ناو هواپیمابر آمریکایی در ویتنام پهلو می گیرد

به گزارش مجله پیامک، برای نخستین بار از خاتمه جنگ ویتنام که بیش از چهار دهه از آن می گذرد، یک ناو هواپیمابر آمریکایی قرار است روز دوشنبه در این کشور آسیایی لنگر بیندازد.

ناو هواپیمابر آمریکایی در ویتنام پهلو می گیرد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از شبکه خبری سی ان ان، ایالات متحده پهلو دریافت چهار روزه ناو هواپیمابر یو اس اس کارل وینسون و 5000 ملوان و خلبان همراه آن را فرصتی تاریخی برای تقویت روابط میان واشنگتن و هانوی می داند که پس از چهار دهه از جنگ ویتنام در حال بهبود است.

تحلیلگران می گویند این پهلوگیری چهار روزه ناو هواپیمابر آمریکایی در ویتنام ضربه ای واضح بر پیکره چین محسوب می گردد که مدت هاست به دنبال بهبود روابطش با ویتنام است؛ این اقدام از سوی آمریکا با هدف مقابله با ساخت و ساز دولت پکن و نظامی گری این کشور در دریای چین جنوبی صورت می گیرد.

روابط نظامی آمریکا با ویتنام از 2016 و زمانی قوت گرفت که باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا تحریم های تسلیحاتی چندین دهه ای علیه این کشور آسیایی را همزمان با سیاستش در تمرکز بر کشورهای آسیایی لغو کرد و در دوران دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی ایالات متحده همکاری های نظامی با دولت هانوی ادامه یافته است.

جان کربی، یکی از دریا سالاران بازنشسته نیروی دریایی آمریکا گفت: ویتنام بابت اقدامات تهاجمی و نظامی شدن دریای چین جنوبی توسط پکن به شدت نگران است. آنها نگران اقدامات چین هستند و برای چندین سال بوده که به دنبال بهتر شدن روابط با آمریکا بوده اند.

این ناو هواپیمابر 95 هزار تنی در فاصله دو مایلی بندر دانانگ در ویتنام پهلو می گیرد که محل اصلی نبرد در جنگ ویتنام بود که در سال 1975 سرانجام یافت.

تبادلات فرهنگی و فعالیت های ورزشی از مجموعه کارهایی است که در جریان این سفر چهار روزه میان نظامیان آمریکایی و ویتنامی برقرار است.

همچنین تعدادی از ملوانان آمریکایی قرار است از مرکز قربانیان عامل نارنجی، ماده شیمیایی مورد استفاده توسط آمریکا در جریان درگیری ها برای از میان بردن جنگل ها و مراتع ویتنامی در زمان جنگ در این کشور، بازدید نمایند.

مناقشه مالکیت بخش های متعدد در دریای چین جنوبی بین پکن و کشورهای همسایه در منطقه در سال های گذشته شدت یافته است به طوری که در ژوئن 2017 ویتنام تقاضای چین را در توقف اکتشاف در حاشیه منطقه وانگارد، منطقه ای که براساس قوانین بین المللی متعلق به ویتنام است، رد کرد.

این در حالی است که ایالات متحده نیز مدت هاست که به دنبال تقویت حضور خود در نواحی دریایی جنوب شرق آسیاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 518

به "ناو هواپیمابر آمریکایی در ویتنام پهلو می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناو هواپیمابر آمریکایی در ویتنام پهلو می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید