خبرنگاران 31 شهرک جدید گلخانه ای در خراسان جنوبی جانمایی شد

به گزارش مجله پیامک، بیرجند - خبرنگاران - مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی گفت: 31 شهرک جدید گلخانه ای در استان تثبیت و جانمایی شد و اقدامات مربوط به کمیسیون ماده 2 واگذاری اراضی برای آنها صورت گرفته است.

خبرنگاران 31 شهرک جدید گلخانه ای در خراسان جنوبی جانمایی شد

مهدی سورگی روز چهارشنبه در نشست خبری آنالیز فعالیت های سازمان جهاد کشاورزی در نهضت گلخانه ای به صورت برخط اضافه نمود: سال گذشته تفاهم نامه احداث یک هزار هکتار گلخانه بین شرکت شهرک های کشاورزی و استانداری خراسان جنوبی به امضا رسید و مقرر شد عملیات اجرایی این تفاهم نامه از نظر تعهدات فنی و ریالی در طول 2 سال عملیاتی گردد.

وی بیان نمود: تا به امروز با همکاری شرکت شهرک های کشاورزی کشور و مجموعه های مرتبط در استان برای 236 هکتار کار تملک اجرا شده همچنین این میزان هکتار برای شرکت شهرک های کشاورزی استان 620 میلیون تومان بار مالی در بر داشته است.

مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تا این لحظه مطالعات نهایی 150 هکتار گلخانه در استان انجام و عملیات زیرساختی آن نیز بارگذاری شده است.

وی ادامه داد: همچنین مطالعات 561 هکتار از فاز یک نهایی شده و فاز دو دارای پیشرفت 90 درصدی است که پیش بینی می گردد تا سرانجام آبان ماه در مجموع مطالعات 711 هکتار از مجموع یک هزار هکتار گلخانه در استان تکمیل گردد.

سورگی با بیان اینکه تا به امروز 2 میلیارد تومان برای اجرای این تفاهم نامه توسط شرکت شهرک های کشاورزی در استان هزینه شده است توضیح داد: عملیات اجرایی پنج شهرک در پنج شهرستان تا به امروز وارد فاز اجرایی شده است.

وی اضافه نمود: همچنین برای چهار شهرک پروانه حفاری برای تامین آب با 1.2 میلیارد تومان هزینه نیز صادر شده است.

مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: در زمینه معابر و اجرای پلان در شهرک های کشاورزی حدود 11 میلیارد تومان قرارداد منعقد شده است همچنین در بحث گازرسانی به شهرک ها حدود 18 میلیارد تومان قرارداد منعقد و عملیات گازرسانی به بعضی از شهرک ها اجرا شده است.

وی گفت: در این تفاهم نامه 672 هکتار برای احداث گلخانه، 167 هکتار مجتمع دامپروری، 158 هکتار احداث بارگاه زرشک و 55 هکتار شیلات در نظر گرفته شده که در مجموع به یک هزار و 51 هکتار می رسد.

سورگی اضافه نمود: توسط شرکت شهرک های کشاورزی 86 میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی برای استان تامین شده است که این اعتبار در بعضی از نقاط استان هزینه شده یا در حال پرداخت است به این صورت که بخشی از اعتبارات به صورت اوراق و بخش دیگر نقدی است.

وی بیان نمود: مجموع تعهد شرکت شهرک های کشاورزی برای استان 140 میلیارد تومان بوده که تا به امروز 86 میلیارد تومان محقق شده است و امید می رود با تخصیص اعتبارات استانی عملیات اجرایی در 6 شهرک ایجاد شده را پیگیری کنیم.

مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی تملک زمین و آب را یکی از مهمترین مسائل سرمایه گذاران در استان دانست و مطرح نمود: شرکت شهرک های کشاورزی استان آمادگی این را دارد که آب و زمین را تملک نموده و در اختیار سرمایه گذاران بخش کشاورزی قرار دهد.

وی با اشاره به بعضی مسائل سرمایه گذاران در مورد فرایند بانکی و وثایق مورد احتیاج گفت: شرکت شهرک ها در بحث قراردادهایی که منعقد می نماید موضوع سرمایه گذاری را مشروط به تسهیلات نمی نماید.

سورگی توضیح داد: در مورد فرایند اداری و کارشناسی نیز آنچه بر عهده شرکت شهرک های کشاورزی است در 10 روز انجام می گردد.

وی ادامه داد: در بحث کارشناسی و واگذاری زمین به متقاضی، ابتدا باید متقاضی 30 درصد هزینه را به صورت نقد پرداخت کند که گاهی اوقات تاخیر در پرداخت 30 درصد اولیه از طرف متقاضی باعث طولانی شدن فرآیند می گردد.

مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی بیان نمود: 70 درصد دیگر هزینه نیز باید در بازه زمانی سه ساله تقسیط متقاضی یا سرمایه گذار پرداخت گردد.

وی در ارتباط با پرداخت تسهیلات به متقاضیان و زمان بَر بودن آن تاکید نمود: موضوع پرداخت تسهیلات به شرکت شهرک های کشاورزی مربوط نیست و در حوزه اختیارات بانک کشاورزی است.

سورگی ادامه داد: تمام شرایط و ضوابط در نظر گرفته شده از سوی بانک برای متقاضیان از جمله وثیقه در سطح کلان کشور تصمیم گیری و به استان ها ابلاغ می گردد و متقاضیان ناچار هستند برای دریافت تسهیلات شرایط و ضوابط بانک را بپذیرند.

وی مطرح نمود: در حال حاضر 82.6 میلیارد تومان مبلغ تسهیلات برای ایجاد گلخانه ها مصوب شده و پفراینده ها به بانک کشاورزی معرفی شده است.

مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی گفت: هرچند شرایط دریافت تسهیلات، واگذاری املاک و سایر برای متقاضیان سخت است اما این شرایط برای تمام کشور است ضمن اینکه سود تسهیلات در نظر گرفته شده برای استان های کم برخوردار که خراسان جنوبی جزو آنها است از استان های برخوردار کمتر است.

وی اضافه نمود: سود تسهیلات در نظر گرفته شده برای خراسان جنوبی 12.5 درصد است در صورتیکه برای استان های دیگر 14 درصد سود در نظر گرفته شده لذا به متقاضیان پیشنهاد می گردد از شرایط موجود استفاده نمایند چراکه در آینده تعیین نیست شرایط تورم و شرایط مالی کشور به چه صورت باشد.

سورگی با بیان اینکه پیگیر کاهش سود تسهیلات در استان هستیم بیان نمود: در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی به استان، بحث کاهش سود تسهیلات مطرح شد و مدیرعامل بانک کشاورزی قول پیگیری داده است.

مدیر شعبه شرکت شهرک های کشاورزی خراسان جنوبی گفت: متقاضیانی که در زمینه های مختلف مشکل دارند می توانند با شماره های شعبه شرکت شهرک های کشاورزی استان به شماره 05632431071 و 05632430447 تماس گرفته و مشکل را مطرح نمایند و خواهان پیگیری شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1301

به "خبرنگاران 31 شهرک جدید گلخانه ای در خراسان جنوبی جانمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 31 شهرک جدید گلخانه ای در خراسان جنوبی جانمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید