راه اندازی بانک اطلاعات نسخ خطی اسلامی در برلین

به گزارش مجله پیامک، به گزارش خبرنگاران، رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در تازه ترین خبر ارسالی خود برای خبرنگاران نوشته است: ابتکار نسخه های خطی علمی اسلامی پروژه مشترک موسسه ماکس پلانک برلین و موسسه مطالعات اسلامی در دانشگاه مک گیل مونترال است. دست اندرکاران این پروژه سعی دارند تا اطلاعات مفیدی درباره همه نسخه های خطی اسلامی در رشته های مرتبط با علوم ریاضی مانند نجوم، ریاضیات، فیزیک نور، جغرافیای ریاضی، موسیقی، مکانیک و سایر رشته های مرتبط جمع آوری نمایند و سپس آنها را در اختیار عموم قرار دهند. این نسخه های خطی مربوط به قرن های هشتم تا نوزدهم میلادی است و عموما به زبان های عربی، ترکی و فارسی نوشته شده است. در این پروژه، همچنین اطلاعات کاملی درباره نویسندگان اسلامی و آثار آنان جمع آوری می گردد.

راه اندازی بانک اطلاعات نسخ خطی اسلامی در برلین

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

براساس اطلاعاتی که بر روی سایت ابتکار نسخه های خطی علمی اسلامی قرار گرفته، آثار نویسندگان و نسخه های خطی که در حال حاضر در دسترس عموم واقع شده است، محدود به دوره قبل از سال 1350 میلادی است. علاوه بر این، حتی اطلاعات و آثار مربوط به نویسندگان قرن چهاردم میلادی نیز هنوز کامل نشده است و اشکالاتی در این بانک اطلاعاتی به چشم می خورد که گفته می گردد به تدریج حل خواهند شد. همچنین، همان طور که قبلا هم اشاره شد، تنها نسخه های خطی مرتبط با علوم ریاضی بر روی این سایت واقع شده است و بنابراین نسخه های خطی مربوط به رشته های پزشکی، فلسفه و غیره در این سایت دیده نمی گردد.

با این وجود، در این سایت، علاوه بر متون و اطلاعات مرتبط با نویسندگان، تصاویر نسخه های خطی نیز وجود دارد که می تواند جذابیت زیادی برای علاقمندان به علوم ریاضی داشته باشد. البته به دلیل قوانین مالکیت معنوی، فعلا امکان انتشار تمام تصاویر برای عموم امکان پذیر نیست و علاقمندان تنها می توانند تصاویر نسخه هایی را ببینند که در کتابخانه دولتی برلین موجود است.

استفاده از این بانک اطلاعاتی ساده است. علاقمندان با ورود به سایت می توانند درباره اثر و یا نویسنده موردنظر خود به جستجو بپردازند. همچنین بخشی برای جستجوی تصاویر نسخه های خطی در این سایت وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 859

به "راه اندازی بانک اطلاعات نسخ خطی اسلامی در برلین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی بانک اطلاعات نسخ خطی اسلامی در برلین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید