رگ به رگ شدن زانو؛ علل، علائم و توصیه ها

به گزارش مجله پیامک، رگ به رگ شدن زانو آسیبی است که اغلب با ورزش همراه است، اما مختص ورزشکاران نیست. در این مطلب همه چیز را در خصوص این مشکل بیاموزید.

رگ به رگ شدن زانو؛ علل، علائم و توصیه ها

رگ به رگ شدن زانو در واقع یک نام عمومی برای آسیب های خاص دیگری است که در این مفصل رخ می دهد. رگ به رگ شدن زانو به طور کلی در واقع وجود ندارد، زیرا درمان آن به رباط آسیب دیده بستگی دارد. در واقع، این یک ناحیه بدن بسیار پیچیده است، به ویژه در بافت های نرم آن.

پزشکان زمانی که رباط ها بیش از حدی که قادر به تحمل آن هستند، کشیده می شوند، آن را یک رگ به رگ شدن می دانند. آن ها از حد خود فراتر می روند که منجر به آسیب می گردد. این منجر به از دست دادن خاصیت ارتجاعی آن ها می گردد. در خصوص زانو، رباط های صلیبی (که در داخل مفصل هستند)، رباط های جانبی خارجی یا رباط های جانبی داخلی می توانند کشیده شوند.

پیچ خوردگی زانو دلایل متعددی دارد، به خصوص اگر در نظر بگیریم که هر رباط مکانیسم خاصی دارد که به وسیله آن آسیب می بیند. رباط های صلیبی مانند رباط های جانبی آسیب نمی بینند.

ورزشکاران بیشتر در معرض خطر هستند و در هر رشته، خطر گشاد شدن این یا آن بافت بیشتر یا کمتر است. اما همانطور که ما به خوبی می دانیم، ممکن است در خانه و تصادفات روزانه نیز آسیب ببینیم. مثلاً پایی را در نظر بگیرید که در یک گودال می رود و در نتیجه اندام تحتانی به سمت خود می چرخد. در همین حال، ورزش های تماسی مانند فوتبال در معرض خطر بالایی برای آسیب رباط صلیبی هستند.

یکی دیگر از علل شایع در تصادفات وسایل نقلیه موتوری جلویی است که شامل سفت شدن اندام ها می گردد. در خصوص رباط های جانبی، افرادی که ورزش هایی مانند راگبی را انجام می دهند، به علت برآمدگی های جانبی بین بازیکنان، مستعد رگ به رگ شدن هستند.

درجات آسیب رگ به رگ شدن زانو

رگ به رگ شدن زانو بر اساس شدت آن بر حسب درجه طبقه بندی می گردد. این طبقه بندی در رگ به رگ شدن رباط رایج است و درمان ها را معین می نماید.

رگ به رگ شدن درجه یک

پیچ خوردگی زانو درجه یک خفیف ترین شکل است. به طور کلی، فردی که از مشکل زانو رنج می برد، علائم قابل تحملی دارد که بیشتر از درد خفیف و کمی بی حرکتی نیست. زمانی اتفاق می افتد که افراد بعضی از رشته های رباط را کش می دهند، اما نه همه آنها. بعلاوه، هیچ پارگی وجود ندارد، بنابراین بعید است که هماتوم در ناحیه ظاهر گردد.

رگ به رگ شدن درجه دو

طبق طبقه بندی تروماتولوژیک، این درجه از پیچ خوردگی زانو به پارگی بیش از نیمی از رباط درگیر اشاره دارد. ناتوانی عملکردی میانه است و فعالیت را نمی توان ادامه داد. درد تا حد استراحت اجباری ناتوان نماینده است.

رگ به رگ شدن درجه سه

جدی ترین شکل آن پارگی رباط ها است. اغلب پارگی کامل یکی از رباط های صلیبی یا رباط های جانبی است. شرایط جدی است و شامل جراحی برای ترمیم آسیب است. فرد دیگر نمی تواند از زانوی خود استفاده کند تا زمانی که استراحت کند و بهبود یابد. ممکن است هماتوم ظاهر گردد که نشان دهنده تخریب است. فرد دیگر نمی تواند از زانوی خود استفاده کند تا زمانی که استراحت کند و بهبود یابد. ممکن است هماتوم ظاهر گردد که نشان دهنده تخریب است.

علائم رگ به رگ شدن زانو

بدون در نظر گرفتن رباط درگیر، می توان گفت که درد علامت مشخصه این پیچ خوردگی ها است. چیزی که می تواند متفاوت باشد محل ناراحتی و ظاهر آن به وسیله یک حرکت یا حرکت دیگر است. رباط های صلیبی از رفت و آمد به جلو و عقب بیزار هستند، در حالی که بقیه با حرکات جانبی این کار را انجام می دهند. محدودیت عملکردی به درجه شدت بستگی دارد. در فرم های سبک تر، می توانید به راه رفتن آرام ادامه دهید. در رگ به رگ شدن درجه دو اساسا استراحت لازم است.

زانو و بافت های نرم آن می توانند متورم شوند. این با موقعیتی که فرد اتخاذ می نماید تغییر می نماید. هنگامی که اندام تحتانی کشیده و بلند می گردد، مایعات دوباره توزیع می شوند و به لطف گرانش، منطقه را تخلیه می نمایند.

هماتوم متغیر است. رباط ها عروقی ندارند، بنابراین پارگی آن ها باعث جریان خون زیر جلدی نمی گردد، اگرچه بافت های اطراف در این امر نقش دارند. در رگ به رگ شدن درجه دوم و سوم مشاهده تغییرات در رنگ پوست به علت تخلیه خون رایج است.

درمان های احتمالی برای رگ به رگ شدن زانو

اگرچه درمان رگ به رگ شدن زانو به رباط آسیب دیده و درجه شدت آن بستگی دارد، بعضی اقدامات برای همه اشکال رایج است:

دارو: مسکن ها و ضدالتهاب ها به وسیله پزشک معالج به عنوان تسکین دهنده علائم تجویز می شوند. آن ها مشکل اصلی را حل نمی نمایند، اما درد را کاهش می دهند.

استراحت: این یکی از کلید های بازیابی است. در صورت امکان باید به مفصل استراحت دهیم تا بهبودی طبیعی ایجاد گردد.

بی حرکتی: استفاده از بانداژ می تواند به جذب مجدد مایعات خارج شده و بعلاوه فشار بر روی زانو برای کاهش درد یاری کند. در موارد جدی تر، متخصصان برای اطمینان از پایداری، گچ گیری سفت و سخت یا سیستمی با راهنما های خارجی را انتخاب می نمایند. زانوبند های الاستیک گزینه ای در دسترس برای آسیب های درجه یک هستند.

جراحی: در رگ به رگ شدن درجه سه احتیاج به جراحی است. ترمیم رباط های پاره شده با مداخله لازم است. بهبودی معمولا کند است.

بهبود رگ به رگ شدن زانو

روند بهبودی زانوی پرانتزی مراحل مختلفی را طی می نماید. اولین مورد استراحت است که تقریباً برای همه اجباری است. بیماران باید به این امر احترام بگذارند تا از تکاملی اطمینان حاصل نمایند که کیفیت زندگی آن ها را بازیابی کند.

در هر صورت لازم است به بهبود آهسته این آسیب توجه گردد. یک ماه زمان استاندارد برای بهبودی است، اما اگر جراحی نموده باشید، ممکن است دو برابر این زمان طول بکشد. اگر به فکر از سرگیری فعالیت های ورزشی سخت هستید، ممکن است مجبور شوید خیلی بیشتر منتظر بمانید، که به برنامه توانبخشی که می تواند از 3 تا 6 ماه طول بکشد، اشاره دارد.

آیا می توان از رگ به رگ شدن زانو جلوگیری کرد؟

در محیط های ورزشی، پیشگیری از آسیب های ناشی از تمرین موضوعی است که در مطالعات بی شماری به آن اشاره شده است. حقیقت این است که با انجام اقدامات احتیاطی در ورزش، گرم کردن و خستگی عضلانی می توان از پیچ خوردگی زانو جلوگیری کرد.

به هر حال اتفاقاتی وجود دارد که به سادگی اجتناب ناپذیر است. اگر کفش مناسب داشته باشیم می توانیم خطر زمین خوردن را کاهش دهیم، اما این همه خطرات را از بین نمی برد. برای مثال، شاید کسی با ما برخورد کند و کاری از دست ما برنمی آید.

شرایط جسمانی نیز یک عامل محافظتی است. افرادی که عضلات اندام تحتانی فشرده شده دارند کمتر دچار رگ به رگ شدن می شوند، زیرا این بافت ها به عنوان تثبیت نماینده مفاصل عمل می نمایند.

به گزارش وب گاه بیتوته، در صورت بروز درد یا التهاب زانو، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. ممکن است در هنگام وقوع پیچ خوردگی درجه یک متوجه آن نشوید و ممکن است به آرامی در حال توسعه باشد. مشاوره به موقع روش دیگری برای جلوگیری از رشد آسیب و آسیب تماشا رباط بیشتر از آسیب اولیه است.

منبع: فرادید
انتشار: 4 فروردین 1402 بروزرسانی: 4 فروردین 1402 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2225

به "رگ به رگ شدن زانو؛ علل، علائم و توصیه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رگ به رگ شدن زانو؛ علل، علائم و توصیه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید