قیمت نفت به 5 دلار می رسد؟

به گزارش مجله پیامک، به گزارش تجارت نیوز، بهای معاملات نفت خام هفته گذشته رکورد پایین مارس را شکستند و حتی پس از واسطه گری رییس جمهور آمریکا برای انعقاد پیمان جدید کاهش تولید اعضای گروه اوپک پلاس، فرایند نزولی خود را متوقف نکردند.

قیمت نفت به 5 دلار می رسد؟

انتظارات برای تک رقمی شدن قیمت معاملات نفت افزایش یافته و برخی از معامله گران بر این باورند که سقوط قیمت نفت به نزدیک پنج دلار در هر بشکه به زودی به اتفاق عادی تبدیل می شود. فوربس در گزارشی به تشریح سه دلیل برای چنین پیش بینی پرداخته که به این قرارند:

عوامل عرضه و تقاضا

عوامل عرضه و تقاضا معین کننده قیمت نفت هستند. در حال حاضر عرضه در جهان افزایش پیدا کرده در حالی که تقاضا به دلیل قرنطینه، کاهش فعالیت اقتصادی و توقف بسیاری از پروازهای هوایی فلج شده است.

در گزارش ماهانه اوپک پیش بینی شده که کاهش تقاضای جهانی برای نفت در نیمه اول سال 2020 ادامه پیدا خواهد کرد اما میزان افت تقاضا به خصوص در نیمه دوم سال همچنان نامعلوم مانده و پیش بینی ها بین هشت تا 15 میلیون بشکه در روز متغیر هستند.

پیش از آن آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد که تقاضا برای نفت در آوریل 29 میلیون بشکه در روز و در کل سال 2020 به میزان 9.3 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد. قطعا این شرایط تغییر می کند و تقاضا با فروکش کردن پاندمی کرونا و تسهیل محدودیتهای قرنطینه بهبود پیدا خواهد کرد اما بسیاری از کارشناسان بازار بر این باورند که تقاضا به حدی نخواهد بود که بتواند اشباع عرضه جهانی را جذب کند.

تحول تقاضا و جنبش سبز

جهان مدام در حال تغییر است و رفتار انسان طوری متحول می شود که پیش بینی آن سخت است. چند دهه قبل حتی هالیوود هم تصور نمی کرد روزی خودروهای برقی وارد خیابانها شوند.

در سال های اخیر به مدد فناوری، یکی از ترندهای جدیدی که به آرامی ظهور کرده و رشد آن همچنان ادامه دارد، جنبش سبز است. مردم به استفاده از منابع انرژی سبز متمایل می شوند که به معنای تقاضای کمتر برای نفت خواهد بود. شرکت تسلا یک خودروی برقی با قیمت مناسب معرفی کرده که فروش آن افزایش پیدا کرده است. این شرکت همچنین قرار است خودروهای برقی دیگری شامل شاسی بلند، کامیون و خودروی سواری معرفی کند که استقبال خوبی از آنها می شود.

سایر شرکتهای خودروسازی هم سخت در تکاپو هستند تا مدل خودروهای برقی و انرژی پاک خود را عرضه کنند. طولی نخواهد کشید که این فناوری و سایر ابزارهای حمل و نقل سبز بهبود پیدا می کنند و در نتیجه تقاضا برای سوختهای فسیلی از جمله نفت کاهش قابل توجهی پیدا می کند.

گاز طبیعی

اگر در گذشته گاز طبیعی در بازار گرانتر از نفت بود، اکنون اوضاع تغییر کرده است. قیمت گاز در نتیجه برنامه های توسعه تولیدکنندگان بزرگ و افزایش تولید که بازار جهانی گاز طبیعی مایع (LNG) را با اشباع روبرو کرده است، در سال میلادی گذشته به شدت کاهش پیدا کرد. اکنون هم شیوع ویروس کرونا قیمت LNG را به رکورد پایینی رسانده است.

بر اساس گزارش فوربس، هر اتفاقی در خصوص قیمتهای نفت ممکن است روی دهد و شوکهای عرضه اتفاق بیافتند یا تقاضا دوباره افزایش پیدا کند اما فعلا بازار نفت در یک فرایند نزولی قرار گرفته و قیمتها میلی به افزایش نشان نمی دهند.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 956

به "قیمت نفت به 5 دلار می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت نفت به 5 دلار می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید