مایل به مشارکت در دیپلماسی هدف دار برای پایبندی دوجانبه به برجام هستیم

به گزارش مجله پیامک، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بر تمایل دولت این کشور برای در پیش دریافت یک رویکرد دیپلماتیک سازنده در راستای احیای پایبندی به توافق هسته ای تاکید کرد.

مایل به مشارکت در دیپلماسی هدف دار برای پایبندی دوجانبه به برجام هستیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در پاسخ به این سوال که گام بعدی دولت آمریکا درباره ایران چه خواهد بود و آیا منتظر ایران خواهد ماند تا به میز مذاکره بازشود و یا فشار بیشتری از جمله تحریم بر ایران اعمال خواهد کرد یا نه، گفت: ما هنوز مایل به مشارکت در یک دیپلماسی هدف دار برای کمک به بازگشت دو طرفه به پایبندی به تعهدات برجامی هستیم.

برنامه داریم در ارتباط نزدیک با شرکایمان در گروه 1+5 و حتما با شرکای اروپایی مان باشیم. موضعمان را به وضوح بیان کرده ایم. آماده ملاقات با ایران برای پرداختن به راهی رو به جلو در زمینه بازگشت به پایبندی دو جانبه به برجام هستیم. همچنین می دانیم که بازگشت دو جانبه به پایبندی نمی تواند بدون مشارکت تمام طرف های توافق در یک دیپلماسی سازنده حاصل شود.

پرایس ادامه داد: این دیپلماسی سازنده به دقت از طرف ما با شرکا و متحدان اروپایی هماهنگ خواهد شد. این دیپلماسی اصولی خواهد داشت و در آن آگاهی خواهد بود و یک هدف را دنبال خواهد کرد که اطمینان یافتن از این خواهد بود که ایران هیچ گاه به یک سلاح هسته ای دست پیدا نکند و محدودیت های قابل راستی آزمایی را در برنامه هسته ای اش اعمال کند.

ایران همواره لغو کامل تحریم ها علیه ایران را شرط بازگشت به تعهدات برجامی اعلام کرده است. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیش تر گفته بود: هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه 2231 را اعلام نکرده است.

وی گفت: اجرای تعهدات همه طرف ها در برجام موضوع مذاکره و بده بستان نیست و همه بده بستان ها 5 سال پیش اجرا شده است. راستا پیش رو بسیار روشن است: آمریکا باید به تحریم های غیرقانونی و یکجانبه خود پایان دهد و به تعهدات برجامی خود بازشود. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام!

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1563

به "مایل به مشارکت در دیپلماسی هدف دار برای پایبندی دوجانبه به برجام هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایل به مشارکت در دیپلماسی هدف دار برای پایبندی دوجانبه به برجام هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید