سند جامع راهبردی مالی ایران و افغانستان تنظیم می گردد

به گزارش مجله پیامک، قرار است سند جامع راهبردی مالی بین ایران و افغانستان تنظیم گردد؛ مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک در گفت وگو با رئیس عمومی گمرکات افغانستان بر تسهیل تجارت میان دو کشور، تبادل اطلاعات گمرکی، حل مسائل مرزی و توسعه ترانزیت تاکید نمود.

سند جامع راهبردی مالی ایران و افغانستان تنظیم می گردد

به گفته میراشرفی باتوجه به کمبود باسکول و ایکس ری کامیونی در گمرک اسلام قلعه افغانستان، رئیس عمومی گمرکات افغانستان خاطرنشان کرد مقدمات لازم برای استقرار دستگاه های ایکس ری، باسکول و تجهیز گمرکات رسمی مشترک در دستور کار گمرک افغانستان قرار داشته و با جدیت آن را پیگیری خواهد نمود.

رئیس کل گمرک ایران از زمین اختلافی بین گمرک دوغارون خراسان رضوی و اسلام قلعه افغانستان گفت؛ اینکه شرکت ایرانی هزینه ساخت آن را متعهد شده و نقشه اجرای آن نیز از مجاری دیپلماتیک به طرف افغانی داده شده است؛ رئیس عمومی گمرکات افغانستان قول مساعدت برای پیگیری موضوع از مقامات دولت مرکزی افغانستان داده است.

پیشنهاد ایران به طرف افغانستانی افزایش گذرگاه های مرزی بین دو کشور، بازگشائی بازارچه یزدان در خراسان جنوبی و تبدیل آن به گمرک رسمی است.

افغانستان یکی از کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران است که مدتی پیش رسانه ها از شرایط مرزهای ایران و افغانستان گفتند؛ از مرز میلک و دوغارون؛ از بسته شدن و بازگشایی مجدد آن ها. نهم مردادماه بود که خبر رسید مرز میلک در سیستان و بلوچستان بسته شده؛ جواد هدایتی، مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای علت را قاچاق سوخت خاطرنشان کرد: با توجه به اختلاف قیمت سوخت گازوئیل میان ایران و کشورهای همسایه، ناوگان این کشورها انگیزه بالایی برای تردد به کشورمان دارند تا علاوه بر سهمیه سوختی که در ایران دریافت می نمایند بتوانند با نرخ سوخت یارانه ای کشورمان گازوئیل خریداری نموده و به افغانستان قاچاق نمایند.

به گفته هدایتی انگیزه دیگر تردد کامیون های افغانستان به داخل ایران علاوه بر حمل بار، حمل کالاهای اساسی مانند آرد است که با ارز دولتی 4200 تومانی خریداری می نمایند تا بتوانند به صورت قاچاق به افغانستان ببرند.

هدایتی گفته است: در نتیجه تبدیل به رویه شدن جابجایی کالای قاچاق از ایران به خاک افغانستان توسط کامیون های افغانستانی، شورای تأمین سیستان و بلوچستان مصوب نموده تا اگر کامیون های افغانستانی حامل کالای قاچاق در مرکز میلک شناسایی شوند علاوه بر اخذ کالا و جریمه، خودرو حامل این کالا سه ماه متوقف گردد. این مصوبه مخالفانی در افغانستان داشت و درنهایت راننده های کامیون در افغانستان اعتصاب کردند اما یک هفته بعد این مرز با پادرمیانی بزرگان منطقه بازگشایی شد ولی چندان دوام نیاورد. به گفته روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک با برآورده نشدن خواسته های اعتصاب نمایندگان، مجدداً رانندگان معترض، بیستم مردادماه دست به اعتصاب زدند و مانع از تردد کامیون ها در این مرز شدند.

همچنین مرز دیگر میان ایران و افغانستان مرز دوغارون در تایباد -خراسان رضوی است؛ بارها از کم کاری گمرک در این مرز گفته که علت تجمع کامیون ها بوده است. اما اردیبهشت سال جاری از قاچاق اتباع افغانستان در این مرز گفتند و اینکه مرزبان های ایرانی با آن ها بدرفتاری نموده است؛ ادعایی که ایران آن را رد کرد.

اما مرز ماهیرود در خراسان جنوبی را زمانی فقیرترین مرزها می خواندند؛ این مرز 150 کیلومتری ولایت فراه افغانستان قرار گرفته و بازارچه ماهیرود در فاصله 240 کیلومتری شهرستان بیرجند و در فاصله 140 کیلومتری شهرستان سربیشه قرار است. فعالیت بازارچه ماهیرود از تیرماه 88 هم زمان با آغاز فعالیت گمرک مرز رسمی ماهیرود آغازشده و جایگزین بازارچه مرزی میل 75 در استان شده است.

مدتی قبل حسین سلیمی، رئیس اتاق ایران و افغانستان درباره شرایط مرز دو کشور به پایگاه خبری اتاق ایران گفته بود: مسائل و مسائلی که در این مرزها به وجود می آید مقطعی است و اراده دو کشور بر همکاری های تجاری- مالی است. برای همین هم سعی می گردد این مسائل در کوتاه مدت رفع گردد.

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان ایران بعد از پاکستان یکی از مهم ترین شریک تجاری افغانستان است؛ عزم و اراده دو کشور به همکاری دوجانبه بناشده است؛ البته ممکن است مسائل کوتاه مدتی در مرزها به دلیل مسائل امنیتی یا قوانین و مقررات ایجاد گردد ولی این ها زود رفع می گردد.

حالا به نظر می رسد که دو کشور می خواهند مسائل تجاری خود را با تنظیم سند راهبردی مالی حل نمایند؛ شاید این امیدی برای بهبود شرایط مرزها و گسترده تر شدن روابط تجاری میان دو کشور باشد.

سال گذشته 2.3 میلیارد دلار کالا به کشور افغانستان صادرشده است؛ افغانستان چهارمین مقصد صادراتی ایران در پنجاه ماه گذشته بود. این کشور 2.11 میلیون تن کالا به ارزش 713 میلیون دلار خریداری کرد که 8 درصد از کل صادرات ایران در این دوره بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 1223

به "سند جامع راهبردی مالی ایران و افغانستان تنظیم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند جامع راهبردی مالی ایران و افغانستان تنظیم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید