کتابخانه های بریتانیا بازگشایی می شوند؛ اما نه مثل قبل

به گزارش مجله پیامک، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین - کتابخانه های بریتانیا از تاریخ 4 جولای بازگشایی خواهند شد. اما هر کسی که امیدوار است وارد کتابخانه گردد و قفسه های کتاب را بکاود، کتاب ها را ورق بزند یا چند ساعتی از کامپیوتر آنجا استفاده کند، ناامید خواهد شد.

کتابخانه های بریتانیا بازگشایی می شوند؛ اما نه مثل قبل

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات کارشناسی ارشد در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

ریچل بریثویت، مدیر پروژه توسعه کتابخانه ارکیبلد کُربت در جنوب لندن که برخلاف بسیاری از کتابخانه های دیگر از 4 جولای درهایش را می گشاید و حداقل بعضی از فعالیت های پیشین را از سر می گیرد می گوید: ما در یک زمان گنجایش 20 نفر را داریم. دم در یک مامور و ضدعفونی نماینده دست وجود خواهد داشت. هر کسی احساس متفاوتی دارد. آنهایی که نگران هستند نمی آیند. اما خودم به شخصه بی صبرانه منتظرم.

کتاب های برگشتی به مدت 72 ساعت درون صندوقی قرنطینه می شوند. برای جست وجوی کتاب هم احتمالا سیستمی وجود خواهد داشت که هر کتابی که لمس شده اما امانت گرفته نشده می بایست قرنطینه گردد؛ هنوز تصمیم نهایی در این مورد گرفته نشده است. اما سیستم آنالیز کتاب ها همچنان وجود دارد و کتابدارها پشت پرده های پلاستیکی خواهند بود.

بریثویت می گوید در طول دوران قرنطینه سرویس آنلاین کتابخانه رونق فراوانی گرفت اما این هم مهم است که چیزی بیشتر از خدمات آنلاین ارائه دهیم. او شرح می دهد: بسیاری از مراجعان ما کسانی هستند که به کامپیوتر دسترسی ندارند. اگر ما فقط به فکر ارائه خدمات یا فعالیت های جدید آنلاین باشیم، آنها قادر به استفاده نخواهند بود. ما می خواهیم مردم بیایند و کتاب بگیرند.

جیمز لوئیس، نماینده رئیس شورای شهر لیدز، موافق است که در طول دشواری های 10 سال گذشته کتابخانه ها به قطب حیاتی جامعه تبدیل شده اند. او می گوید: ما خدمات بسیار بیشتری در کتابخانه ها قرار دادیم -اتحادیه های اعتباری، کارگاه های شغلی و حتا دفاتر پست. از 34 کتابخانه لیدز، ابتدا شش کتابخانه بازگشایی خواهند شد اما هیچ گونه تورق کتاب مجاز نخواهد بود. کامپیوترها در دسترس اند اما برای استفاده 45 دقیقه ای باید رزرو شوند. لوئیس می گوید حتا این حجم محدود از بازگشایی کار پرزحمتی بوده است.

با این بازگشایی تدریجی، کلیه کتابخانه های بریتانیا باید قوانین سختگیرانه ای برای اطمینان از امنیت کارکنان و کاربران اعمال نمایند، ازجمله فاصله فیزیکی و اقداماتی نظیر رزرو کامپیوترها. تاریخ بازگشایی ها در بریتانیا متفاوت خواهد بود. کتابخانه های انگلیس از 4 جولای، کتابخانه های اسکاتلند از 15 جولای و کتابخانه های ایرلند شاقتصادی از 20 جولای باز خواهند شد. در بیشتر مناطق، ابتدا کتابخانه های عظیم تر که رعایت فاصله فیزیکی در آنها آسان تر خواهد بود کار خود را آغاز می نمایند.

جرالد ورنون جکسون، نماینده شهر پورتسموث می گوید: بسیاری از ما می دانیم که خدماتی که به آنها عادت نموده بودیم، تنها به تدریج قابل دست یابی خواهند بود. بسیاری از کارکنان کتابخانه در این مدت با کاربران خود، به ویژه ساکنان مسن و آسیب پذیرتر در ارتباط بوده اند اما همه قوانین جدید را نمی دانند. مسلما مسائل اولیه وجود خواهد داشت اما انتظار می رود که بعد از ارائه شرحات، مردم آنها را بپذیرند.

خدمات کتابخانه ای بریتانیا که طی 10 سال گذشته بیش از 250 میلیون پوند (26.9٪) کاهش یافته، با کوشش شوراها برای برگرداندن تعادل به کتاب ها پس از صرف هزینه های اضافی ناشی از مقابله با همه گیری، برای تامین بودجه با تهدیدهای جدی روبه روست. در شهر پیتربورو نهادهای غیرانتفاعی که برای اداره کتابخانه ها و سایر فعالیت های تفریحی راه اندازی شده بودند قرارداد خود را فسخ نموده و نظارت اوضاع را به شورای شهر واگذار نموده اند. ورنون جکسون می گوید: مقامات محلی هزاران کتابخانه، سالن موسیقی و مراکز فرهنگی-اجتماعی فراهم نموده اند که همگی بخش فوق العاده مهمی از جامعه بعد از ویروس را تشکیل می دهند. او می گوید شدیدا به حمایت اقتصادی از شوراها از سوی دولت مرکزی احتیاج است: ناتوانی دولت در ارزش قائل شدن برای فرهنگ محلی و دولت محلی واقعا ترسناک است.

لوئیس می گوید: کوشش برای بازگشت امن به مکان های تجمع مردم مثل کتابخانه ها، مراکز ورزشی، موزه ها و گالری ها ناامیدنماینده است. تا به حال چنین چیزی وجود نداشته، بنابراین انتظار ویژه ای از دولت نداریم. اما هیچ پول اضافه ای نمی بینیم. در حال حاضر فرایند آنالیز خدمات برای کاهش هزینه ها را آغاز نموده ایم.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1107

به "کتابخانه های بریتانیا بازگشایی می شوند؛ اما نه مثل قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه های بریتانیا بازگشایی می شوند؛ اما نه مثل قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید