستند یا فقط به دلیل مدیریت نادرست دیگر وجود نخواهند داشت و نبود آن ها بر تمام عرصه های زندگی ما اثر خواهد گذاشت؛ و این هم شش موردی که ممکن است از آن بی خبر باشید.

6 چیز در دنیا که در حال تمام شدن است

ما تقریباً تمام منابع ارزشمند زمین را از دست داده ایم و خبر نداریم

1. جا در مدار زمین

برخورد اشیائی که در مدار زمین سرگردانند ممکن است باعث آسیب به شبکه های ارتباط ات تلفنی بشود

تا سال 2019 حدود 500 هزار وسیله در مدار زمین قرار گرفته است که فقط حدود 2000 تای آن ها کار می کند و فعال هستند، ماهواره هایی که ما هرروزه برای ارتباطات و راهیابی و تماشای برنامه های مورد علاقه مان استفاده می کنیم. باقی چیز ها بقایای موشک ها و سفینه های فضایی و چیز های دیگری هستند که با مدار زمین برخورد کرده اند.

خوب مشکل کجاست؟ این 500 هزار فقط تعداد چیز هایی است که قابل رهگیری است و هر روز مقداری به آن اضافه می شود.

با پیشرفت فناوری، فرستادن و پرتاب اشیا مختلف به مدار زمین آسان و آسان تر می شود. هرچند معمولاً پرتاب اشیا به مدار زمین خبر خوبی برای ما انسان ها تلقی می شود، اما هیچ مقرراتی برای این اشیا ء که بالای سیارهٔ ما به هم برخورد کنند، وجود ندارد و هیچ سامانه ای هم برای جمع آوری اجزا و خرده ها و بقایای این ابزار ها و وسایل وجود ندارد و آن ها در مدار زمین جمع و روی هم انباشته می شوند.

هر چه مدار زمین شلوغ تر شود، احتمال اینکه این اشیاء با هم برخورد کنند بیشتر می شود و در نتیجه به شبکه هایی که ما برای راهیابی به آن ها نیاز داریم و تلفن هایی ما را به هم وصل می کند و سامانه های پیگیری شرایط هوا آسیب جدی وارد خواهد شد. هم چنان تلاش های بسیاری برای حل این مسئله در جریان است، اما هنوز راه حلی پیدا نشده است.

2. ماسه

با این سرعتی که ما از ماسه استفاده می کنیم، طبیعت توان بازتولید آن را ندارد

لابد فکر می کنید دیگر این یکی امکان ندارد، چطور ممکن است ما دچار کمبود ماسه باشیم وقتی تمام ساحل ها و صحرا ها پر از ماسه است؟

حقیقت این است که بنا به گزارش سازمان ملل، ماسه و هم چنین سنگریزه، یکی از بیشترین میزان مادهٔ جامد موجود روی زمین است و ما با سرعتی خیلی بیشتر از سرعت بازتولید طبیعی آن در حال مصرف آن هستیم. هزاران سال طول می کشد تا ماسه بر اثر فرسایش تولید شود و هرروزه در ساختمان سازی، احیای خاک و تصفیهٔ آب و حتی در ساخت شیشهٔ منازل و تلفن های همراه از ماسه استفاده می شود.

کمبود و از بین رفتن ماسه، زیست بوم های آسیب پذیر را تهدید می کند، برای نظارت جهانی بر تنظیم میزان مصرف روزافزون این منبع به شدت آسیب پذیر، تلاش ها و درخواست های مختلفی شده است.

3. هلیوم

هلیوم نه فقط در بادکنک ها بلکه در دستگاه های تصویر برداری تشخیص پزشکی هم کاربردی حیاتی دارد.

شاید این بار اگر بادکنک پر شده از گاز هلیوم را در مهمانی ها هوا کنید، احساس گناه کنید. گاز هلیوم هم یکی از منابع محدود زمین است که از لایه های عمیق زیر زمین استخراج می شود و شاید فقط به اندازهٔ مصرف چند دههٔ دیگر باقی مانده باشد. بعضی برآورد می کنند که فقط بین 30 تا 50 سال دیگر منابع این گاز باقی بمانند.

ممکن است فکر کنید این گاز فقط برای شادی و خوشحالی جشن تولد بچه ها کاربرد دارد، اما هلیوم کاربرد مهم پزشکی هم دارد: خنک کردن مغناطیس های دستگاه های ام آر آی؛ و این دستگاه ها انقلابی در تشخیص و درمان سرطان و صدمات مغزی و نخاعی به وجود آورده اند.

4. موز

می توانید آیندهٔ بدون موز را تصور کنید؟

ویرانشهر نه چندان دور ما در آینده احتمالاً کمترین مشکلش نبود اسموتی و شیر موز خواهد بود. بیشتر موز جهان که به فروش می رسد در معرض تهدید بیماری قارچی پاناماست.

بیشتر موز هایی که در جهان مصرف می شود گونهٔ موز کاوندیش است که از یک درخت تولید می شوند و، چون همهٔ گونه ها شبیه یکدیگر هستند، بیماری پاناما می تواند به سرعت در تمام گونه های موز شیوع پیدا کند. این اتفاق چندین سال پیش هم افتاده است؛ در حدود سال 1950 بیماری مشابهی تمام محصول موز جهان را از بین برد و کشاورزان را واداشت تا از گونهٔ گروس میشل به گونهٔ کاوندیش روی بیاورند. پژوهشگران در تلاشند تا گونه های مقاوم تری در برابر حملات بیماری های قارچی تولید کنند که در عین حال خوشمزه هم باشند.

5. خاک

برای پرورش مواد غذایی نیاز به خاک سطحی داریم

اگرچه منابع خاک جهان ناگهان به سرانجام نخواهد رسید، اما ما چنان از منابع خاک زمین بد استفاده می کنیم که نیاز به توجه و مراقبت دارد.

خاک سطحی خارجی ترین لایهٔ خاک است که گیاهان بیشترین مواد حیاتی مورد نیاز خود را از آن تأمین می کنند. صندوق جهانی طبیعت که یک اتحادیهٔ غیردولتی و بین المللی برای حفاظت از محیط زیست است، برآورد کرده است که حدود نیمی از خاک سطحی جهان در طول 150 سال گذشته از بین رفته است و حدود 500 سال طول می کشد که فقط 2،5 سانتی متر خاک سطحی به طور طبیعی ساخته شود.

فرسایش، کشاورزی فشرده، جنگل زدایی و گرمایش زمین همه در نابودی خاک سطحی زمین نقش دارند، خاکی که بیشترین حجم تولید محصولات خوراکی در جهان وابسته به آن است.

6. فسفر

در آینده ای نه چندان دور ممکن است نتوانید کبریت بکشید، اگر منابع محدود فسفر در جهان تمام شود

در نگاه اول ممکن است فکر کنید فسفر هیچ نقشی در زندگی روزانه ٔ ما ندارد. اما فسفر نه فقط از لحاظ بیولوژیکی در ساختمان دی ان ای انسان نقش حیاتی دارد بلکه یکی از انواع کود های مؤثر کشاورزی است که هیچ جانشینی برای آن هنوز یافت نشده است.

اکنون فسفر به جای اینکه با فضولات جانوری و گیاهی به خاک برشود بیشتر اوقات همراه با محصولات به شهر ها برده می شود و در نهایت از طریق شبکه های فاضلاب به دریا ها ریخته می شود.

با ادامهٔ جریان امور به این صورت که هست، برآورد می شود که منابع فسفر موجود در جهان بین 35 تا حداکثر 400 سال دیگر باقی بماند و بعد از آن همهٔ ما حتماً گرسنه خواهیم ماند.

منبع: bbc

منبع: برترین ها
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1101

به "6 چیز در دنیا که در حال تمام شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 چیز در دنیا که در حال تمام شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید