راهنمای پرداخت مالیات خودرو؛ تمام آنچه که باید بدانید

به گزارش مجله پیامک، در ایران، پرداخت مالیات خودرو از مراحل ضروری در فرآیند مالکیت و نقل و انتقال وسایل نقلیه است. این مالیات ها نه تنها به عنوان منبع درآمدی برای دولت، بلکه به عنوان ابزاری برای تنظیم و کنترل بازار خودروها نیز محسوب می شوند. نحوه پرداخت مالیات خودرو به ویژه برای مالکانی که قصد فروش یا خرید خودرو را دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. فرآیند پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو نیز دارای جزئیاتی است که آگاهی از آنها می تواند این مراحل را ساده تر و سریع تر کند. در این مقاله به آنالیز دقیق راهنمای پرداخت مالیات خودرو و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو پرداخته خواهد شد تا تمامی مالکان خودرو با روش ها و مراحل لازم آشنا شوند.

راهنمای پرداخت مالیات خودرو؛ تمام آنچه که باید بدانید

راهنمای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو؛ مقدمه

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو قبل از هر گونه نقل و انتقال و مراجعه به مراکز تعویض پلاک اهمیت بالایی دارد. اگرچه بعضی افراد قبل از اجرای این قانون خودروهای خود را فروخته اند، اما باید بدانید که پرداخت مالیات بر عهده فروشنده است. به همین علت، بهتر است قبل از روبروه با هرگونه مسئله ای، مبلغ مالیات را پرداخت کنید تا از بروز مسائل غیرقابل پیش بینی برایتان جلوگیری گردد.

اخیراً روش پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو تغییر نموده است. تا چند سال پیش، افرادی که قصد خرید و فروش خودرو را داشتند باید برای ثبت سند به دفترخانه ها مراجعه می کردند. در آن موقع، مبلغ مالیات خودرو از تمامی رانندگان دریافت می شد، اما به شیوه ای متفاوت. دفترخانه ها هزینه ای از شما دریافت می کردند که شامل 40٪ هزینه ثبت سند و 60٪ هزینه مالیات بود.

اما اکنون احتیاجی به مراجعه به دفترخانه ها برای ثبت سند نیست. کافی است مالیات خودرو را پیش از نقل و انتقال پرداخت نموده و سپس برای دریافت نوبت تعویض پلاک اقدام کنید. در مطلب راهنمای پرداخت مالیات خودرو، نحوه محاسبه آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو را آنالیز نموده و به پرسش هایی مانند چگونه مالیات خودرو را پرداخت کنیم؟ و نحوه پرداخت مالیات خودرو پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟

مالیات نقل و انتقال خودرو مبلغی است که تمامی افراد پیش از خرید و فروش خودرو به دولت پرداخت می نمایند. در حال حاضر، این مالیات هنگام تعویض پلاک و پیش از مراجعه به مراکز تعویض پلاک به صورت اینترنتی پرداخت می گردد. برای پرداخت مالیات ماشین احتیاجی به مراجعه حضوری به دفترخانه ها نیست و کافی است که این هزینه را پیش از فروش خودرو پرداخت کنید. مالیات خودرو نیز همچون مالیات هایی است که در زمان خرید و فروش کالاهای دیگر، شهروندان به دولت پرداخت می نمایند.

پرداخت مالیات خودرو بر عهده کیست؟ خریدار یا فروشنده؟

پرداخت عوارض و مالیات خودرو بر عهده فروشنده یا مالک اصلی خودرو است. در واقع، این فروشنده است که باید مالیات خودرو را هنگام تعویض پلاک پرداخت کند؛ در غیر این صورت، به عنوان بدهکار مالیاتی شناخته می گردد. البته، برخلاف باور عموم، مالیات خودرو تنها هزینه ای نیست که فروشنده باید پرداخت کند؛ بلکه عوارض شهرداری، خلافی خودرو، و عوارض آزادراهی نیز از دیگر هزینه هایی هستند که پیش از فروش خودرو باید پرداخت شوند. البته ممکن است توافق دیگری بین خریدار و فروشنده انجام گردد و خریدار هزینه های انتقال مالکیت خودرو را بر عهده بگیرد. اما قانون در رابطه با این مسأله کاملا معین است.

چه زمانی باید مالیات فروش خودرو را پرداخت کنیم؟

برترین زمان برای پرداخت مالیات ماشین، پیش از دریافت نوبت اینترنتی و مراجعه به مراکز تعویض پلاک است. در گذشته که امکان پرداخت اینترنتی وجود نداشت، بیشتر افراد این هزینه را بعد از ثبت سند پرداخت می کردند. اما اکنون، ضروری است که کل مبلغ مالیات قبل از مراجعه به مراکز مربوطه پرداخت گردد. در غیر این صورت، ممکن است قرارداد خرید و فروش خودرو فسخ گردد.

چه عواملی بر مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو تأثیر دارند؟

قیمت خودرو یکی از عوامل مهمی است که می تواند مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو را تحت تأثیر قرار دهد. البته، این تنها معیار معین نماینده نیست. در صورتی که دو خودرو با سال فراوری و محل ساخت یکسان باشند، قیمت خودرو نقش معین نماینده ای در مبلغ مالیات خواهد داشت. در ادامه به آنالیز معیارهای مختلفی می پردازیم که باعث تفاوت در مبلغ مالیات خودرو می شوند.

معیار نخست در پرداخت عوارض و مالیات خودرو، نوع خودرو: نوع خودرو مستقیماً با مبلغ مالیات فروش خودرو مرتبط است. هرچه ارزش (قیمت) خودرو بالاتر باشد، مبلغ مالیات نیز بیشتر خواهد بود. برای وسایل نقلیه داخلی، مالیات معادل 1٪ ارزش خودرو و برای وسایل نقلیه خارجی 2٪ قیمت خودرو است.

نکته: اگر ارزش خودروی خارجی شما بیش از 1 میلیارد تومان باشد، مالیات به صورت متفاوت محاسبه می گردد. در جدول زیر جزئیات مربوط به مالیات خودروهای لوکس آورده شده است:

ارزش خودرو (به تومان)هزینه مالیات خودرو
1 تا 1.5 میلیارد٪1
1.5 تا 3 میلیارد٪2
3 تا 4.5 میلیارد٪3
بیش از 4.5 میلیارد٪4

معیار دوم در پرداخت عوارض و مالیات خودرو، سال فراوری خودرو: سال فراوری خودرو نیز یکی از معیارهای مهم در معین مبلغ مالیات نقل و انتقال خودرو است. هرچه سال ساخت خودرو به زمان فعلی نزدیک تر باشد، مبلغ مالیات بیشتری باید پرداخت گردد. به عنوان مثال، خودرویی که در سال 1400 فراوری شده اند، مالیات بیشتری نسبت به خودروی سال 1399 خواهند داشت.

معیار سوم در پرداخت عوارض و مالیات خودرو، داخلی یا خارجی بودن خودرو: خودروهای وارداتی معمولاً مالیات بیشتری نسبت به خودروهای فراوری داخل دارند. بنابراین، محل فراوری خودرو نیز به عنوان یکی از معیارهای معین نماینده مبلغ مالیات در نظر گرفته می گردد. به طور کلی، خودروهای فراوری داخل 1٪ ارزش خودرو را به عنوان مالیات پرداخت می نمایند و خودروهای وارداتی باید 2٪ قیمت خودرو را به عنوان مالیات پرداخت نمایند که در این زمینه هم قیمت عامل تأثیرگذاری است.

چه زمانی باید مالیات فروش خودرو را پرداخت کنیم؟

زمان مناسب برای پرداخت مالیات خودرو، قبل از دریافت نوبت اینترنتی و مراجعه به مراکز تعویض پلاک است. قبلاً، افراد بیشتر مالیات خودرو را پس از ثبت سند پرداخت می کردند، اما با ارائه سامانه های آنلاین برای پرداخت مالیات، بهتر است مبلغ مالیات را پیش از هر گونه مراجعه به مراکز تعویض پلاک پرداخت کنید. این اقدام می تواند از احتمال فسخ قرارداد خرید و فروش خودرو جلوگیری کند.

نحوه محاسبه مقدار مالیات خودرو - آنلاین و دستی

برای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو، می توانید از روش های دستی و آنلاین بهره ببرید. استفاده از سامانه های اینترنتی برای استعلام و پرداخت مالیات ماشین، به عنوان یکی از برترین روش ها شناخته می گردد. این سامانه ها به شما این امکان را می دهند که بدون احتیاج به مراجعه حضوری به مراکز، به طور آنلاین مبلغ دقیق مالیات خودرو را مشاهده و پرداخت کنید. استفاده از این روش ها نه تنها فرآیند را سریع می نماید بلکه از احتمال خطا نیز کاسته می گردد، زیرا اطلاعات به روز و دقیقی ارائه می دهند.

سامانه پرداخت مالیات خودرو

با مراجعه به سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به نشانی ، می توانید از مبلغ دقیق مالیات آگاهی پیدا نموده و به وسیله اینترنت هزینه را پرداخت کنید. این سامانه به شما اطلاعات به روز و امنیتی را فراهم می نماید، اما برای دسترسی کامل به جزئیات، ضروری است که فرآیند ثبت نام را در سامانه تکمیل کنید. این فرآیند ممکن است کمی طولانی و پیچیده به نظر برسد، اما به طور کلی با استفاده مناسب می توان به تمام مراحل آن پیش رفت.

راهنمای تصویری پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به وسیله سامانه Cartransfer

 • با کلیک روی لینک مربوط به سامانه، وارد صفحه ای می شوید که تصویر آن را در بالا مشاهده می کنید.
 • در صفحه بعد، مطابق چیزی که در تصویر زیر می بینید، باید شماره پلاک، کد مدلی یا شماره شناسنامه و در صورتی هم که تابعیت ندارید، کد فراگیر اتباع را وارد کنید. در آخرین کادر هم کد امنیتی را وارد نموده و روی استعلام ضربه بزنید.
 • اگر مالیاتی داشته باشید، باید برایتان تصویری مطابق شکل زیر به نمایش در بیاید. در غیر این صورت، یک پیام قرمز رنگ روی صفحه یا کامپیوتر به نمایش در می آید مبنی بر اینکه شما مشمول پرداخت مالیات نیستید.

نحوه پرداخت مالیات خودرو به وسیله قبضینو

علاوه بر سامانه رسمی، شما به وسیله قبضینو هم می توانید به استعلام و پرداخت مالیات خودروی خود اقدام کنید. قبضینو هم وب سایت و هم اپلیکیشن گوشی هوشمند دارد که خوشبختانه برای تمام پلتفرم ها هم در دسترس قرار گرفته است. شما می توانید وارد وب سایت رسمی قبضینو شده و آن را متناسب با پلتفرم خود دانلود کنید. برای استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به وسیله قبضینو هم کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • شماره پلاک و کد ملی مالک اصلی را وارد کنید.
 • مبلغ 43500 تومان را باید پرداخت کنید.
 • بعد از کلیک روی گزینه استعلام، امکان مشاهده جزئیات کامل وجود دارد.
 • برای پرداخت و تسویه مبلغ مالیات به وسیله سازمان امور مالیاتی باید روی گزینه توضیحات بیشتر کلیک کنید.
 • لینک نمایش داده شده را کپی کنید و آن را در مرورگر تازه باز کنید.
 • حالا مالیات خودروی خود را با اطمینان و به صورت آنی پرداخت کنید.

توجه داشته باشید که قبضینو استعلام مالیات شما را برخلاف روش نخست به صورت رایگان ارائه نمی نماید. در نتیجه زمانی که وب سایت Cartransfer از دسترس خارج شد می توانید روی قبضینو برای این منظور حساب کنید.

محاسبه دستی مالیات نقل و انتقال خودرو

محاسبه دستی مالیات نقل و انتقال خودرو برای بعضی افراد همیشه یک نگرانی است، زیرا آن ها می خواهند اطمینان حاصل نمایند که مبلغ مالیات به درستی محاسبه شده و هزینه اضافی نپردازند. به همین دلیل همیشه به شما استفاده از نمونه آنلاین را برای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو پیشنهاد می کنیم. اما اگر این روش در دسترس نبود، می توانید به صورت دستی این کار را انجام دهید. استفاده از روش محاسبه دستی می تواند به شما یاری کند تا خیالتان را از نظر درست بودن مالیات خودرو راحت کنید. با آنالیز سال فراوری خودرو و قیمت روز کارخانه، می توانید مبلغ تقریبی مالیات را محاسبه کنید و از صحت مبلغ پرداختی خود مطمئن شوید. روش محاسبه هم به توضیح زیر است:

سال ساخت خودروخودرو داخلیخودرو خارجی / وارداتی
از 0 تا 1 سال پس از فراوری٪1 ارزش (قیمت) روز خودرو٪2 ارزش خودرو
از 1 سال تا 6 سال بعد از زمان فراوری٪0.9 تا 0.5٪ قیمت روز خودرو٪1.8 تا 1٪ ارزش روز خودرو
6 سال به بعد پس از زمان فراوری خودرو٪0.4 قیمت روز خودرو٪0.8 ارزش روز خودرو

نکته: باید توجه داشت که ارزش (قیمت) خودرو بر اساس قیمت به روز کارخانه محاسبه می گردد. این روش برای اطمینان از صحت مبلغ مالیات ضروری است، زیرا قیمت کارخانه با قیمت فروش در بازار فرق دارد و از طرفی قیمت در بازار هم خیلی متغیر است. با تغییرات در تقاضا، قیمت خودرو نیز تغییر می نماید که باعث می گردد استفاده از قیمت کارخانه به عنوان معیار مناسب برای محاسبه مبلغ مالیاتی توصیه گردد.

ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده

ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده در دوم خرداد ماه 1400 تصویب شده است و بر اساس این ماده، از تاریخ 13 دی 1400، پلیس هدایت و رانندگی موظف به دریافت مالیات نقل و انتقال خودروها شده است. این ماده شامل مفاد زیر است:

 1. تمامی خودروها و موتورسیکلت ها مشمول مالیات نقل و انتقال هستند، به جز خودروهای راه سازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها.
 2. نرخ مالیات برای خودروهای فراوری داخل 1٪ و برای خودروهای وارداتی 2٪ است. این مقادیر بر اساس ماخذ معین شده در تبصره 1 ماده 28 این قانون برای سال فراوری معین می گردد. درصد ماخذ محاسبه مالیات تا سال 6ام (ششم) پس از فراوری خودرو، به طور سالیانه 10٪ کاهش پیدا می نماید و پس از آن به 40٪ می رسد.
 3. مالیات بر خودروهای صفر کیلومتر بر عهده کارخانه سازنده، مونتاژ نماینده و شرکت واردنماینده است. در صورت فروش خودروی صفر کیلومتر، خریدار موظف است مالیات آن را جداگانه پرداخت کند.
 4. خودروها و موتورسیکلت های دارای پلاک نظامی در منطقه ها آزاد و تجاری-صنعتی مشمول مالیات نقل و انتقال خودرو نمی شوند.

اگر مالیات نقل و انتقال خودرو را پرداخت نکنیم چه عواقبی دارد؟

مالیات نقل و انتقال خودرو مبلغی نیست که افراد از پس آن بر نیایند. پس بهتر است با پرداخت آن، از ایجاد مسائل بیشتر در آینده جلوگیری گردد. طبیعتا هیچ کسی نمی خواهد هزینه بالایی را بپردازد، بنابراین بسیاری از افراد در پی راه هایی هستند که بتوانند این هزینه را از بین ببرند، اما واقعیت این است که این امکان وجود ندارد و در صورت عدم پرداخت مالیات، با مسائل زیر روبرو خواهید شد:

عدم امکان تعویض پلاک: اگر بدون پرداخت مالیات به خریدار خودرو برای تعویض پلاک مراجعه کنید، ممکن است به علت عدم پرداخت مالیات نقل و انتقال، اجازه فروش خودرو و تغییر مالکیت وسیله نقلیه را نداشته باشید. به ویژه در شهرهایی که نوبت تعویض پلاک به صورت اینترنتی قابل دریافت است، شما باید مطمئن باشید که مبلغ مالیات را پیش از رزرو نوبت به صورت کامل پرداخت نموده اید.

بدهکاری مالیاتی و ممنوع الخروج شدن: به علت حذف قانون ثبت سند خودرو در دفاترخانه ها، اجباری برای پرداخت مالیات نقل و انتقال وجود ندارد. این موضوع موجب شده که بسیاری از فروشندگان بدون پرداخت مالیات خودرو را به فروش برسانند، اما این موضوع باعث ناراحتی خریداران شده است. به علاوه، سازمان امور مالیاتی ممکن است شما را به عنوان بدهکار مالیاتی شناسایی نموده و در صورت بی توجهی به اطلاعات پیامکی که برای پرداخت بدهی مالیاتی به شما ارسال می گردد، ممکن است تا زمان تسویه بدهی، امکان خروج از کشور را نداشته باشید.

راهنمای پرداخت مالیات خودرو؛ سخن پایانی

در این مطلب به راهنمای پرداخت مالیات خودرو پرداختیم. مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از موضوعات مهم در فرآیند خرید و فروش خودروهاست که اغلب تا زمانی که فرآیند تغییر مالکیت شروع گردد، به آن پرداخته نمی گردد. امروزه، با اتخاذ سیاست های تازه، پرداخت این مالیات قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک الزامی شده است تا از هرگونه لغو یا فسخ قرارداد خرید و فروش جلوگیری گردد.

با پرداخت به موقع مالیات نقل و انتقال خودرو، مطمئن می شوید که فرآیند تغییر مالکیت به سرعت و بدون مشکل انجام می گردد. بعلاوه، این اقدام باعث کاهش استرس و نگرانی در مراحل بعدی خرید و فروش می گردد و به شما اجازه می دهد که به راحتی از خدمات مربوطه بهره ببرید. علاوه بر این ها، دیگر در فهرست بدهکاران مالیاتی قرار نگرفته و برای خروج از کشور هم با مشکل روبرو نمی شوید.

بنابراین، بهتر است هزینه مالیاتی را به صورت کامل پرداخت نموده و بعد از آن به مراکز مربوطه مراجعه کنید تا از خدمات بهینه و سریع برخوردار شوید و فرآیند تغییر مالکیت خودرو بدون مشکل پیش برود.

منبع: خبرنگاران مگ

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 خرداد 1403 بروزرسانی: 31 خرداد 1403 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2313

به "راهنمای پرداخت مالیات خودرو؛ تمام آنچه که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای پرداخت مالیات خودرو؛ تمام آنچه که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید