واکنش همتی به موضع ظریف درباره تحریم جدید بانک مرکزی ، مسئله ای در واردات غذا و دارو نداریم

به گزارش مجله پیامک، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مباحث وزیر امور خارجه در مورد تحریم بانک مرکزی گفت: هرچند دشمنان به دنبال ایجاد محدودیت بودند اما با تدابیر انجام شده مسئله ای در حوزه واردات غذا و دارو وجود ندارد.

واکنش همتی به موضع ظریف درباره تحریم جدید بانک مرکزی ، مسئله ای در واردات غذا و دارو نداریم

عبدالناصر همتی در تبادل نظر با تسنیم، در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه در مورد تحریم جدید بانک مرکزی و الصاق تگ SDGT به بانک مرکزی گفت: در تحریم جدید از این نظر که تگ SDGT لحاظ شده مباحث آقای ظریف درست بوده و دشمنان کوشش کردند که محدودیت ایجاد نمایند.

وی با بیان اینکه تمهیداتی از سوی بانک مرکزی برای مقابله با این اقدام در دستور کار قرار گرفته است، تأکید کرد، واردات دارو و غذا از جهت بانک مرکزی انجام نمی گردد و با تمهیدات اجرا شده مسئله ای در این خصوص ایجاد نخواهد شد.

به گزارش تسنیم، رئیس کل بانک مرکزی در همایش اقتصاد جهانی و تحریمها با اشاره به واکنش مقامات آمریکایی به اقدامات بانک مرکزی در سال 97 برای کنترل التهابات ارزی گفته بود: حتی خود ترامپ هم به این نتیجه رسیده است که ساقط کردن جمهوری اسلامی شدنی نیست به همین دلیل افرادی مثل جان بولتون کنار رفتند و در حال حاضر ترامپ به دنبال راهکارهایی برای بازگشت به شرایط قبل است.

همتی با یادآوری اینکه یکی از مهمترین چالشها در آن برهه بحث خروج سرمایه بود گفت: وقتی بانک مرکزی بر ریال کنترل نداشته باشد برای جلوگیری از خروج سرمایه هم نمی تواند اثرگذار باشد.

وی اضافه نمود: در آن مقطع تیمی از بانک مرکزی را برای آنالیز موضوع صادرات صوری به کشور همسایه فرستادیم و معین شد ارزی که باید از محل صادرات کالا به کشور وارد گردد در استانبول و دوبی در حال مبادله شدن است.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به رقم سنگین چکهای تضمینی صادرشده و وصول نشده گفت: در اوج التهابات ارزی با آنالیز ای که صورت گرفت معین شد 35 هزار میلیارد تومان چک تضمینی وصول نشده در کشور وجود دارد و این ارقام در هر نقطه ای از اقتصاد می تواند یک ویرانی ایجاد کند.

همتی ادامه داد، بر اساس یک آنالیز بعضی از این چکهای تضمینی وصول نشده تا روزی ده بار معامله می شد که با تدبیر اجرا شده در نهایت معضل این چکها کنترل شدند.

وی با تأکید مجدد بر اینکه صادرات ریالی یکی از روش های مهم خروج سرمایه بود افزود: یک عده واسطه با کارت های بازرگانی یک بارمصرف در کشورهای همسایه صادرات ریالی انجام می دادند و متأسفانه ارز حاصل از صادرات به صرافیهای دوبی می رفت.

همتی با رد نظر کارشناسانی که با اشاره به سرکوب تقاضا در ماه های اخیر شرایط ارزی کشور را تحلیل نموده اند گفت: در شش ماهه اول سال جاری 19 میلیارد تومان تأمین ارز برای کالاهای اساسی و واسطه ای اجرا شده است و به هیچ عنوان تقاضا سرکوب نشده است.

وی راجع به اقدامات مافیای خودرو برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده گفت: مافیای خودرو هر روز فشار می آورند و به دنبال اجازه من برای ترخیص خودروها هستند و بعضاً تجمع هم برگزار می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 491

به "واکنش همتی به موضع ظریف درباره تحریم جدید بانک مرکزی ، مسئله ای در واردات غذا و دارو نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش همتی به موضع ظریف درباره تحریم جدید بانک مرکزی ، مسئله ای در واردات غذا و دارو نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید