آمارهای شگفت انگیز از تورم مسکن

به گزارش مجله پیامک، خبرنگاران- تورم مسکن در انتها بهمن سال جاری به حدود 42 درصد رسید. یعنی خانوار ایرانی بابت خرید خانه در بهمن سال جاری تقریبا 42 درصد بیشتر از بهمن پارسال هزینه نموده است. این داده ها را مرکز آمار ایران اخیرا منتشر نموده و در تازه ترین گزارش آنها تورم عمومی مسکن با احتساب هزینه های آب، برق، گاز و ... به مرز 40 درصد رسیده است. همین آمار ها نشان می دهند در استان تهران تورم مسکن تقریبا معادل کل کشور بوده، اما این عدد برای استان خوزستان 14 درصد به ثبت رسیده و برای استان چهارمحال وبختیاری حدود 62 درصد برآورد می گردد.

آمارهای شگفت انگیز از تورم مسکن

1- تورم مسکن نسبت به تورم عمومی یا همان تورم نقطه به نقطه در یک سال گذشته حدود 12 درصد کمتر بوده است. مرکز آمار می گوید هر خانوار ایرانی به طور میانه در انتها بهمن سال جاری 41.7 درصد نسبت به بهمن پارسال بابت مسکن هزینه بیشتری پرداخت نموده است درحالی که تورم عمومی که شامل همه نوع کالا و خدمات می گردد، در انتها بهمن سال جاری عدد 53.4 درصد را نشان می دهد. این را هم باید اضافه کنیم که تورم مسکن در کل کشور، طی بهمن سال جاری کمی بیش از دو درصد نسبت به دی ماه افزایش پیدا نموده است.

2- تورم مسکن در یک سال قبلی از خوراکی ها، هزینه های بهداشت و درمان، پوشاک و حمل ونقل کمتر بوده است. اگر عدد 41.7 درصد را به عنوان تورم مسکن درحدفاصل بهمن 1400 تا بهمن سال جاری درنظر بگیریم، در همین مدت خوراکی ها 73 درصد گران شدند. هزینه های رستوران و هتل ها 76 درصد، هزینه های بهداشت و درمان حدود 54 درصد، هزینه های حمل ونقل تقریبا 50 درصد و قیمت پوشاک حدود 46 درصد افزایش افزایش پیدا نموده است. در طرف مقابل تورم مسکن را می توانیم بیشتر از هزینه های ارتباطات، سرگرمی و فرهنگ و آموزش بدانیم. چون تورم هزینه های ارتباطات در یک سال قبلی حدود 15 درصد بوده و این عدد برای گروه های آموزش و سرگرمی و فرنگ نزدیک 30 درصد برآورد می گردد.

3- تورم مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها در یک سال گذشته تقریبا 40 درصد افزایش پیدا نموده است. این را مرکز آمار در نو ترین داده های خود تحت عنوان شاخص قیمت مصرف کننده در بهمن 1401 به تفکیک استان ها اعلام نموده و اضافه شدن پارامتر هایی مثل آب و برق و سوخت عدد تورم عمومی مسکن را از حدود 41.7 به مرز 40 درصد رسانده است. اگر همین عدد 40 درصد را به عنوان میانگین کل کشور ملاک قرار بدهیم، آنوقت تورم مسکن در 15 استان از کل کشور کمتر بوده است. تورم مسکن ظرف یک سال گذشته در همدان 39 درصد، هرمزگان 38.5 درصد، سمنان 38 درصد، فارس 38 درصد، لرستان 37 درصد، خراسان جنوبی 36 درصد، خراسان رضوی 36 درصد، مازنداران 34 درصد، بوشهر 32 درصد، گلستان 28 درصد، اردبیل 27.5 درصد، کرمان 27 درصد، ایلام 27 درصد، سیستان و بلوچستان 21 درصد و خوزستان 14 درصد بوده است.

4- تورم مسکن در یک سال گذشته در 16 استان از میانگین کشور بیشتر بوده است. علاوه بر استان تهران که تورم مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها تقریبا با میانگین کشوری برابری می نماید، در استان چهارمحال و بختیاری شاهد رشد تقریبا 62 درصدی تورم در این بخش بودیم. آمار های رسمی نشان می دهد تورم مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها در استان یزد 57 درصد، آذربایجان شرقی 53 درصد، اصفهان 49 درصد، کردستان و کهگیلویه و بویراحمد 48 درصد، کرمانشاه 47 درصد، زنجان و البزر 44 درصد، قم 43 درصد، قزوین و خراسان شمالی 42 درصد و استان مرکزی و گیلان و آذریاجان غربی 41 درصد برآورد شده است. یعنی بیشتر از تورم عمومی که در کل کل کشور وجود داشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اسفند 1401 بروزرسانی: 9 اسفند 1401 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 2216

به "آمارهای شگفت انگیز از تورم مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمارهای شگفت انگیز از تورم مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید