پوشش ارتباطی روستاها به 95 درصد رسید

به گزارش مجله پیامک، به گزارش خبرنگاران به نقل از وزارت ارتباطات، محمد جواد آذری جهرمی در پیامی همزمان با 27 اردیبهشت ماه روز جهانی ارتباطات گفت: هر سال در چنین روزی وقتی به پشت سرمان می نگریم سرعت تغییرات و تحولات حوزه ارتباطات در چند دهه اخیر ما را شگفت زده می کند. امروز تغییر و تحول مستمر و پیشرفت های پرسرعت فناوری و حتی آفرینش تئوری ها و نظریه های ارتباطی به ویژگی خاص حوزه ارتباطات بدل شده و البته خبر مسرت بخش آنکه کشور ما نیز در مرزهای دانش و فناوری ارتباطی با دیگر کشورها در حال رقابت است.

پوشش ارتباطی روستاها به 95 درصد رسید

وی ادامه داد: بی تردید دسترسی همگانی، پیشرفت های فناوری و توسعه نظری حوزه ارتباطات مدیون همه حاضران در این زیست بوم اعم از وزارتخانه های مرتبط، شرکت های دولتی، تولیدکنندگان بخش خصوصی، اپراتورها و ارائه دهندگان خدمات ارتباطی، تولیدکنندگان محتوا، به ویژه خبرنگاران و اهالی روابط عمومی ها است که هر کدام نقش ویژه ای در توسعه صحنه ارتباطات کشور داشته و دارند.

وزیر ارتباطات با قدردانی از همه کسانی که طی یک سال در این زمینه تلاش مداوم و تأثیرگذار داشته اند، گفت: واقعاً نمی دانم اگر تلاش و مقاومت شما برای پیشرفت و فراگیری ارتباطات در سال های اخیر نبود اینک و در شرایط سخت کرونا چه باید می کردیم!؟ تکلیف آموزش دانش آموزان و دانشجویان چه می شد!؟ اگر کسب و کارهای اینترنتی و خدمات دولت الکترونیکی توسعه نیافته بود تکلیف مردم در شرایط کرونا چه بود!؟

آذری جهرمی ادامه داد: اگر با دیده انصاف بنگریم اتفاقی که در سال های اخیر با همت شما و پشتیبانی دولت صورت گرفت همه ما را از بن بست سختتر و مصیبت بارتری که ممکن بود در شرایط کرونا گریبان گیرمان شود نجات بخشید.

وی اضافه کرد: اینک در روز جهانی ارتباطات با اطمینان اعلام می کنم که پوشش ارتباطات در شهرهای کشور به 100 درصد و در روستاهای کشور به 95 درصد رسیده و حدود 98 درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پر سرعت بهره مند و بیش از 80 میلیون مشترک پهن باند به این شبکه بزرگ ارتباطی متصل هستند. بستر آموزش فراگیر الکترونیکی در همه نقاط کشور فراهم شده و بیش از 76 هزار مدرسه به شبکه هوشمند مدارس متصل شده اند تا یک گام دیگر به سوی عدالت آموزشی برداشته شود.

آذری جهرمی گفت: اینترنت رایگان برای آموزش مجازی 13 میلیون دانش آموز، 4 میلیون دانشجو، 140 هزار استاد، یک میلیون معلم و طلاب علوم دینی پیش بینی شده است. از سوی دیگر نهضت تجارت الکترونیکی بر بستر شبکه، فراگیر و شرایط خرید و فروش مایحتاج مردم به آسانی فراهم شده است. باید گفت که با اجرای شتابان دولت الکترونیکی به تدریج رویکرد شفافیت، ارائه خدمات فراگیر، ایجاد دسترسی منصفانه همه مردم به خدمات و اطلاعات ضروری و مقابله کارآمد با فساد، قابل مشاهده و ارزیابی است.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: الکترونیکی شدن مهمترین استعلام ها و بسیاری از خدمات اصلی دولت در حوزه های بیمه، بانکداری، بورس، اقتصادیات، امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی، خدمات سلامت و طرح های غربالگری و نسخه پیچی الکترونیکی و همچنین ایجاد بستر تعامل پذیری بین سازمان ها و بخش خصوصی، همگی گواه تحقق زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی و اجرای دولت الکترونیکی در سال های اخیر است.

وی اضافه کرد: بستر برگزاری محافل و آئین های مذهبی در فضای مجازی فراهم شده تا در برگزاری آئین های مذهبی خللی ایجاد نشود. در همین حال بستر مشارکت در طرح های نیکوکاری و همدلی در فضای مجازی فراهم شده تا هموطنان خیّر به راحتی به یاری هموطنان نیازمند بشتابند.

آذری جهرمی با بیان اینکه دانش فضایی اعم از ساخت ماهواره های بومی، به کارگیری داده ها و تصاویر ماهواره ای در افزایش تولید و بهبود خدمات بخش های مختلف و توسعه کسب و کارهای فضاپایه جهتهای نوینی را پیش روی کشورمان گشوده است، یادآور شد: شبکه پستی کشور به سوی هوشمندسازی گام برداشته و خدمات آن کار مردم را در شرایط کرونا آسان کرده است.

به گفته وی، اقتصاد دیجیتال با توسعه زیرساخت های کارآفرینی در فضای مجازی رشد 3 برابری را تجربه کرده و به یکی از گونه های پیروز اقتصادی بدل شده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه نسل پنجم اینترنت وارد کشور شده و در جهت توسعه همگانی قرار گرفته است، شرح داد: بالاخره با عملیاتی شدن ابر رایانه سیمرغ، کشور ما نیز وارد حوزه های جدیدی از دانش محاسبات بزرگ و کاربردهای آن خواهد شد.

وی اضافه کرد: همه اینها تنها بخشی از دستاوردها و تلاش های شما در زیست بوم ارتباطی کشور است که در این مجال همه آنها قابل بازگویی نیست. مطمئن هستم که پیشرفت و توسعه ارتباطات در کشور باز هم سرعت بیشتری خواهد گرفت و البته مثل گذشته مقاومت و موانعی ناشی از جهل هم بر سر راه این قطار پرسرعت ایجاد خواهد شد؛ اما این جهت به سوی آینده روشنی که در انتظار فرزندان ایران است ادامه خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1653

به "پوشش ارتباطی روستاها به 95 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش ارتباطی روستاها به 95 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید