قهرمان پور: بعید است کویت و عمان بخواهند جبهه&zwnjای را علیه ایران تشکیل بدهند

به گزارش مجله پیامک، یک کارشناس مسایل بین‌الملل با اشاره به توافق میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برای حل اختلافات میان این کشورها گفت: به نظر باید این توافق را بخش کوچکی از طرح عظیم جو بایدن درباره منطقه و اجرای سیاست آمریکا در پشت پرده دانست.

قهرمان پور: بعید است کویت و عمان بخواهند جبهه&zwnjای را علیه ایران تشکیل بدهند

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

رحمان قهرمان‌پور در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره توافق نهایی تحت نظارت کویت و آمریکا برای حل بحران میان قطر و سایر اعضا در شورای همکاری خلیج فارس با اشاره به مصاحبه اخیر بایدن مبنی بر این‌که اگر به برجام برگردم و قرار باشد بعد از بازگشت مذاکره انجام گردد و درباره محدودیت های بیشتر در برنامه هسته‌ای و موشکی باشد، باید کشورهای همسایه از جمله عربستان و امارات هم بر سر میز مذاکره باشند و این مساله مهم است گفت: در گذشته پیشنهاداتی از سوی موسسات تحقیقاتی مختلف شده بود که کشورهای همسایه را باید به مذاکرات وارد کنیم اما این مساله جدی گرفته نمی‌شد. اکنون به نظر می آید پشت صحبت های بایدن یک طرح بزرگتری است که این حرف برآمده از آن طرح است و هر چه جلوتر رویم ابعاد بیشتری از این طرح خود را نشان خواهد داد.

وی ادامه داد: چگونگی مواجهه با ایران یکی از رئوس این طرح است. کویت، عمان و قطر سه کشوری هستند که به لحاظ تاریخی و سیاسی رابطه خوبی با ایران داشته اند و سه کشور عربستان، بحرین و امارات با وجود اختلافاتی که با ایران دارند، گفتند که با رفتن ترامپ، سیاست تقابل با ایران فایده ندارد و بهتر است سیاست واحدی را در مواجهه با ایران داشته باشیم. الان با آمدن بایدن کوشش می نمایند حد وسطی داشته باشند. در این میان روابط قطر، عمان و کویت بهتر از گذشته با ایران خواهد شد و روابط عربستان امارات و بحرین هم انتظار است تا رو به بهبودی برود.

این کارشناس مسایل بین الملل با طرح این سوال که این فرایند به این معناست که شورای همکاری خلیج فارس از برطرف مسائل میان کشورهای عضو دنبال ایجاد تنش بیشتر با ایران است؟ گفت: به نظر این طور نیست. این کشورها مسائل زیادی پیش رو دارند. باید اول اختلافات داخلی شان را برطرف نمایند. در سال های اخیر تحریم قطر از عوامل شکاف در شورا بوده است و لاجرم باید این اختلافات را ابتدا حل نمایند و با خبرهایی که شنیده می گردد به نظر در جهت حل آن هستند.

وی با بیان این که سیاست آمریکا کاهش حضورش در منطقه است اظهار کرد: در طرح کلی که پیش بینی می گردد بایدن برای منطقه و نحوه حضورش در آن دارد احتمالا تعهداتی دیده شده است از جمله کاهش نگرانی های سیاسی و امنیتی عربستان و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در دورانی که آمریکا از منطقه خارج گردد یا از حضورش کاسته گردد. در این چارچوب آمریکا دیگر امکان مداخله موثر و طولانی مدت در منطقه ندارد و سعی می نماید بعد از کاهش حضورش در منطقه، این منطقه دچار جنگ و درگیری نگردد و شورای همکاری خلیج فارس هم یکی از مراکز مهم این طرح است که باید ملاحظات آنها دیده گردد.

قهرمان پور توضیح داد: ترامپ بدون ملاحظات حقوق بشری در چهار سال گذشته به این کشورها سلاح فروخت و پول های گزافی از این کشورها گرفت و به نوعی هزینه تامین امنیت را درخواست کرد اما بایدن این سیاست را به نفع آمریکا نمی داند بلکه دنبال آن است که نوعی دیالوگ بین ایران و همسایگانش ایجاد کند و در این میان آمریکا نقش ناظر و تسهیل نماینده را داشته باشد. از این رو صحبت های اخیر بایدن اینجا معنا پیدا می نماید که اگر قرار باشد در آینده درباره موضوع موشکی ایران مذاکره گردد باید عربستان و امارات هم حضور داشته باشند.

وی با اشاره به مخالفت ایران با پذیرش مذاکرات موشکی اعلام نمود: ایران این مذاکره را نمی پذیرد اما همیشه از وجود یک طرح امنیتی ـ منطقه ای در خلیج فارس حمایت نموده و می نماید. سیاست اصولی ایران کاهش تهدید و ثبات منطقه ای بوده است از این رو هر چند ایران با مذاکره بر سر موشک هایش یا پذیرش عربستان و امارات بر سر چنین مذاکره ای مخالف است اما بی میل نیست که یک ساز و کار منطقه ای و امنیتی با حضور کشورهای حاضر در منطقه ایجاد گردد که مورد موافقت همه کشورها باشد.

این کارشناس مسایل بین الملل گفت: مساله دیگر این است که ایران نمی خواهد موضوع هسته ای با مساله امنیت منطقه ای و موشکی پیوند بخورد در حالی که آمریکا و کشورهای منطقه می خواهند این ها را در یک بسته نگاه نمایند و در این رابطه اختلاف نظر جدی و عمیقی وجود دارد که بعید است به راحتی قابل حل باشد.

قهرمان پور درباره کویت و نقش این کشور در رابطه با حل اختلافات منطقه ای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس اظهار کرد: کویت از قدیم که رابطه ای خوب با ایران داشته است و حتی بعضی معتقدند که روابط ایران با کشورهای کویت و عمان استراتژیک است. ایران نیز اعتماد بیشتری به این کشورها دارد و صحبت هایشان را با سوء نیت کمتری ملاحظه می نماید. معتقدم نباید فکر کرد که این کشورها در رویکرد جدید بایدن لزوما طرف عربستان و امارات هستند و برای این که صدای واحدی از آنها در مقابل ایران شنیده گردد این کار را می نمایند. قطعا این کشورها از برطرف مسائل میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس منافعی دارند. معتقدم این کشورها نمی خواهند تحت سلطه عربستان چنین طرحی را پیش ببرند؛ شاید کویت پیش قدم برای اعلام این توافق شده است که این پیغام را به ایران بفرستد که هدف از برطرف کدورت ها و اختلافات ایران نیست.

وی ادامه داد: کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله قطر، کویت و عمان معتقدند که به هیچ وجه نباید در سیاست خارجی خود توازنی که بین ایران، آمریکا و عربستان برقرار کردند را به هم بزنند. به قول قطری ها که بین دو غول ایران و عربستان قرار گرفتند و از طرفی نمی توانند بیش از حد به آمریکا نزدیک شوند لذا کویت، قطر و عمان کوشش کردند بین ایران و عربستان و آمریکا توازن برقرار نمایند. مخصوصا قطر کوشش کرد توازن به هم نخورد.

این کارشناس مسایل بین الملل اعلام نمود: به نظر عربستان موافق این فرایند نیست. عربستان دنبال این است که هژمونی خود را در شورای همکاری خلیج فارس و منطقه حفظ کند و بعید است که کویت و عمان بخواهند در این شرایط جدید از سیاست سنتی خود در حفظ توازن با ایران عبور نمایند و جبهه ای را علیه ایران تشکیل بدهند و برعکس می خواهند هم ایران را حفظ نمایند و هم عربستان را. معتقدم با توجه به نقدها این کشورها به سیاست بن سلمان در منطقه و نسبت به ایران کوشش خواهند که تنش در منطقه رو به کاهش بگذارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1320

به "قهرمان پور: بعید است کویت و عمان بخواهند جبهه&zwnjای را علیه ایران تشکیل بدهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمان پور: بعید است کویت و عمان بخواهند جبهه&zwnjای را علیه ایران تشکیل بدهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید