توقف کمک مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی چه پیامدهایی دارد؟

به گزارش مجله پیامک، با جود بحران بهداشت عمومی بی شک این اقدام یکجانبه آمریکا توان سازمان بهداشت جهانی را تضعیف کرده و به همکاری کشورهای جهانی در مقابله با کرونا آسیب می رساند.

توقف کمک مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی چه پیامدهایی دارد؟

به گزارش گروه بین الملل مجله پیامک به نقل از رادیو بین المللی چین، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا چند روز قبل در نشست خبری کاخ سفید گفت که دولتش کمک مالی به سازمان بهداشت جهانی را تعلیق خواهد کرد. آمریکا همچنین این سازمان را به ناتوانی در مقابله با شیوع کرونا و مسبب سرایت گسترده آن در سراسر جهان متهم کرد. با جود بحران بهداشت عمومی بی شک این اقدام یک جانبه آمریکا توان سازمان بهداشت جهانی را تضعیف کرده و به همکاری کشورهای جهانی در مقابله با کرونا آسیب می رساند، در نهایت منافع کشورهای مختلف از جمله مردم آمریکا نیز ضرر خواهند دید.

مردم شاهد آن هستند که پس از شیوع ویروس کرونا، سازمان بهداشت جهانی به عنوان معتبرترین و حرفه ای ترین نهاد بین المللی در زمینه امنیت بهداشت جهانی در مقابله با بحران بهداشت عمومی جهانی نقش جبران ناپذیری ایفا می کند. سوم ژانویه چین اطلاع رسانی مورد ابتلا به بیماری نامعین به سازمان بهداشت جهانی را شروع کرد. در ابتدای ماه فوریه این سازمان در ژنو بیش از 400 محقق ارشد جهانی را گردهم آورد و جهت تحقیقات واکسن را معین کرد. تا دهه دوم آوریل، سازمان بهداشت جهانی بیش از 2 میلیون تجهیزات محافظ شخصی را به 133 کشور ارسال کرد و بیش از یک میلیون کیت تشخیص به 126 کشور ارسال کرد.

سازمان بهداشت جهانی تحت رهبری تدروس آدهانوم، دبیر کل این سازمان، وظایف خود را با جدیت انجام داده و در پیشبرد همکاری های بین المللی در مبارزه با ویروس کرونا نقش هماهنگی کلیدی ایفا کرده که مورد ستایش گسترده جامعه جهانی نیز قرار گرفته است.

در حال حاضر، تعداد موارد قطعی مبتلایان ویروس کرونا به مرز 2 میلیون نفر رسیده است، شرایط شیوع ویروس کرونا در جهان جدی شده و در دوره بحرانی قرار گرفته است. تصمیم آمریکا برای توقف کمک مالی به سازمان بهداشت جهانی نه تنها عهدشکنی اش در قبال جامعه جهانی، بلکه تخریب جدی برای همکاری های بین المللی در مقابله با کرونا محسوب می شود، تصمیم ایالات متحده توانایی سازمان بهداشت جهانی را تضعیف می کند و به همکاری های بین المللی در زمینه مبارزه با ویروس کرونا آسیب می رساند، به این سبب اقدام آمریکا در داخل و خارج انتقاد گسترده ای به دنبال داشته است.

بیل گیتس، موسس مایکروسافت روز پنجشنبه در رسانه های اجتماعی اقدام آمریکا را بسیار خطرناک دانست و گفت کار سازمان بهداشت جهانی سرعت انتقال ویروس کرونا را کاهش داده است، هیچ سازمان دیگری نمی تواند جایگزین آن باشد، در حال حاضر جهان نسبت به هر زمان دیگر بیشتر به این سازمان نیاز دارد.

جامعه جهانی یکی پس از دیگری تصمیم اشتباه آمریکا درباره توقف کمک مالی به سازمان بهداشت جهانی را محکوم می کند. آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل عصر 14 آوریل از طریق سخنگوی خود با انتشار پیامی گفت، سازمان بهداشت جهانی باید مورد حمایت قرار گیرد، این موضوع برای تلاش های جهان در مقابله با ویروس کرونا فوق العاده کلیدی است.

در حقیقت ویروس مرز و نژاد نمی شناسد. اگر هر کشوری نخواهد در برابر ویروس مقاومت کند، در این حالت، حفظ امنیت کل جهان سخت خواهد بود. بشریت یک جامعه با سرنوشت مشترک است، همبستگی و همکاری قوی ترین سلاح برای غلبه بر بیماری همه گیر است. به تصمیم گیرندگان آمریکا توصیه می کنیم هر چه زودتر اشتباهات خود را اصلاح کنند و به جهت همکاری با جامعه جهانی برگردند، اگر از روی لجاجت در راه یک جانبه گرایی پیش فرایند، در نهایت طعم ثمره تلخ را خواهند چشید و این گونه به خود و دیگران آسیب می رسانند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: shortmessagesystem.ir شناسه مطلب: 946

به "توقف کمک مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی چه پیامدهایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف کمک مالی آمریکا به سازمان بهداشت جهانی چه پیامدهایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید