نقدینگی سال جاری هم استارت رشد را زد ، نقد بانک مرکزی در مهار پول

به گزارش مجله پیامک، با توجه به رشد 7.3 درصدی نقدینگی در سه ماهه ابتدایی سال جاری و رسیدن آن به رقم 2651 هزار و 400 میلیارد تومان، رئیس کل بانک مرکزی معتقد است با انتشار اوراق، اجرای طرح سپرده گذاری ریالی و اعلام نرخ سپرده پذیری از بانک ها در سطح 10 درصد و در ادامه افزایش آن به سطح 12 درصد می توان میزان نقدینگی را کم کرد.

نقدینگی سال جاری هم استارت رشد را زد ، نقد بانک مرکزی در مهار پول

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، طبق آمار بانک مرکزی درباره شرایط نقدینگی در سه ماهه ابتدایی امسال حجم نقدینگی به رقم 2651 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با پارسال معادل 7.3 درصد افزاش یافته و حجم پایه پولی هم با 8.8 درصد افزایش به عدد 384 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده است.

در حالی که علت این افزایش از سوی این بانک حمایت های اجرا شده از خانوارها و فعالان مالی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه گردان دولت در امسال اعلام شده، رئیس کل بانک مرکزی از اجرای طرح گواهی سپرده یورویی به منظور مدیریت نقدینگی و راهنمایی تورم به سمت هدف 22 درصدی اطلاع داد.

طبق این طرح، بانک مرکزی با سود تعیین و با فروش به نرخ بازار، نسبت به جمع آوری ریال اقدام می نماید و با تکیه بر ذخایر کافی اسکناس یورویی متعهد می گردد تا عین مبلغ را در زمان سررسید به یورو پرداخت کند.

پیش از این، همتی فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی را در کاهش رشد نقدینگی عواملی تاثیرگذار خوانده بود، درحالیکه کارشناسان مالی این عوامل را مشروط به انجام یکسری عوامل چون انجام صحیح عملیات بازار باز بانکی، انتشار اوراق و حمایت دولت از اقدامات بانک مرکزی برای کنترل تورم و نقدینگی می دانند.

اکنون بانک مرکزی می خواهد با عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی به وسیله کارگزاری این بانک و نیز اقدام اخیر آن در مورد اعلام نرخ سپرده پذیری از بانک ها در سطح 10 درصد و در ادامه افزایش آن به سطح 12 درصد، نه تنها تورم را به نرخ هدف گذاری شده برساند بلکه نقدینگی را هم کم کند.

درحالی که این بانک انتشار اوراق بدهی را در کاهش نقدینگی تاثیرگذار می داند، کامران ندری، تحلیلگر مالی، درباره نقش این اوراق در مهار پول اینگونه توصیف می نماید که در این مورد هم دیده شده تا دولت بانک ها را مجاب به خرید این اوراق نموده که اگر بانک ها آن ها خریداری نمایند، مجدد باعث رشد نقدینگی می گردد. بنابراین، بهتر بود که این اوراق را به مردم بفروشند که این اقدام، کم خطرترین راه تامین کسری بودجه است اما متاسفانه با قیمتی که این اوراق دارند و بازدهی کمتر از 15 درصدی آن ها، مردم تمایلی به خرید این اوراق ندارند.

با این تفاسیر که انتشار اوراق به عنوان یکی از راه های بانک مرکزی در جهت کنترل نقدینگی مورد نقد و ابهام کارشناسی است، این سوال در ذهن مطرح می گردد که در مجموع برنامه بانک مرکزی می تواند مانع فرایند صعودی نقدینگی گردد یا خیر؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1097

به "نقدینگی سال جاری هم استارت رشد را زد ، نقد بانک مرکزی در مهار پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدینگی سال جاری هم استارت رشد را زد ، نقد بانک مرکزی در مهار پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید