بیکاری 70 هزار شاغل در صنعت گل و گلابگیری

به گزارش مجله پیامک، بدون نگاه تماشاگر گردشگرانی که هر سال این موقع از تهران و بسیاری از شهرهای دیگر به کاشان می آمدند،بدون اشتیاق و رغبت صاحبان مزرعه برای چیدن گل هایی که در گلابگیری ها مشتری ندارند؛ در سکوت و بی رونقی خاکستری رنگی که سال جاری به مزرعه های پرمحصول و خرم دهن کجی می نماید، گل های محمدی روی بوته ها پژمرده می شوند.

بیکاری 70 هزار شاغل در صنعت گل و گلابگیری

کرونا این قلمرو را هم فتح نموده است، از قمصر تا دامنه کوه های کرکس که روستاها و شهرها هر ساله در همین موسم با گل های محمدی و گلاب رونق گرفته اند و هر کدام به آوازه و شهرتی رسیده اند، اکنون در تسخیر کروناست.

1740 کارگاه سنتی، 36 کارخانه صنعتی و 78 کارگاه نیمه صنعتی به اضافه هزاران هکتار مزرعه گل در این منطقه برای 70 هزار نفر اشتغال ایجاد نموده است و حالا رضا سیدنوابی رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی شهرستان کاشان به ایران می گوید: امسال کرونا همه این 70 هزار نفر را برای چند ماه بیکار نموده است.

او با بیان این که هرساله 50درصد فروش گلاب در پیک ایام نوروزی و اردیبهشت ماه با ورود گردشگران به این شهرستان به فروش می رفت، می افزاید: متأسفانه امسال از همان ابتدای فصل فروش با تعطیل شدن مراکز گردشگری و ممانعت از آمدن گردشگران و لغو جشنواره های گلابگیری به خاطر بیماری کرونا، تا به امروز این فروش سیر نزولی شدیدی داشته است. بجز خرده فروشی ما یک فروش عمده نیز داریم که بخشی از این فروش به محصولات شیرینی و بستنی و... اختصاص می یابد که مصرف قنادی هاست اما با شیوع این بیماری میزان خرید گلاب از سوی این صنف تقریباً صفر بود و حتی در حال حاضر که شاید از شدت این بیماری کم شده باشد خود ما نیز حاضر به مصرف بستنی سنتی نیستیم و همچنان کارخانجات نیز از خرید گلاب ممانعت می نمایند در نتیجه خریداران عمده را نیز از دست داده ایم.

او ادامه می دهد: در سال های گذشته بجز قنادی ها و کارخانه ها، مساجد خصوصاً در ایام ماه مبارک رمضان از خریداران عمده ما محسوب می شدند که این بیماری این امکان را نیز تعطیل و این مشتریان را از ما گرفته است و در نهایت گورستان ها هم فضایی بود که گلاب برای معطر شدن خانه ابدی اهل قبور در آنجا کاربرد داشت که در حال حاضر جا آن را الکل گرفته است و می بینید که با این شرایط ما کاملا زمین خورده ایم و این صنعت باارزش رو به نابودی است.

رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی کاشان اضافه می نماید: فراوری گل امسال نسبت به سال گذشته یک ونیم برابر شده است یعنی سال گذشته بالغ بر 60هزارتن چیده شده که این رقم در امسال به 100هزار تن رسیده است اما متأسفانه در بازارخریداری ندارد.

وی با تاکید بر اینکه سرنوشت صنعت گلابگیری به سرنوشت جوجه های یک روزه دچار شده است، تصریح می نماید: وقتی افزایش محصول باشد و خریداری نباشد مجبور به امحا و دورریختن محصولی می شویم که برای آن بسیار هزینه شده چون خریداری ندارد. ای کاش دولت همراهی کند و اجازه صادرات این محصول را بدهد یا اینکه برای ورود دستگاه ها برای تبدیل گل و گلاب به اسانس همراهی کند تا از این فاجعه مالی و از بین رفتن این صنعت جلوگیری گردد.

نوابی با اشاره به این که بیشترین ضرررا کشاورزان متحمل می شوند، می افزاید: سال گذشته برای چیدن هر کیلو گل 3500تومان هزینه می شد که این رقم امسال به5 هزارتومان رسیده است، همچنین سال گذشته گل کیلویی 15هزارتومان به بازار عرضه می شد که این رقم امسال به 10تا12هزارتومان رسیده است. در واقع باوجود افزایش هزینه ها، قیمت نهاده پایین آمده است.

نوابی همچنین تامین لوازم و محصولات بسته بندی گلاب مانند پت، کارتن و شیشه به علت بسته بودن جاده ها را از دیگر مسائل گلابگیران این شهرستان برشمرده و تصریح می نماید: در زمان حاضر انبارهای گلابگیران مملو از گلاب های فراوری شده است و از سوی دیگر گل گلکاران نیز به دست آمده اما امیدی به فروش آن ندارند.

وی میزان خسارت به کارگاه های گلابگیری سنتی در شهرستان کاشان را بین 2 تا 2 هزار و 500 میلیارد ریال برآورد و پیشنهاد می نماید، دولت در کنار پرداخت وام های بلاعوض یا کم بهره به گلکاران و گلابگیران، بخشی از مالیات و بیمه آنها را نیز ببخشد یا تقسیط کند تا این صنعت بتواند بار دیگر رونق بگیرد.

رئیس اتحادیه گلابگیران کارگاه های سنتی و نیمه صنعتی کاشان با بیان اینکه 70درصد صنعت گلابگیری کشورمتعلق به کاشان است، می گوید: اگر دولت از این صنعت در شرایط فعلی حمایت کند و اگرقوانین در خصوص این قشر زحمت کش که زیان فراوان دیده اند کمی سهل تر از گذشته اعمال گردد و اگر وزارت جهاد کشاورزی و صمت حمایت نمایند شاید این صنعت آسیب دیده جان دوباره بگیرد.

عصر ایران

منبع: گردشبان
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 981

به "بیکاری 70 هزار شاغل در صنعت گل و گلابگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیکاری 70 هزار شاغل در صنعت گل و گلابگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید