ساخت ماشینی که قادر به برداشت گل زعفران در مدت 6 ساعت است

به گزارش مجله پیامک، در حالی که تا به امروز برداشت گل زعفران دستی و زمان بر بوده است، محققان اخیرا ماشین برداشت این محصول را عرضه کردند که قادر است در مدت 6 ساعت، یک مزرعه 3 هکتاری را برداشت کند.

ساخت ماشینی که قادر به برداشت گل زعفران در مدت 6 ساعت است

جواد نعمتی، مجری طرح در گفت وگو با مجله پیامک با بیان اینکه از سال 1394 طراحی و ساخت ماشین برداشت گل زعفران را در دستور کار قرار دادیم، گفت: مکانیزاسیون کردن محصول زعفران یکی از دغدغه های این حوزه بوده است و ما با اجرای این طرح و سرمایه گذاری های انجام شده، امیدواریم تا 3 سال آینده این ماشین به تجاری سازی برسد.

وی به عملکرد این ماشین اشاره نمود و با بیان اینکه این دستگاه برداشت ردیفی خواهد داشت، خاطر نشان کرد: این دستگاه قادر است روزانه 3 هکتار گل زعفران را برداشت کند، منوط به اینکه کاشت پیاز زعفران به صورت ردیفی کاشته شده باشد.

نعمتی با بیان اینکه کاشت و برداشت گل زعفران در کشور به صورت دستی بوده است، یادآور شد: برداشت دستی گل زعفران موجب کاهش عملکرد می گردد، ضمن آنکه هزینه بر و زمان بر است، ولی با برداشت ردیفی در زمان و هزینه صرفه جویی می گردد.

به گفته وی، این ماشین قادر است در یک مزرعه 3 هکتاری به مدت 6 ساعت گل های زعفران را برداشت کند و این در حالی است که برداشت دستی یک مزرعه با وسعت 3 هکتار به 10 روز زمان با حداقل 10 نفر نیروی انسانی احتیاج دارد.

وی از امضای قراردادی برای فراوری صنعتی این ماشین اطلاع داد و یادآور شد: با سرمایه گذاری این شرکت قادر خواهیم در مدت 3 سال آینده کل احتیاج کشور را برآورده کنیم.

حسن چهل امیران از سرمایه گذاران این طرح نیز در گفت وگو با مجله پیامک حجم این قرارداد سرمایه گذاری را یک میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: ماشین گل زعفران یکی از احتیاجهای کشور است؛ چراکه کشاورزان این حوزه با مشقات زیادی مجبور هستند صبح بسیار زود اقدام به چیدن گل های زعفران نمایند.

وی با بیان اینکه کشاورزان یکی یکی با دست گل های زعفران را می چینند، اظهار کرد: از این رو محدودیت هایی در کشت و برداشت این گیاه در کشور وجود داشت و این امر موجب افزایش قیمت نهایی زعفران در کشور می شد، ولی با ساخت این ماشین سرعت برداشت گل زعفران و همچنین میزان سطح زیر کشت بیشتر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 780

به "ساخت ماشینی که قادر به برداشت گل زعفران در مدت 6 ساعت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ماشینی که قادر به برداشت گل زعفران در مدت 6 ساعت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید