دانشمند ایرانی امواج مغزی را رمزگشایی کرد

به گزارش مجله پیامک، یک تکنیک جدید که به دست مریم شانه چی ابداع گردیده است، قادر به رمزگشایی امواج مغزی است و پی ببرد که بیمار از لحاظ روحی در چه حالتی قرار گرفته است و در نهایت می تواند برای درمان بهینه و به موقع افسردگی و اضطراب استفاده گردد.

دانشمند ایرانی امواج مغزی را رمزگشایی کرد

به گزارش مجله پیامک و به نقل از گیزمگ، همه ما می دانیم که خلق و خوی ما می تواند مرموز و عجیب باشد، چرا که گاهی اوقات به صورت تصادفی تغییر می نماید و لزوما به آنچه که در حال اجرا آن هستیم وابسته نیست.

متاسفانه، حتی علم اعصاب نیز نمی تواند زمانی که ما احساس شادی و غم را احساس می کنیم، کاملا از آنچه که در مغز اتفاق می افتد باخبر شود.

یک تیم از محققان دانشگاه کالیفرنیا به سرپرستی مریم شانه چی، در کوشش برای آنالیز مغز، یک تکنیک جدید برای خواندن سیگنال های مغز را کشف نموده اند که به خلق و خوی(mood) بیمار پی می برد.

این تکنیک می تواند منجر به درمان های جدید برای افسردگی و اضطراب شود.

مغز یک موجود پیچیده است، بنابراین سخت است که بگوییم کدام قسمت ها مسئولیت کدام کارنمودها را بر عهده دارند، چرا که بسیاری از عملنمودها به تنها به یک منطقه خاص از مغز مربوط نیستند و شامل مناطق مختلفی از مغز می شوند.

احساسات هم یک مثال از این دست است که فهم و دریافت آن بسیار سخت است.

مریم شانه چی، نویسنده اصلی این پژوهش می گوید: چگونگی خلق و خو به مناطق متعدد در مغز برمی شود و تنها به یک منطقه از آن مربوط نیست. بنابراین رمزگشایی حالت روحی یک چالش محاسباتی منحصر به فرد است.

وی اضافه نمود: این چالش با این واقعیت که ما درک کاملی از اینکه چگونه این مناطق فعالیت های خود را برای رمزگذاری خلق و خوی ما هماهنگ می نمایند، نداریم و این کار ذاتا برای ارزیابی، سخت است.

وی ادامه داد: برای حل این چالش، ما احتیاج به توسعه روش های رمزگشایی جدید داشتیم که سیگنال های عصبی توزیعی را از مناطق مختلف مغز یکپارچه نموده و بخواند.

برای آغاز حل این مشکل، این مطالعه سیگنال های عصبی مغز همه شرکت نمایندگان در این مطالعه را مورد آنالیز قرار داد.

محققان برای دریافت بهترین داده های ممکن، گروهی متشکل از هفت بیمار را که قبلا در مغز آنها الکترود کار گذاشته گردیده بود، برای یاری به تشخیص تشنج های صرعی مطالعه کردند. بیماران به صورت دوره ای با استفاده از پرسشنامه و بیان احساس مقطعی خود، حالت روحی خود را گزارش می دادند.

با گذشت زمان، محققان حالت های گزارش گردیده را با سیگنال های مغز ثبت گردیده مطابقت دادند تا ببینند که هر حالت به چه شکل است. با استفاده از این سیستم، آنها سپس یک روش رمزگشایی ابداع کردند که بتواند امواج مغزی یک بیمار را بخواند و پیش بینی کند که چه احساسی دارد.

این سیستم می تواند کاربردهایی فراتر از خواندن احساسات داشته باشد و می تواند مجرمان غیرقابل کنترل را تحت کنترل درآورد.

در حال حاضر، این مطالعه به دنبال درمان اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی با تحریک الکتریکی مغز است. این سیستم رمزگشایی جدید می تواند به همراه فناوری تحریک الکتریکی مغز برای نظارت بر زمانی که یک فرد دقیقا چه زمانی احتیاج به یاری دارد، استفاده شود.

شانه چی می گوید: هدف ما ایجاد یک فناوری است که به پزشکان یاری کند تا نقشه دقیق تری از آنچه که در مغز یک فرد افسرده در یک لحظه خاص اتفاق می افتد، به دست آید و راهی برای درک آنچه سیگنال مغز ما درباره خلق و خوی به ما می گوید به آنها بدهد.

وی اضافه نمود: این سیستم به ما اجازه می دهد که یک ارزیابی دقیق از تغییر حالات روحی افراد در طول زمان برای طراحی دوره درمان داشته باشیم. این فناوری امکان درمان های اختصاصی برای اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی و اضطراب را برای میلیون ها نفر که به درمان های سنتی پاسخ نمی دهند، فراهم می نماید.

البته این کار تا اجرایی شدن فاصله دارد. احساسات غالبا ناپایدار هستند و مغز بسیار پیچیده است و به طور معین معلوم نیست کدام سیگنال ها با آنها ارتباط دارد.

همچنین کار گذاشتن الکترود داخل جمجمه بسیار تهاجمی است و نمونه کوچک هفت نفره این مطالعه نیز به اندازه کافی برای اعلام نتیجه قطعی کافی نیست. با این حال، این کار به عنوان اولین گام، جذاب است.

این تحقیق در مجله Nature Biotechnology منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 65

به "دانشمند ایرانی امواج مغزی را رمزگشایی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمند ایرانی امواج مغزی را رمزگشایی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید