واکاوی دلایل خودکشی زنان در استان های غربی

به گزارش مجله پیامک، جامعه شناس و آسیب شناس مسائل اجتماعی ضمن واکاوی عوامل بروز خودکشی در استان های غربی کشور گفت: فقر، بیکاری، افسردگی، ناامیدی و در یک سال اخیر هم بیماری کرونا باعث شده خشونت های خانوادگی افزایش یابد به طوری که این خشونت ها در بالا رفتن آمار خودکشی در استان های غربی و بویژه در بین دختران بروز و نمود نگران کننده ای داشته باشد.

واکاوی دلایل خودکشی زنان در استان های غربی

خالد توکلی در گفت وگو با ایلنا، ابتدا با اشاره به سابقه این پدیده ناگوار در برخی از استان های کشور گفت: خودکشی زنان در مناطق غرب کشور سابقه طولانی دارد و اگر آمار خودکشی 20 سال گذشته این ناهنجاری بررسی شود؛ آمار خودکشی در بین زنان و دختران در استان هایی مانند ایلام، کرمانشاه و کردستان بسیار بالا بوده و در صدر استان های کشور قرار داشته اند.

دلایلی که منجر به خودکشی زنان مناطق غرب کشور می شود

توکلی افزود: از جمله دلایل خودکشی ها در مناطق غربی کشور می توان به سنتی بودن جامعه و حاکمیت ارزش های مرد سالارانه اشاره کرد که در این جوامع هنوز قوت و استحکام دارد و بر پایه آنها با زنان رفتار می شود. البته در بین زنان مناطق غرب نیز تغییراتی به لحاظ سطح آگاهی و حقوق اجتماعی بوجود آمده که انتظارات شان را بالا برده، به خصوص آگاهی در زمینه مسائل سیاسی و اجتماعی زنان باعث شده نوعی تعارض بین حاکمیت مردسالارانه و حقوق فردی و اجتماعی زنان ایجاد شود و بعضا این ساختارشکنی به بروز خشونت های خانگی و حتی در بدترین شکل حذف خود فرد و خودکشی بیانجامد.

اقدام به خودکشی های اعتراض آمیز از سوی زنان

وی عنوان نمود: در جوامع سنتی نهایتا مردان ارزش ها و هنجارهای مردسالارانه خود را بر زنان تحمیل می کنند که باعث سرخوردگی و افسردگی بین زنان و دختران می شود و آنها را با بن بست های عاطفی، ذهنی و شکنندگی در روبروه با مسائل سوق می دهد و بعضا برخی که از آستانه تحمل و تاب آوری کمتری برخوردارند بیشتر به خودکشی که نوعی اعتراض به استیلای شرایط و شرایط موجود است رو می آورند؛ اقدامی از سر استیصال و ناتوانی در حل مسائل.

این جامعه شناس ادامه داد: در سال های اخیر نیز نامساعد شدن شرایط اقتصادی و در یک سال اخیر بیماری کرونا باعث شده خشونت های خانوادگی افزایش یابد که این خشونت ها می تواند در بالا رفتن آمار خودکشی در بین زنان و دختران شده که بیشتر آنان با مصرف قرص و حلق آویز کردن به زندگی خود سرانجام می دهند.

توکلی گفت: در مناطق غرب کشور ارزش ها و هنجارهای جامعه زنان دستخوش تغییر شده و اگر این موضوع مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد مشاهده می شود که در طول چند سال گذشته ارزش هایی که زنان ملزم به رعایت آن بودند دچار تغییرات اساسی شده و جامعه مردان هم در برابر این تغییرات واکنش نشان می دهند و مقاومت می کنند.بر همین اساس یکی از عوامل خودکشی ها در بین دختران تازه بالغ می تواند ازدواج های ناپایدار باشد. افزایش آمار طلاق، عدم وفاداری زن و مرد نسبت به یکدیگر و همچنین دور شدن مردان از محل زندگی شان برای امرار معاش خانواده می تواند از دیگر علل افزایش آمار خودکشی باشد.

توکلی عنوان نمود: در سال های گذشته تغییراتی را در گرایش به خودکشی ها شاهد هستیم که نشانه وخیم تر شدن این بحران و ناهنجاری اجتماعی شده است. دستگاه های مسئول اذعان دارند که در سال های گذشته با رشد نزدیک به 15 تا 20 درصدی آمار خودکشی در کشور روبرو بوده ایم. علاوه بر این یکی دیگر از مسائلی که پدیده خودکشی را حادتر کرده کاهش سن خودکشی است. بچه ها و نوجوانان بر اثر پیش پا افتاده ترین مسائل و نامرادی های زندگی اقدام به خودکشی می کنند که متاسفانه خودکشی های موفقی هم داشته اند.

آمار خودکشی زنان در حال افزایش است

وی گفت: برخلاف فرایند جهانی که معمولا مردها بیشتر خودکشی می کنند آمار خودکشی زنان در ایران در حال افزایش است. همچنین خودکشی های خانوادگی رواج پیدا کرده و این یکی از مسائلی است که هم می تواند به خشونت خانوادگی و هم خشونت در جامعه مرتبط باشد که آمار خودکشی را افزایش می دهد و ممکن است منجر به خودکشی های سریالی افراد جامعه شود.

نا امیدی و بی اعتمادی به آینده یکی از دلایل خودکشی است

این جامعه شناس ادامه داد: عوامل متعددی در رواج خودکشی تاثیر دارد که مهم ترین عاملی که باعث این اقدام می شود نا امیدی و بی اعتمادی نسبت به آینده و اوج استیصال در زمان حال است. راه های رسیدن به امتیازات اجتماعی برای عده ای از افراد جامعه بسیار هموار است و می توانند به راحتی به مزایای اجتماعی دست یابند، این در حالی است که بیشتر افراد جامعه نمی توانند به حداقل های زندگی دست یابند اینگونه افراد اگر شخصیت شکننده ای داشته باشند و مدام در رویارویی با مسائل با بن بست رو برو شوند ممکن است اقدام به خودکشی کنند.

توکلی عنوان نمود: متاسفانه اغلب رسانه ها به صورت تخصصی موضوع خودکشی را پیگیری و تحلیل نمی کنند در نتیجه احتمال دارد که وقتی آمار خودکشی یا اخبار مربوط به آن را منعکس می کنند به جای اینکه باعث پیشگیری و کاهش آمار خودکشی شود منجر به سریالی شدن و سرایت آن به سایر افراد جامعه ای که در آن بن بست ، استیصال و ناتوانی در دستیابی به اهداف وجود دارد، شوند.

یکی از راه ها توسل به خودکشی های نمایشی و اعتراضی است

وی افزود: خودکشی معلول یکسری مسائل و پیش زمینه های اجتماعی است. مثلا خشونت خانوادگی، فرسایش سرمایه اجتماعی، تأخر فرهنگی و تغییرات ارزشی همه اینها باعث شده که در جامعه تنش و اختلاف و تعارض منافع به وجود بیاد و چون راه های رسیدن به حل مسائل کاهش یافته و در این بین متاسفانه نهادهای مدنی و دولتی مناسبی نیز وجود ندارد که بتواند این تعارضات و تنش ها را کاهش دهند در نتیجه شاید یکی از راه های کاذب به شکل خودکشی های نمایشی و اعتراضی بروز و ظهور کند.

آستانه تحمل افراد کاهش یافته است

توکلی ادامه داد: آمار خشونت های روزمره در بین افراد جامعه گسترش و آستانه تحمل شان کاهش یافته است. مثلا در ماجرای خودکشی خانواده ایلامی که چندی پیش در این شهر رخ داد پدر خانواده چون در بورس شکست خورده و ضرر و زیان زیادی را متحمل شد؛ زن و فرزندانش را به قتل رساند و بعد اقدام به خودکشی کرد. این فرد چون نتوانست شرایط بورس را تغییر دهد و با بن بست و استیصال روبرو شد دست به چنین اقدامی زد. در واقع این فرد مدت ها منتظر شد که از بورس درآمدی کسب کند و در عوض افرادی را دیده بود که درآمدهای کلانی را از همین راه داشته اند در نتیجه اعتماد به نفس خودش را از دست داده و موجب خشونت علیه خود و افراد خانواده اش شد.

توکلی ادامه داد: خودکشی در واقع به معنی خشونت علیه خود است. وقتی در جامعه ای که نحوه رویارویی با خشونت را آموزش نمی بیند و به طور مداوم در مدارس، خانواده ها، صداو سیما و رسانه ها شاهد رواج خشونت است ممکن است خشونت را یاد بگیرد و آن را علیه خودش به کار بگیرد. متاسفانه نهادهای مدنی و دولتی مناسبی هم وجود ندارند وقتی که فردی با مشکل خشونت روبرو می شود بتوانند در این زمینه کمک اش کنند. در نتیجه افراد تنها می شوند و به هیچکس اعتماد نمی کنند و خشونت را در تنهایی علیه خودشان اعمال می کنند.

وی در بحش دیگری از صحبت های خود به قتل های ناموسی اشاره کرد و افزود: موضوع دیگر اختلالات خانوادگی و تغییر ارزش ها است که روابط عاشقانه را بر ازدواج های اجباری ترجیح می دهند. مسائل رفتاری و عدم تفاهم بین زن و شوهر باعث می شود که زوجین انگیزه پیدا کنند که نسبت به یکدیگر وفادار نباشند.

آمار قتل های ناموسی منتشر نمی شود

وی ادامه داد: در جامعه ما آمار قتل های ناموسی به صورت رسمی اعلام نمی شود و به عنوان خودکشی یا تحت عنوان درگیری های خانوادگی عنوان می شود ولی وقتی به ریشه یابی موضوع در جامعه بپردازیم می بینیم که متاسفانه قتل های ناموسی در جامعه کم نیستند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1601

به "واکاوی دلایل خودکشی زنان در استان های غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی دلایل خودکشی زنان در استان های غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید