دیپلماسی بی رمق کشتی ایران در دایره قدرت، دبیر خلاء خادم را پر کند

به گزارش مجله پیامک، پرونده رقابتهای جهانی 2019 قزاقستان و گزینشی المپیک 2020 توکیو در حالی برای تیم ملی کشتی آزاد ایران بسته شد که شاگردان غلامرضا محمدی در انتها این مسابقات به یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز و دو سهمیه المپیک دست یافتند. ضمن اینکه تیم ایران با یک امتیاز اختلاف با تیم آمریکا، سکوی سومی را از دست داد و به عنوان چهارمی بسنده کرد. عنوانی که همچنان شک و شبهاتی در حصول آن مطرح شده و گفته می گردد نفوذ امریکایی ها در سیستم امتیازدهی مسابقات، باعث سومی آنها و پایین آمدن تیم ایران از سکو شده است.

دیپلماسی بی رمق کشتی ایران در دایره قدرت، دبیر خلاء خادم را پر کند

به هر حال شاگردان محمدی در آخرین آوردگاه دنیای قبل از المپیک 2020 توکیو با تیمی متشکل از باتجربه های عنوان دار و جوانان باانگیزه و جویای نام به میدان رفتند و در نهایت نقاط ضعف و قوت کشتی آزاد ایران را عیان کردند.

از توان حسن یزدانی طلایی و پرافتخار و علیرضا کریمی جنگنده و خستگی ناپذیر که بگذریم، باید قبول کرد کشتی آزاد ایران در المپیک کار بسیار سختی را پیش رو دارد. روند چند سال اخیر نشان داد کشتی ایران با بالا رفتن سن قهرمانان نامدار و باتجربه اش احتیاج مبرم به پوست اندازی دارد که متاسفانه این تغییر و تحول با روزهای پر فراز و نشیب فدراسیون کشتی مقارن شد.

روزهایی که ناکامی در رقابتهای دنیای چند سال اخیر و هزاران مشکل اقتصادی و ساختاری آن در نهایت به استعفای رئیس فدراسیون منتهی شد و نه تنها زمان مفید برای تجهیز و آماده سازی تا المپیک را از ما گرفت، بلکه جریانات مخرب و حاشیه ای فراوانی را به راه انداخت که هنوز هم پس لرزه های آن ادامه دارد و حس می گردد.

کشتی آزاد ایران در رقابتهای دنیای قزاقستان نشان داد همانطور که در سبک وزن صاحب آزادکاران مدعی و ششدانگ نیست، بلکه وضعیتش در سنگین وزن هم چندان امیدوارنماینده به نظر نمی رسد . متولیان فدراسیون کشتی حالا با کنار رفتن ستارگان چند سال اخیر اوزان سبک و سنگین تیم ملی، راه طولانی و ناهمواری را برای سازندگی و عرض اندام در رقابتهای دنیای و المپیک پیش رو دارند.

متاسفانه بعد از هر میدان بزرگ بین المللی بسیاری از کارشناسان تنها به بررسی فنی وزن به وزن ملی پوشان ایران پرداخته و هر کدام از کشتی گیران را در سیبل تعریف و تمجید و یا انتقاد و تخریب قرار می دهند. کمتر کسی به این موضوع توجه دارد که توان دیپلماسی و روابط کشتی ایران و همچنین نفوذ ما در سیستم مدیریتی اتحادیه دنیای کشتی هم تعریف چندانی ندارد. ما در رقابتهای دنیای قزاقستان نه تنها در بسیاری از اوزان خوب نتیجه نگرفتیم بلکه در بحث قضاوت هم به راحتی حق ما را در بعضی اوزان خوردند و آب از آب هم تکان نخورد.

علاوه بر رای داوران کشتی در بسیاری از صحنه های 50 - 50 به ضرر نمایندگان ایران، باید به مهمترین اتفاق عجیب این مسابقات هم اشاره نمود که طی آن یونس امامی در یکقدمی راهیابی به فینال به راحتی اسیر مافیای کشتی شد و پیروزی را به آزادکار میزبان تقدیم کرد. منظور از مافیای کشتی همان قدرت پشت پرده جاری در اتحادیه کشتی است که به راحتی با استفاده از آن حاجی علی یف آذربایجانی را بعد از درگیری و فحاشی به داوران و دیسکالیفه شدن در مصاف جنجالی با حریف روس، دوباره به جدول مسابقات بازگرداند و عجیب ترین تصمیم چند سال اخیر در مسابقات دنیای را رقم زد.

مشابه همین اتفاق چندی پیش برای کشتی ایران رخ داد اما نتیجه اش کاملا متفاوت بود. در رقابت های دنیای کشتی آزاد نوجوانان دنیا، علی قلی زادگان در وزن 51 کیلوگرم برای کسب مدال برنز برابر میکیتا آبراموف از اوکراین به روی تشک رفت و در انتها در حالی که 5 بر 3 شکست خورده بود به علت دست ندادن با مربی حریف، دیسکالیفه و 10 امتیاز پنجمی او گرفته شد. بدین ترتیب به دلیل آنچه اعتراض نابجا خوانده شد، 10 امتیاز ایران برای کسب عنوان قهرمانی از دست رفت تا ایران بعد از روسیه دوم گردد!

شرایط فنی کشتی ایران چه خوب چه بد؛ باید مورد توجه متولیان کنونی فدراسیون کشتی قرار گیرد، اما علیرضا دبیر و حمید سوریان باید همانگونه که در رقابتهای دنیای پا به پای مربیان و کشتی گیران از سالنی به سالن دیگر دوندگی کردند، در بحث دیپلماسی و ورود به دایره قدرت و سیاست گذاری اتحادیه دنیای هم قوی و پویا عمل نمایند. این مهم پیش از این با حضور رسول خادم حاصل شد، اما با استعفای او از هیات رئیسه اتحادیه دنیای، کشتی ایران دوباره به نقطه شروع این تعامل مثبت دیپلماتیک بازگشت و حالا متولیان کنونی باید با رایزنی و برنامه ریزی دو چندان، به همان کرسی از دست رفته دست یابند.

تا المپیک 2020 توکیو زمان زیادی باقی نمانده و ما تنها دو سهمیه در کشتی آزاد بدست آوردیم. چهار سهمیه دیگر مانده و چند میدان گزینشی اندک که طبیعتا با توجه به حضور مدعیان پشت خط مانده، کار را برای ما سخت خواهد نمود. بهتر است به جای افتخار به صعود دو پله ای کشتی آزاد ایران از ششمی سال گذشته به عنوان چهارمی سال جاری در رقابتهای دنیای، به نقایص بزرگ تیم ملی و در راس آن ضعف بزرگ دیپلماسی کشتی توجه کنیم. همان کاستی بزرگی که با عدم وجود ستارگان پرتعدادی همچون حسن یزدانی و علیرضا کریمی در ترکیب تیم ملی به خوبی حس می گردد و باید فکری به حال پر کردن این خلاء در المپیک کرد.

به گزارش مجله پیامک، پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی دنیا به میزبانی شهر نورسلطان قزاقستان برگزار گردید که در انتها تیم ایران با کسب یک مدال طلا و سهمیه المپیک توسط حسن یزدانی در وزن 86 کیلوگرم، یک مدال نقره توسط علیرضا کریمی در 92 کیلوگرم و دو مدال برنز توسط یونس امامی و بهنام احسان پور در اوزان 70 و 61 کیلوگرم در صندلی چهارم ایستاد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 430

به "دیپلماسی بی رمق کشتی ایران در دایره قدرت، دبیر خلاء خادم را پر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی بی رمق کشتی ایران در دایره قدرت، دبیر خلاء خادم را پر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید