دیپلمات روس: در حال مذاکره با آمریکا درباره کاهش تحریم ها علیه سوریه هستیم

به گزارش مجله پیامک، نماینده روسیه در شورای امنیت با اشاره به قطعنامه مشترک روسیه-آمریکا درباره ارائه کمک های انسان محبت آمیز به سوریه، گفت: این مسئله نقطه عطفی در روابط دو کشور بوده و گویای امکان همکاری دوجانبه در حل و فصل مسائل در سوریه است.

دیپلمات روس: در حال مذاکره با آمریکا درباره کاهش تحریم ها علیه سوریه هستیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد که طرف روسی در حال انجام مذاکراتی با مقامات واشنگتن در خصوص کاهش تحریم های آمریکا علیه دولت سوریه است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا طرف آمریکایی حاضر به انجام چنین کاری خواهد بود، تنها به گفتن این جمله بسنده کرد که بهتر است صبر کنیم، ببینیم چه می شود.

این دیپلمات بلندپایه روس همچنین ابراز امیدواری کرد که تصویب قطعنامه مشترک روسیه-آمریکا در خصوص ارائه کمک های فرامرزی به سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، نقطه عطفی در روابط دوجانبه مسکو و واشنگتن در سطح گسترده تر شود.

نبنزیا در پاسخ به سئوالی در این رابطه توضیح داد: ما امیدواریم که این مسئله بتواند نقطه عطفی در روابط دوجانبه شود. این دقیقاً موضوعی است که ولادیمیر پوتین و جو بایدن، روسای جمهوری روسیه و آمریکا در جریان مذاکرات خود در ژنو درباره آن گفتگو کردند. و ما قطعاً می توانیم در این زمینه با یکدیگر همکاری سازنده ای داشته باشیم.

وی ادامه داد، روسیه در فرایند رایزنی ها پیرامون قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه، خطوط قرمز خود را تعیین کرده است. در این رابطه، در متن پایانی قطعنامه، بندهایی وجود دارد که در پیش نویس پیشنهادی کشورهای غربی نبوده و دقیقاً این موارد، گزینه های مورد توافق است.

نماینده روسیه در سازمان ملل تأکید کرد که بسیار اهمیت دارد که قطعنامه فوق شامل مواردی است که ضرورت توسعه ارسال کمک های انسان محبت آمیز به سوریه از طریق خطوط تماس را مورد اشاره قرار داده است. وی افزود، البته فعلاً هنوز زود است درباره چگونگی توسعه فرایند اوضاع و مواضع روسیه در این خصوص صحبتی کرد.

این دیپلمات در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد که تروریست ها به اقدامات نظامی خود در منطقه ادلب سوریه ادامه می دهند، ولی نمی توان گفت که جنگ در این کشور جریان دارد. وی گفت: استان ادلب تحت کنترل نیروهای دولتی سوریه قرار ندارد، ولی درگیری های نظامی فعال در این منطقه مشاهده نمی شود. تحریکاتی از سوی گروه های مسلح تروریستی انجام می شود، ولی نمی توان گفت در خاک سوریه جنگ ادامه دارد.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل هم به نوبه خود اعلام کرد که مقامات واشنگتن امیدوارند کار مشترک با روسیه در شورای امنیت پس از تصویب قطعنامه مشترک درباره ارائه کمک های انسان محبت آمیز به سوریه ادامه پیدا کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1742

به "دیپلمات روس: در حال مذاکره با آمریکا درباره کاهش تحریم ها علیه سوریه هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: در حال مذاکره با آمریکا درباره کاهش تحریم ها علیه سوریه هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید