نشانه های جالبی از آب در مریخ! ، آیا در سیاره سرخ حیات وجود دارد؟

به گزارش مجله پیامک، محققان با آنالیز اطلاعات مریخ نورد چینی ژورانگ به این نتیجه رسیده اند که احتمالا مریخ، در دوره ای نزدیکتر از آنچه تا به امروز فکر می کردیم دارای آب به شکل مایع بوده است.

نشانه های جالبی از آب در مریخ! ، آیا در سیاره سرخ حیات وجود دارد؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس الرت، سطح مریخ در نگاه اول بسیار بایر به نظر می رسد. خاکش چندین برابر خشک ترین بیابان زمین خشک است، دما از بالاترین درجه تا پایین ترین در نوسان و هوایش فوق العاده رقیق و سمی است.

و با این حال، شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می دهد زمانی این سیاره بسیار گرم تر و مرطوب تر بوده و اندازه زیادی آب روان و ساکن روی سطح آن وجود داشته است. با گذشت زمان، همان طور که اتمسفر مریخ به آرامی از بین رفت، بسیاری از این آب ناپدید و به جامانده به صورت منجمد در اطراف قطب ها متمرکز شد.

سال هاست که آژانس های فضایی فرودگرهای روباتیک، مریخ نوردها، مدارگردها و وسایل نقلیه هوایی را به مریخ می فرستند تا درباره زمان و مدت زمان این انتقال اطلاعات بیشتری کسب نمایند. ماموریت تیان ون یک (Tianwen-1) چین که شامل مریخ نورد ژورانگ (Zhurong) می گردد، نشان می دهد که احتمالا در زمانی نزدیکتر از آنچه تصور می شد ، آب روی سطح مریخ وجود داشته است.

بر اساس تحقیقات تازه آموزشگاه علوم چین (CAS)، مشاهدات مریخ نورد ژورانگ تپه های شنی غنی از نمک را در منطقه یوتوپیا پلانیتیا (Utopia Planitia) یکی از سه حوزه آبریز مریخ در نیمکره شمالی سیاره سرخ، شکاف ها و پوسته هایی را نشان می داد که بیانگر وجود احتمالی آب در چندصد هزار سال پیش است.

یافته های حاصل از این تحقیقات در مقاله ای در ساینس ادونس منتشر شده است. آن طور که در این مقاله آمده، مریخ نورد ژورانگ ویژگی های جالبی را روی تپه های یوتوپیا پلانتیا مشاهده نموده است. تپه های شنی ایجاد شده به وسیله پدیده بارچان در نیمکره شمالی، شبیه تپه هایی هستند که در بیابان های سراسر زمین قابل مشاهده اند. این تپه ها حاصل حرکت رسوب ماسه به شکل هلال و منحنی در جهت بادهای طولانی مدت است. ژورانگ در یوتوپیا پلانتیا، پوسته ها، شکاف ها، سنگ دانه ها و برآمدگی ها چندضلعی را مشاهده کرد.

تپه ماسه ای بارچان مریخی

تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که این ویژگی ها از کیسه های کوچک آب ناشی از ذوب یخ یا برف مخلوط با نمک های معدنی تشکیل شده اند. هنگامی که آب در جو مریخ تصعید شد، تکه هایی از پوسته سخت و مواد سست، همراه با فرورفتگی ها و برآمدگی ها باقی ماندند. مانند سایر ویژگی هایی که در حضور آب شکل گرفتند، این ویژگی ها هم سپس به وسیله جو بسیار سرد و خشک مریخ حفظ شدند.

بر خلاف سایر این مشخصه ها که صدها قرن یا میلیاردها سال قدمت دارند، تیم تحقیقاتی تخمین می زند که آن ها بین 1.4 میلیون تا 400 هزار سال پیش (شاید حتی اخیرا) شکل گرفته اند. همان طور که در مقاله خود شرح می دهند، تیم توانست این احتمال را که دی اکسید کربن یخ زده (یخ خشک) و باد عامل آن بوده اند، رد نمایند:

دخالت آب شور ناشی از یخبندان یا برف محتمل ترین دلیل است. این کشف، شرایط مرطوب تر آب و هوای مریخ را روشن می نماید و سرنخ هایی حیاتی برای ماموریت های اکتشافی آینده در جستجوی نشانه هایی از حیات موجود، به ویژه در عرض های جغرافیایی پایین با دمای سطح نسبتا گرمتر و سازگارترارائه می نماید.

در دوره مورد بحث، محیط مریخ بسیار شبیه به امروز بود (یعنی بسیار سرد و خشک). بنابراین، این یافته ها نشان می دهد که چرخه هیدرولوژیکی اخیرا در مریخ وجود داشته است که بسیار از آنچه قبلا تصور می شد، تازهتر است.

این تیم بعلاوه شبیه سازی های کامپیوتری را اجرا و آن ها را با مشاهدات اجرا شده به وسیله ماموریت های روباتیک دیگر ترکیب کردند. نتایج نشان می دهد که شرایط می تواند در منطقه ها دیگر مریخ برای تشکیل یخبندان و یخ در زمان های خاصی از سال مناسب باشد که منجر به ویژگی های مشابه در جاهای دیگر می گردد.

این با مشاهدات اجرا شده به وسیله ماموریت های رباتیک از زمان کاوش در مریخ به وسیله ماموریت های وایکینگ 1 و 2 ناسا در اواخر دهه 1970 مطابقت دارد. با این حال، دانشمندان بر این عقیده بودند که یخبندان صبحگاهی فقط در مکان های خاص و در شرایط بسیار محدود رخ می دهد. این کشف نشان می دهد که ممکن است در مریخ لکه های دوره ای از آب مایع در اندازه بسیار اندک وجود داشته باشد. بعلاوه ممکن است در بخش هایی از آن حیات میکروبی وجود داشته باشد. البته پیش از اینکه بتوان با اطمینان درباره این موارد حرف زد، احتیاج به تحقیقات بیشتری است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1402 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2243

به "نشانه های جالبی از آب در مریخ! ، آیا در سیاره سرخ حیات وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های جالبی از آب در مریخ! ، آیا در سیاره سرخ حیات وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید