نمونه&zwnjهای سیارک ریوگو به زمین رسید

به گزارش مجله پیامک، این نمونه ها را فضاپیمای ژاپنی هایابوسا-2 که برای بیش از یک سال مشغول مطالعه این سیارک بود جمع آوری کرده است.

نمونه&zwnjهای سیارک ریوگو به زمین رسید

تصویر تخیلی از هایابوسا-2 که برای بیش از یک سال مشغول مطالعه سیارکی به نام ریوگو بود

یک تیم جستجو در استرالیا کپسولی فضایی که حامل نمونه هایی از خاک و سنگ یک سیارک است را بعد از فرود در جنوب این کشور ردیابی و پیدا کرده است. این کپسول، حاوی موادی از سیارک موسوم به ریوگو، با چتر در نزدیکی وومِرا در ایالت استرالیای جنوبی فرود آمد.

این نمونه ها را فضاپیمای ژاپنی هایابوسا-2 که برای بیش از یک سال مشغول مطالعه این سیارک بود جمع آوری کرده است.

کپسول بعد از جدایی از هایابوسا-2 با سرعت 11 کیلومتر در ثانیه درحالی که مثل یک آذرگوی ردی آتشین به جا می گذاشت وارد جو زمین شد، جایی که دوربین ها در منطقه کوبِر پِدی استرالیا آن را رصد کردند.

کپسول در مرحله بعد چترهایش را باز و شروع به ارسال علائمی در مورد موقعیت خود کرد و نهایتا در منطقه وسیع وومِرا در جایی تحت کنترل نیروی هوایی استرالیا فرود آمد. تیم هایابوسا-2 در توییتی نوشت که کپسول و چتر آن در ساعت 19:47 گرینویچ پیدا شد.

این کپسول 16 کیلوگرمی برای تحلیل به یک مرکز سازمان اکتشافات هوافضای ژاپن در ساگامیهارا منتقل خواهد شد. هدف ماموریت هایابوسا-2 جمع آوری بیش از 100 میلی گرم مواد از ریوگو بود. پروفسور الن فیتسیمونز از دانشگاه کویینز در بلفاست گفت که این نمونه چیز های خیلی زیادی را نه فقط درباره تاریخ منظومه شمسی، بلکه درباره این اجرام خاص، فاش خواهد کرد.

عکس واحد فرود هایابوسا از سطح ریوگو

سیارک ها در واقع مواد ساختمانی زائدی هستند که از زمان تشکیل منظومه شمسی به جا مانده اند. این ها از همان جنسی هستند که کراتی مانند زمین از آن ها تشکیل شده، اما برخلاف سیارات در طول زمان تغییر زیادی نکرده اند.

پروفسور سارا راسل سرپرست گروه مواد سیاره ای در موزه تاریخ طبیعی لندن به بی بی سی گفت: در اختیار داشتن نمونه هایی از یک سیارک مثل ریوگو برای رشته ما واقعا مهیج است. به نظر ما ریوگو از سنگ های خیلی کهنی تشکیل شده که به ما خواهد گفت منظومه شمسی چطور شکل گرفت.

بررسی نمونه های جمع آوری شده از ریوگو می تواند به ما بگوید که آب و سایر اجزای تشکیل دهنده حیات چگونه در دوره اولیه منظومه به زمین رسید.

مدت هاست گمان می رود که بیشتر آب زمین را دنباله دار ها در روز های نخست منظومه شمسی وارد کرده باشند. الن فیتسیمونز گفت که مشخصات شیمیایی آب در دنباله دار ها گاه متفاوت از مشخصات آب در اقیانوس های زمین است.

با این حال ترکیب آب در برخی سیارک های بیرونی منظومه شمسی خیلی به آب موجود در زمین نزدیک تر است. ریوگو احتمالا جایی در مناطق دوردست منظومه شکل گرفت و بعدا به سوی مدار کنونی که به زمین نزدیک تر است حرکت کرد.

محققان می گویند حالا ترکیب نمونه های ریوگو را به دقت بررسی خواهند کرد تا بهتر به سرمنشاء آب زمین پی ببرند.

هایابوسا-2 در سال 2018 به ریوگو رسید

منبع: فرادید
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1371

به "نمونه&zwnjهای سیارک ریوگو به زمین رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه&zwnjهای سیارک ریوگو به زمین رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید