5 هزار هیئت علمی قرارداد پژوهشی با صنعت دارند ، تأکید بر انجام تحقیقات بین المللی به ویژه در غرب آسیا

به گزارش مجله پیامک، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: در منطقه غرب آسیا باید فعالیت های پژوهشی بین المللی را افزایش دهیم.

5 هزار هیئت علمی قرارداد پژوهشی با صنعت دارند ، تأکید بر انجام تحقیقات بین المللی به ویژه در غرب آسیا

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، پیمان صالحی دبیرکل شورای عالی عتف، در نشست کمیسیون دائمی شورای عالی عتف با ارائه گزارشی از مراحل تشکیل وظایف صندوق شورای عالی عتف گفت: قانون تصویب صندوق شورای عالی عتف به وسیله رئیس جمهور در آذر ماه امسال ابلاغ شد و مراحل تدوین اساسنامه آن، مراحل خاتمهی را در وزارت علوم می گذراند.

دبیرکل شورای عالی عتف گفت: برای تدوین اساسنامه این صندوق از همه دستگاه های اجرایی مانند سازمان برنامه و بودجه و حتی بخش های خصوصی و صندوق های پژوهشی موجود در کشور نظرخواهی شد تا اساسنامه ای قوی تدوین و به هیئت وزیران ارسال گردد.

اهداف تشکیل صندوق عتف

صالحی اضافه نمود: تقاضا محور کردن رساله های دکترا و خاتمه نامه های کارشناسی ارشد و استفاده از ظرفیت پژوهشگران پسا دکتری از جمله اهداف مهم صندوق عتف است که در قالب اعطای گرنت پژوهشی صورت می گیرد.

وی فراهم سازی منابع لازم برای حمایت از تحقیقات بنیادی خاص و در مرزهای دانش در راستای دستیابی کشور به جایگاه مرجعیت علمی در منطقه را دیگر هدف ایجاد صندوق عتف گفت و گفت: به ویژه در منطقه غرب آسیا باید فعالیت های پژوهشی بین المللی را افزایش دهیم.

صالحی گفت: شورای عالی عتف به وسیله صندوق عتف خواهد توانست اعتبارات پژوهشی را به سمت اولویت های پژوهشی مصوب این شورا راهنمایی کند و به طرح های کلان ملی نیز اعتبار اختصاص دهد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه بر اساس ظرفیت صندوق علوم، تحقیقات و فناوری می توانیم به تقویت دوره های پسا دکترا در کشور بپردازیم، گفت: متأسفانه تا به امروز ایجاد دوره پسا دکترا در کشور مغفول مانده است در حالی که دانشجویان دوره پسا دکترا برترین ظرفیت و امکانات موجود کشور برای تقویت فناوری و پژوهش های نو در کشور هستند.

دبیرکل شورای عالی عتف با اشاره به اینکه در اساسنامه این صندوق انجام فعالیت های پژوهشی بین المللی پیش بینی شده است، گفت: باید در تحقیقات بین المللی مشارکت جدی داشته باشیم. به ویژه انجام تحقیقات مشترک با کشورهای غرب آسیا برای ما اولویت دارد و علاوه بر اهداف فناوری و نوآوری در تحقق دیپلماسی علمی نیز یاری می نماید.

صالحی اضافه نمود: با اعتبارات صندوق عتف از پژوهش های فناورانه دانش بنیان تا سطح فناوری 7 امکان حمایت اقتصادی وجود دارد و در قالب این صندوق می توانیم اعتبارات بیشتری برای بخش پژوهش از بانک ها و بخش خصوصی جذب کنیم.

دبیرکل شورای عالی عتف با اشاره به اینکه ردیف بودجه ای مشخصی برای صندوق توسعه علوم و تحقیقات و فناوری در بودجه 1401 پیش بینی شده است، گفت: این اعتبارات پیش بینی شده برای آغاز کار و آغاز فعالیت های پژوهشی و فناوری و هنر ما باید این باشد که چندین برابر بودجه دولتی بتوانیم از شرکت های خصوصی برای انجام پژوهش ها اعتبار جذب کنیم.

وی اضافه نمود: صندوق عتف به صورت هیئت امنایی اداره خواهد شد و نایب رئیس شورای عالی عتف، ریاست هیئت امنای این صندوق را بر عهده خواهد داشت.

معاون پژوهشی وزارت علوم با تأکید بر ضرورت افزایش گرنت پژوهشی در کشور گفت: در بعضی کشورها مانند روسیه برای حمایت از یک ایده نوپای علمی 20 هزار دلار گرنت پرداخت می گردد.

تأکید معاون فناوری وزیر علوم بر پرداخت گرنت فناوری

علی خیرالدین، معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم نیز در این نشست گفت: در کنار پرداخت گرنت پژوهشی به اعضای هیئت علمی و محققان، باید پرداخت فناوری نیز در قوانین و شیوه نامه ها نهادینه گردد.

وی بر ایجاد ارتباط نزدیک میان دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری تأکید کرد و گفت: با تعامل نزدیک دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری، شبکه حمایتی خوبی برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان ایجاد می گردد.

وی سامانه، نیازها و ایده ها با عنوان نان را بستر مناسبی دانست که نشان دهنده نیازها و ظرفیت های پژوهشی کشور در هر منطقه جغرافیای است و به نوعی نقشه پژوهشی هر منطقه کشور محسوب می گردد که نشان می دهد انجام چه پژوهش هایی برای هر منطقه بیشترین تقاضا را دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2026

به "5 هزار هیئت علمی قرارداد پژوهشی با صنعت دارند ، تأکید بر انجام تحقیقات بین المللی به ویژه در غرب آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 هزار هیئت علمی قرارداد پژوهشی با صنعت دارند ، تأکید بر انجام تحقیقات بین المللی به ویژه در غرب آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید