نیویورک تایمز: ادامه مذاکرات ایران و عربستان در سطح سفیر

به گزارش مجله پیامک، در ادامه بروز نشانه های مثبت در روابط ایران و عربستان، نیویورک تایمز به نقل از دو مقام عراقی و دو مقام ایرانی نوشت دور جدید مذاکرات ایران و عربستان سعودی در ماه جاری میلادی در بغداد و احتمالا در سطح سفیران دو کشور برگزار می شود.

نیویورک تایمز: ادامه مذاکرات ایران و عربستان در سطح سفیر

این روزنامه روز شنبه 11 اردیبهشت همچنین به نقل از یک مشاور دولت ایران که نامش فاش نشده گزارش داد در مذاکرات اخیر میان ایران و عربستان سعودی در روز نهم آوریل در بغداد، خالد الحمیدان، رییس سازمان اطلاعاتی سعودی و سعید ایروانی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، حضور داشتند.

برگزاری این مذاکرات را اولین بار فایننشال تایمز فاش کرد، اما تا به امروز نه تهران نه ریاض به صورت رسمی این مذاکرات را تایید نکرده اند. با این حال، مقام هایی از ایران و عراق به طور غیررسمی انجام این مذاکرات را تایید کرده اند.

نیویورک تایمز به نقل از تحلیلگران نوشت تغییرات جدید در دولت آمریکا و همچنین کاهش توجه واشینگتن به خاورمیانه در بلندمدت، موجب شده که سعودی ها در تعهد آمریکا نسبت به دفاع از ریاض تردید کنند و رویکرد آشتی جویانه تری نسبت به ایران اتخاذ کنند.

اخیرا نیز محمد بن سلمان ولی عهد سعودی سه شنبه شب در یک گفت وگوی تلویزیونی اظهار داشت که عربستان خواستار برقراری روابط محبت آمیز با ایران است.

بن سلمان در ادامه این گفت وگو مطرح نمود: مشکل ما رفتارهای منفی ایران از برنامه هسته ای و موشک های بالستیک این کشور گرفته تا حمایت از شبه نظامیان در منطقه است، اما عربستان با کشورهای منطقه و جهان برای ایجاد راهکار جهت رفع این مسائل همکاری می کند.

ولی عهد عربستان سعودی در ادامه گفت که ایران همسایه عربستان است و ریاض بر داشتن روابط خوب با این کشور تأکید دارد.

در واکنش به این اظهارات سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت: با دیدگاه های سازنده و روش گفتگو محور، این دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام می توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات، وارد فصل تازه ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه ای شوند.

او اضافه نمود: جمهوری اسلامی ایران با ارائه پیشنهادها و طرح هایی برای گفتگو و همکاری در منطقه خلیج فارس از جمله پویش صلح هرمز (ابتکار امید) پیشگام راستا مودت و همکاری منطقه ای بوده و از تغییر لحن عربستان سعودی استقبال می کند.

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد ماه مبارک رمضان ماه رحمت و مغفرت الهی سرآغازی مبارک برای همگرایی جامعه اسلامی و زدودن جنگ و آوارگی و ناامنی از این منطقه باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1631

به "نیویورک تایمز: ادامه مذاکرات ایران و عربستان در سطح سفیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیویورک تایمز: ادامه مذاکرات ایران و عربستان در سطح سفیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید