ملاقات صالحی با وزیر خارجه چین

به گزارش مجله پیامک، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پنجشنبه شب با وزیر خارجه چین ملاقات کرد.

ملاقات صالحی با وزیر خارجه چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرنگاران، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که در راس هیاتی عالی رتبه در چین به سر می برد، پنجشنبه شب (به وقت محلی) با وانگ یی وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار وزیر خارجه چین با ابراز خرسندی از سفر صالحی و هیات همراه به چین، نتایج این سفر را در توسعه روابط دو کشور قابل توجه و موثر دانست.

وی همچنین گفت که انجام این سفر در مقطع کنونی، نشانه بارزی از اهمیت روابط دوجانبه و جدیت تهران و پکن بر توسعه هر چه بیشتر آن است.

وانگ یی در عین حال، دیدارها و دیدار های انجام شده از سوی مقامات عالی رتبه سازمان انرژی اتمی کشورمان با همتایان چینی را بسیار ارزشمند دانست و گفت: انجام این دیدارها در راستای گسترش هر چه بیشتر همکاری های دو کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وزیر خارجه چین همچنین بر این نکته تاکید داشت که با سفر قریب الوقوع شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به تهران زمینه های لازم جهت برقراری روابط راهبردی میان دو کشور فراهم گردد.

وانگ یی با تاکید بر اهمیت توافق هسته ای اخیر میان ایران و کشورهای 1 +5 ابراز امیدواری کرد که تحریم های اعمال شده علیه ایران در اسرع وقت برداشته شده و فضای لازم جهت ایفای نقش متناسب با توانمندی های ایران در صحنه بین المللی بیش از گذشته فراهم آید.

وی با یادآوری ابتکار رئیس جمهوری چین در مورد طرح مالی جاده ابریشم ابراز امیدواری کرد: این ابتکار که با استقبال جمهوری اسلامی ایران نیز روبرو شده، باعث توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور گردد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این دیدار با تقدیر از همکاری های چین با کشورمان به ویژه در شرایط سخت بین المللی، چشم انداز روابط دوجانبه را بسیار روشن دانست و خواستار گسترش آن در حوزه های دفاعی، مالی، هسته ای صلح آمیز و نفت شد که این پیشنهاد با استقبال وانگ یی همراه بود.

وی همچنین با تشریح وضعت بغرنج و پیچیده خاورمیانه و غرب آسیا، بر اهمیت ایفای نقش جمهوری اسلامی ایران تاکید و ابراز امیدواری کرد تا با ایجاد فرصت های پیش رو به ویژه در نتیجه اجرا شدن برجام، از ظرفیت های ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک جمهوری اسلامی ایران در جهت صلح و امنیت منطقه و بین المللی بهره برداری گردد.

وزیر خارجه چین همچنین در این دیدار ضمن دعوت از محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود برای بازدید از کشورش و زمینه سازی برای سفر رئیس جمهور چین به تهران، از ابلاغ پیغام شفاهی حسن روحانی مبنی بر تاکید بر اهمیت حفظ و گسترش روابط با چین که از طریق صالحی به وی ارائه گشت، به شی جین پینگ اطلاع داد.

صالحی و وانگ یی همچنین با استقبال از گسترش روابط در بخش های مختلف به ویژه صنعت هسته ای زمینه های مختلف اجرایی آن را مورد آنالیز و گفتگو قرار دادند.

چگونگی مشارکت چین در بازطراحی و مدرن کردن رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک نیز از دیگر محورهای گفت وگوی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر خارجه چین بود.

وی صبح دیروز - چهارشنبه - در راس یک هیات عالی رتبه از مسئولان و مقامات فنی سازمان انرژی اتمی وارد پکن پایتخت چین شد.

صالحی را در این سفر که عصر روز آدینه - فردا - به سرانجام می رسد، بهروز کمالوندی معاون بین الملل و امور حقوقی، اصغر زارعان معاون سازمان و دبیر کمیته امنیت فناوری هسته ای و پژمان رحیمیان مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی و تعدادی دیگر از کارشناسان این سازمان همراهی می نمایند.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 650

به "ملاقات صالحی با وزیر خارجه چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات صالحی با وزیر خارجه چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید